Jak rozmieścić półki na ścianie? Praktyczne porady

Półka to dekoracja, która przykuwa uwagę, dlatego należy zamontować ją w odpowiedni sposób. Symetryczne rozmieszczenie, odpowiednia wysokość oraz spójność z aranżacją wnętrza – to cechy, które decydują o właściwej ekspozycji produktu. Sprawdź, jak profesjonalnie zawiesić ścienny regał, by zachwycał.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są typowe kształty, rozmiary i sposoby montażu półek?
 • Jak rozmieścić półki na ścianie w domowych wnętrzach?
półki ścienne wiszące na linach z oferty sklepu edinos.pl

O tym, jaką wybrać półkę decyduje przeznaczenie produktu, ponieważ jego obciążenie rozstrzyga o sposobie montażu. Inaczej będziesz zawieszać półki do prezentacji rodzinnej fotografii w ramce, a inaczej, kiedy półka umieszczona na ścianie, będzie biblioteczką. Produkty różnią się kształtem i grubością podstawy i muszą być zawieszone profesjonalnie. W przeciwnym razie mogą szpecić niesymetrycznym ułożeniem. Jak rozmieścić półki na ścianie, by już od wejścia hipnotyzowały swoją dekoracyjnością?

Popularne półki na ścianę – rozmiar, design i sposób montażu

Półka jest obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrz. Praktycznym, ponieważ wykorzystuje wolną powierzchnię ściany. Ceni się ją zwłaszcza w pomieszczeniach małych. Zachwyca plastycznością i służy do prezentacji wielu produktów. Półka ścienna to królowa polskich domów. Podkreśla styl wnętrza i zachwyca kreatywnym designem. Poznaj rodzaje półek, które wyznaczają obecne trendy.

półka ścienna w stylu skandynawskim

Modne kształty półek

Całkowicie zamknięte modele półek święciły triumfy w czasach PRL-u i choć spotyka się je na ścianach, są zdecydowaną mniejszością. Zamknięta półka we współczesnym salonie ma najczęściej szklany przód. W nowoczesnych mieszkaniach dominują otwarte wersje, które są optycznie lżejsze i doskonale wpisują się w architektoniczne trendy mieszkań oraz półki modułowe. Ułatwiają dostępność produktów i zachwycają kreatywnym designem, który ma postać:

 • prostokątnych brył z mocno zaokrąglonymi kątami,
 • prostokątnych wersji zarówno poziomych, jak i pionowych,
 • kwadratowych półek umieszczanych pojedynczo lub grupowo,
 • okrągłych, szczególnie wykorzystywanych w stylach nowoczesnych, boho i glamour,
 • w kształcie heksagonu – półki przypominające plaster miodu to hit aktualnych aranżacji.

W minimalistycznych wnętrzach lub klasycznych wciąż obecna jest tradycyjna, prostokątna półka, z zabudowanym tyłem lub bez. Często spotyka się także same podstawki, które na ścianie tworzą poziomie linie w formie nowoczesnych ściennych regałów.

szara nowoczesna półka ścienna powieszona nad kanapą w salonie

Materiały, z których wykonane są półki

O tym, jak rozmieścić półki na ścianie decyduje także surowiec, z jakiego powstały meble. Klasyką gatunku jest drewno, które ma ponadczasowy charakter, a w szczególności półki w kolorze dąb sonoma. Wyróżnia je duża wytrzymałość, dlatego taka półka jest najczęściej stosowana jako biblioteczka lub kwietnik. Ma szlachetny wygląd, jest naturalna i pasuje do wszystkich stylizacji, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Masz pewność, że ten rodzaj mebla dobrze Ci posłuży przez wiele lat, a sam produkt ociepli wnętrze i stworzy w nim przyjemny klimat. Półki mogą być też wykonane z:

 • metalu – podkreślą wtedy nurty industrialne i nowoczesne, a zdobione rustykalne,
 • szkła – marmurowy czy szklany wariant będzie idealnie komponował się z trendem modernistycznym lub glamour,
 • plastiku – chętnie wykorzystywane do dekoracji dziecięcych pokojów i nowoczesnych wnętrz,
 • połączonych materiałów – w stylach boho drewniany podest może być zawieszony na ramionach ze sznurka, a we wnętrzach loftowych nie może zabraknąć duetu drewno-metal.

Modele pólek wykonane z tworzyw sztucznych zaskakują pomysłowością. Przy użyciu tego surowca półki zaskakują nie tylko designem, ale również kolorystyką.

nowoczesne półki z oferty sklepu edinos.pl

Popularne rozmiary półek

Tak naprawdę nie ma ograniczeń. Standardowe modele mają długość 40, 60, 80, 100 lub 120 cm. Na rynku dostaniesz półkę w każdej wielkości. Zdarzają się nawet wersje mające 15 cm długości – mniejsze, pojedyncze sztuki, z których stworzysz ciekawą, ścienną galerię. Popularne są także modele długie, które dekorują nawet 2-metrową powierzchnię ściany. Musisz pamiętać, że im dłuższy regał, tym jest cięższy, dlatego, jeśli zastanawiasz się jak rozmieścić półki na ścianie, sprawdź ich wagę i dostosuj do niej sposób montażu.

Sposoby montażu półek

Jeśli kupujesz półkę, zwróć uwagę czy jest wyposażona w elementy do montażu – wsporniki, wkręty, kołki. Montaż bez wiercenia jest najprostszy. Mebel jest przytwierdzany do ściany za pomocą montażowego kleju lub taśmy. To rozwiązanie jest stosowane wyłącznie, kiedy na półce będą znajdować się lekkie rzeczy, np. pluszowe maskotki. Półka będąca ekspozycją dla książek lub doniczkowych kwiatów wymaga montażu z wierceniem otworów w ścianie. W tej metodzie możesz wykorzystać:

 • wsporniki – polecane są do dużego udźwigu; krótsze półki mocujemy na dwóch wspornikach, dłuższe powinny mieć rozstaw co 40-60 cm; wsporniki mają kształt trzech liter; „L” – to typowe mocowanie wystające poza półkę, ale dające wiele możliwości, stosowane w stylach industrialnych, rustykalnych i skandynawskich; wspornik przypominający literę „J” ma widoczną z przodu wypustkę, a literę „T” przytwierdza się za pomocą czterech wsporników i najczęściej jest wykorzystywany do montowania ściennych biblioteczek,
 • gwoździe i zawieszki – do małych wersji możesz użyć zawieszek, niektóre półki mają przytwierdzone haczyki; w stylach boho, eko czy wintage wykorzystuje się półki, które zwisają na sznurach i tasiemkach, zawieszanych na wbitych do ściany gwoździach,
 • niewidoczne elementy mocujące – niektóre wersje półek mają niewidoczne elementy mocujące; wtedy kołki lub listwy ukryte są w ścianie, ale mają wystające śruby, na które nasuwa się półkę.

Pamiętaj, że im dłuższa i cięższa jest półka, tym kołki rozporowe powinny być większe.

nowoczesna półka ścienna powieszona na ścianie w biurze

Jak rozmieścić półki na ścianie w domowych wnętrzach?

Każde wnętrze ma swoją półkę. W małej łazience sprawdzą się niewielkie wersje narożne, a w pokoju dziennym długi egzemplarz nad komodą. Jak rozmieścić półki na ścianie w poszczególnych wnętrzach?

 1. Rozmieszczenie półek na ścianie w salonie
  To wyjątkowe miejsce, dlatego półka powinna mieć przede wszystkim dekoracyjny charakter, współgrający ze stylem pokoju. W dużych salonach możesz na ścianie stworzyć nawet inspirującą kompozycję z kilku egzemplarzy, niekoniecznie symetryczną. Półki w salonie wieszaj nad komodą, telewizorem, kanapą lub wykorzystuj załamania i zagłębienia ścian, by umieścić tam ciekawie wyeksponowane dodatki.
 1. Rozmieszczenie półek na ścianie w sypialni

  Do zamontowania ściennych półek do sypialni wykorzystaj przestrzeń nad łóżkiem lub wolne miejsce na przeciwległej ścianie. Półki z kwiatami doniczkowymi powinny znajdować się jak najbliżej okna i być mocniejsze, niż te, na których umieszczasz tylko ramki ze zdjęciem. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie niewielkich regałów ściennych nad bocznymi szafkami nocnymi.
 1. Rozmieszczenie półek na ścianie w pokoju dziecka

  Bezpieczeństwo w tej przestrzeni to podstawa. Tak montuj półki do pokoju dziecięcego, by nie narażały malucha na uderzenie w głowę. Nad łóżkiem powieś je wyżej. Jeśli dziecko ma samo sięgać po zabawki i przybory dostosuj wysokość zawieszenia do jego wzrostu. Są na rynku takie modele, które doskonale imitują niski regał ścienny.
półka ścienna umieszczona nad biurkiem w gabinecie
 1. Rozmieszczenie półek na ścianie w kuchni

Jak zamontować półki w kuchni? Praktycznie, nad kuchennym blatem lub obok szafek. Przydadzą się w miejscach, w których sięgasz po przyprawy, słoiczki lub kuchenne pojemniki z żywnością.

 1. Rozmieszczenie półek we wnętrzach ze skosami
  Pomieszczenie w układzie litery A daje wiele możliwości. Możesz obudować ściany nachylone pod kątem wzdłuż skosów. Wystarczą proste, drewniane podstawki, bez widocznych mocowań. W przypadku małych wnętrz wykorzystaj charakterystyczny szpic, montując półkę pomiędzy dwoma ścianami.
 1. Rozmieszczenie półek we wnękach
  Najczęściej wykorzystuje się całą długość wnękowej ściany, tworząc w niej wewnętrznie osadzony regał. Zastosuj proste, klasyczne podstawki, z ukrytym mocowaniem.
półki modułowe z oferty sklepu edinos.pl

Pomysłów na zamontowanie półki ściennej jest wiele. Pamiętaj, żeby przed jej powieszeniem sprawdzić:

 • obciążenie – istotna jest wytrzymałość półki i jej obciążenie; zaplanuj, co będziesz ustawiał w tym miejscu,
 • ścianę – powierzchnia kartonowo – gipsowa może nie wytrzymać zbyt dużych obciążeń; uważają na ukryte wewnątrz przewody elektryczne i rury kanalizacyjne,
 • materiał – płyta na książki musi mieć co najmniej 2 cm grubości i twardego z drzewa; do lekkich przedmiotów wystarczą modele ze sklejki.
półka ścienna w kolorze dąb sonoma z książkami i ozdobami

Pamiątki, dekoracje, książki i kwiaty potrzebują półek. Wyeksponowane na ścianie będą wyglądać efektywnie. Wybieraj ulubione modele i twórz stylowe wnętrza. Teraz już wiesz, jak rozmieścić półki na ścianie.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *