Cudowna egzotyka drewna szamanów

Meble w kolorze wenge mają w sobie coś unikalnego, tajemniczego, mistycznego. Stanowią mocny akcent we wnętrzach, nierzadko odgrywając główną rolę w aranżacji. Ich głęboka, ciemna barwa oraz interesująca struktura przywodzi na myśl egzotyczne krajobrazy, dobrze pamiętające odległe wieki magii i tajemniczych rytuałów.

Regał biurowy na książki Nidan 4X - wenge
Regał Nidan 4 X

Wenge to drzewo liściaste reprezentujące florę kontynentu afrykańskiego. Przez stulecia mieszkańcy Czarnego Lądu wierzyli, że ma magiczną moc i używali jego drewna do produkcji rytualnych masek oraz statuetek swoich bożków. Afrykańscy szamani widzieli w nim siłę, która wzmacnia zaklęcia i pobudza wyobraźnię, w związku z tym drewno wenge było obowiązkową pozycją na liście magicznych składników poświęcanych tajemniczym obrzędom.

Dziś znamiona magii przejawiają się przede wszystkim w sile wyrazu, jakie posiada ten wyjątkowy gatunek drewna, szczególnie doceniony w stolarstwie meblowym. Szafy, regały i półki w głębokiej kolorystyce wenge reprezentują klasę mebli luksusowych i jeden z najbardziej wyrazistych trendów wystroju wnętrz.

Szafa Pixelo w kolorze wenge, regał na ubrania Maleo, wisząca półka Hikari
Od lewej: szafa Pixelo 3R, regał Maleo 4X, półka wisząca Hikari

Mianem wenge określa się drewno, jak również jego barwę – ciemnobrązową, głęboką. Meble w kolorze wenge posiadają wyrazisty, elegancki charakter, są twarde, wytrzymałe i solidne. Oryginalny oraz niepowtarzalny rysunek drewna, według znawców przypominający upierzenie kuropatwy, świadczy o jego szlachetności. Nic dziwnego, że pospolita sosna, a nawet poczciwy dąb wypadają blado na tle egzotycznej kolorystyki i niepospolitym rysunku drewna wenge.

Istnieją badania, które wykazały, że Polacy chętnie wybierają ciemne meble, ponieważ kojarzą się one z tradycją, bezpieczeństwem oraz domowym ciepłem. Warto więc zwrócić uwagę na meble, jakie w swojej ofercie posiada firma Edinos.pl. Funkcjonalnie zaprojektowane modułowe regały, pojemne szafy, eleganckie szafki RTV , funkcjonalne garderoby i szafki na buty, designerskie stoliki i ławy wykonane zarówno z drewna wenge, jak i płyt meblowych w tym kolorze, pozwalają własnoręcznie stworzyć elegancką oraz niebanalną aranżację.

Ława Tonsa w kolorze wenge
Ława Tonsa

Drewno wenge przywędrowało aż z Afryki, żeby rozgościć się w domowych przestrzeniach. Kocha je styl kolonialny, klasyczny, boho, eklektyczny i moda vintage. Meble wenge odnajdują się zarówno w salonie, sypialni, jak również we wnętrzach łazienek czy modnych w ostatnim czasie – salonów kąpielowych.

Projektanci wnętrz zalecają, aby ciemnoczekoladowe meble posiadały jasne tło – białe, beżowe czy pastelowe. W tym zestawieniu cała aranżacja nabierze lekkości wizualnej, a głębia koloru mebli oraz ich zarys zostaną w takiej scenerii pięknie wyeksponowane. W tej sytuacji nie ma również obawy, że wystrój wnętrza będzie zbytnio przytłaczający.

Szafka pod telewizor Verta w kolorze wenge
Szafka pod telewizor Verta 2X 120 cm

Fakt, że komponowanie mebli wenge z jasną paletą barw przynosi same zalety, nie wypiera możliwości aranżowania przestrzeni w kontakcie z intensywnymi kolorami. Czerwień, amarant, soczysta limonka, pomarańcz czy błękit to odcienie świetnie prezentujące się w towarzystwie koloru wenge, oczywiście w rozsądnych proporcjach. O ile jasne kolory mogą oblewać całe ściany, o tyle krzykliwe kolory powinny pojawiać się w roli akcentów.

ława Sensa w kolorze wenge
Ława Sensa

Meble w kolorze wenge uwielbiają duże przestrzenie. Kilkadziesiąt metrów kwadratowych daje sporo pole do aranżacyjnych popisów. Wówczas meble mogą pojawić się w dowolnej ilości, w dowolnej kompozycji.

Autor: #Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *