Bonaparte w Twoim wnętrzu: Mały taboret – wielkie znaczenie.

Czy dla Ciebie również taboret, to taki zwykły i niepozorny stołek w stylu retro, rodem z PRL? Niekoniecznie. Przekonaj się, jakie osobistości zwykły zażywać odpoczynku na tym niepozornym dodatku. Gwarantuje, że po tej lekturze spojrzysz z innej perspektywy na swój mały i zgrabny taborecik. Być możne nie masz go jeszcze w swoim wnętrzu i nagle zapragniesz by go mieć? Uprzedzam: historia stołka bywa zaskakująca!

Współcześni projektanci zaskakują! Pojawiają się designerskie taborety o ciekawych formach, wykonane z najróżniejszych materiałów.


Od góry, po lewej: zestaw taboretów Afel 2X – drewniane, taboret kwadratowy Dantos – beżowy: na dole, od lewej: taboret Kimmi 2X – żółty, industrialny taboret Baltica 4X.

Dlaczego tak dużą wagę przywiązuje się do wyglądu zwykłego krzesła bez oparcia? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto odnieść się do wspomnianej już historii stołka. Otóż taborety to niegdyś jedyne, oprócz tronu, formy siedzisk oferowane chociażby podczas wydarzeń publicznych. Ale uwaga! Na taborecie spocząć mogły wyłącznie wysoko postanowione osobistości. Co więcej, w bardziej zamierzchłych czasach, na przykład w starożytnym Egipcie, ze stołka mógł skorzystać wyłącznie faraon.

Taboret stosowany był także w wersji przenośnej. Do dziś, wybierając funkcjonalne i łatwe w przenoszeniu siedzisko, stawiamy na taborety. W końcu są lekkie, niewielkie i poręczne. Umówmy się, król nie zabierał ze sobą w podróż krzesła ani tronu – zabierał taboret. Wyróżnić można także praktyczne taborety składane, które równie często służyły monarchom i wysoko postawionym obywatelom. Na taborecie przenośnym siadał nawet sam Juliusz Cezar! I tak, od czasów starożytnych moda na taborety cyklicznie powraca. Obecnie nadal oferowane są między innymi taborety bogato zdobione i cudownie miękkie, godne króla. Będąc w posiadaniu takiego stołka można poczuć się wyjątkowo. Współczesne wersje zachwycają nie tylko szykiem, ale również pomysłowością .

Trzy taborety: od lewej: naturalny taboret Areon, welurowy taboret Lotaro - złoty, miękki taboret Ruffu - granatowy.
Od lewej: taboret Areon – naturalny, welurowy taboret Lotaro – złoty, miękki taboret Ruffu – granatowy.

Opisane powyżej, niebanalne znaczenie taboretów podkreślane jest na różne sposoby. To przede wszystkim jakość wykonania i estetyka. Jakościowy taboret to taki, który może być z powodzeniem użytkowany w kuchni, przedpokoju czy salonie – lecz nie zniszczy się pomimo upływu lat. Co więcej, wyróżnić można taborety miękkie i zachęcające do odpoczynku, jak i twarde, pełniące rolę funkcjonalną lub jako dopełnienie określonego stylu panującego we wnętrzu. Kolejna istotna sprawa to estetyka, a ma ona znaczenie niebotyczne!

Welurowe taborety przywołują na myśl dawne lata i złotą epokę stołka! W ofercie internetowego sklepu meblowego Edinos.pl znaleźć można np. luksusowe taborety, które zarazem posłużą jako elegancka skrytka. Mowa o modelach Harol oraz Lilli. Wersje pokryte szlachetnym welurem przypadną do gustu nie jednemu wielbicielowi nowoczesnej elegancji.


Od góry, po lewej: taboret Munri – szary, elegancki taboret Harol – brązowy; na dole, od lewej: glamour taboret Lilli – różowy, taboret Rimmi – zielony.

Dostępne są także nowoczesne, niezwykle oryginalne taborety designerskie. To nowe oblicze tego mebla. Doskonałym przykładem jest transparentny taboret Auster, model Miko bądź taboret Whiti. Prosta forma i jasna kolorystyka idealnie dopełnią Twoje stylowo zaprojektowane wnętrze.

Od góry, po lewej: taboret Milko – biały, taboret Swedo – biały; na dole, od lewej: taboret Auster – transparentny, taboret Whiti – biały.

We wnętrzach rustykalnych, dla wielbicieli naturalnego designu najlepiej sprawdzą się taborety drewniane. To coś dla tych, którzy tęsknią za stołkami ciosanymi z pni drzewa. Natomiast we wnętrzu loftowym i industrialnym doskonale będą prezentowały się modele: Baltica, Industo lub Dulek, które zachwycają swoją prostotą, a zarazem efektowną formą. Taki designerski dodatek uatrakcyjni każde nowoczesne wnętrze.

Od góry, po lewej: Taboret Villis – drewniany, industrialny stołek modułowy Baltica 5X; na dole, po lewej: taboret Industo – biały, zestaw taboretów Afel – drewniane.

Niebanalne znaczenie taboretów podkreślane jest na różne sposoby. To przede wszystkim jakość wykonania i estetyka. Jakościowy taboret to taki, który może być z powodzeniem użytkowany w kuchni, przedpokoju czy salonie – lecz nie zniszczy się pomimo upływu lat. Co więcej, wyróżnić można taborety miękkie i zachęcające do odpoczynku, jak i twarde, pełniące rolę funkcjonalną lub jako dopełnienie określonego stylu panującego we wnętrzu. Kolejna istotna sprawa to estetyka, a ma ona znaczenie niebotyczne!

Autor: #Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *