Oscar de la Renta, Isabel Marant, Michael Kors to nazwiska, których kolekcje niejednokrotnie stały po stronie etnicznej mody. Roślinne i zwierzęce printy, motywy nawiązujące do kultury Indian czy Azteków, kolory ziemi to nie tylko znaki rozpoznawcze wybiegów mody, lecz także trendu w aranżacji wnętrz. Styl boho na stałe wszedł do słownika designu, bowiem projektanci wzornictwa z plecionek i sznurka tworzą autentyczny obiekty westchnień. Ja na ich widok westchnąłem nie raz!
Boho to synonim wolności. Jego nazwa pochodzi od słowa „boheme” odnoszącego się do francuskiej cyganerii artystycznej, która manifestowała swoją niezależność twórczą. Podróże małe i duże, wakacje, ciepłe promienie słońca i złocisty piasek grzejący w stopy. Boho we wnętrzach oznacza niezobowiązujące odwołania do kultury Orientu, egzotycznej natury i folkowych klimatów. Takie aranżacje nierzadko czerpią inspirację z przeszłości, więc związane są również z modą vintage.
Wnętrza w stylu boho emanują energią barw, wzorów oraz faktur. Są zupełnie obce minimalizmowi i pokrewnym mu estetykom. Choć boho to fantazyjny styl fusion, rządzi się on pewnymi, logicznymi zasadami. Nie lubi przesady, więc każdy element powinien być dobierany z rozwagą. Umiar w odnoszeniu się do mody vintage czy też dosłownej interpretacji etnicznych inspiracji to klucz do sukcesu.
Boho jest stylem łączącym przeciwieństwa. Kontrast barw oscylujących wokół beżu, brązu i zieleni z odważnym kobaltem, bordo czy też fioletem buduje niecodzienną aranżację. Z jednej strony odczuwalny jest bliski związek z naturą, z drugiej widać mocne powinowactwo ze zdecydowaną paletą kolorów, często widywanych we wnętrzach glamour. Materiały również bazują na zasadzie przeciwieństw. Pled z wełny lub fotel wypleciony z rattanu to elementy wchodzące w przyjazny dialog z ludowymi motywami, geometrycznymi wzorami bądź miękkim w dotyku eleganckim welurem. Ciekawe zestawienia mebli, idealnie pasujących do stylu boho, można znaleźć w sklepie Edinos.pl.
Jestem szczerze zachwycony tym, że boho nie zapomina o nawiązaniu do tradycyjnego rzemiosła. Rattan, wiklina, drift wood, trawa morska, grube sznury jutowe są więc nieodzownym elementem wystroju wnętrz. Natura daje spore pole do popisu, bowiem z tego rodzaju surowców powstają nieprzeciętne meble i dekoracje. Rama lustra wykonana z misternego połączenia drewnianej mozaiki to fenomenalny pomysł na niebanalną ozdobę wnętrza. Puf, którego główny materiał stanowi juta o szlachetnych włóknach i starannym splocie, to nie tylko głęboki ukłon w stronę natury, lecz także modelowy przykład mebla w stylu boho.