Dlaczego potrzebujesz komfortowego biurka do nauki?

Możliwe, że zastanawiałeś się kiedyś, po co właściwie jest mi to biurko do nauki? Przecież mogę się uczyć wszędzie, dlaczego akurat przy biurku? Nie? No trudno. W każdym razie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, choć sporą część dnia faktycznie przy biurku spędza.  Z tego artykułu dowiesz się kilku rzeczy na temat korzyści płynących z posiadania biurka oraz poznasz dwa główne powody, by je posiadać, jeśli jeszcze go nie masz.

Nowowczesne biurka z oferty sklepu Edinos.pl

Dokładnie to samo miejsce do pracy…

Dobrze, a teraz powiedz szczerze. Zdarzyło Ci się uczyć na łóżku? Jak to się mówi… siedząc po turecku? Lub nawet po chińsku? Wszędzie wokół jakieś porozrzucane notatki, podręczniki. I chociaż z pewnością dawałeś z siebie wszystko, jakoś nauka nie szła jak powinna? Jeśli brzmi to znajomo, to uwierz, nie jesteś pierwszą, ani ostatnią osobą, która nie wiedziała, że miejsce, w którym się uczysz naprawdę ma znaczenie.  Chyba nie rozumiem o co Ci chodzi… – możesz pomyśleć. Ale nie przejmuj się, już tłumaczę.

Twój mózg przez znaczną część dnia niewiele zastanawia się nad tym, co powinny robić pozostałe elementy ciała. Automatycznie rozpoznaje otoczenie i sytuacje. Reagując na znane mu już dobrze bodźce, wysyła sygnał do innych części ciała, które doskonale wiedzą, co robić, bo robiły to już setki razy! 

Biurko w stylu industrialnym

Pomyśl… Czy wsiadając za kierownicą swojego samochodu, zastanawiasz się: w jaki sposób mam włączyć silnik? Oczywiście, że nie! Nie musisz się nad tym zastanawiać i szukać odpowiedzi, ponieważ Twój mózg rozpoznał znane mu bodźce i (bez Twojej wiedzy) Twoje ciało na nie zareagowało. W taki właśnie sposób działają nawyki – nie musisz myśleć, żeby działać.

Więc zobacz… ucząc się w dokładnie tym samym miejscu, w którym zwykle śpisz nie masz szans osiągnąć zadowalających rezultatów. Dlaczego? Ponieważ Twój mózg rozpoznaje łóżko jako miejsce wypoczynku, a nie nauki, a zatem będzie przygotowywał organizm na relaks. 

Zatem gdzie powinieneś się uczyć? A no właśnie… najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie po prostu stworzenie miejsca stricte przeznaczonego do pracy i nauki. Miejsca, którego sam widok sprawi, że Twój organizm będzie w gotowości do pracy. Takim miejscem dla większości jest zwykle biurko.

Nowoczesne biurko młodzieżowe

Miejsce pracy i nauki

W porządku, wiesz już że nie powinieneś uczyć się na łóżku. Dowiedziałeś się też, gdzie powinieneś to robić. Ale… co tak naprawdę będziesz z tego mieć? Oto 3 rzeczy, które otrzymasz w zamian za stworzenie miejsca do nauki:

  • Zwiększysz swoją produktywność
  • Poprawisz efektywność nauki
  • Wyrobisz sobie nawyk regularności, który pozytywnie wpłynie na dwa powyższe podpunkty w dłuższym okresie
Białe biurko w stylu skandynawskim

Biurko to przede wszystkim porządna organizacja

Tak jest… biurko ma nie tylko ładnie wyglądać, czy funkcjonować jako bodziec dla mózgu, który daje sygnał: oho! Czas na naukę! Ale biurko jest także miejscem, którego zadaniem jest zapewnienie Ci możliwości organizacji pracy. Spróbuj wyobrazić sobie dwa scenariusze.

Pierwszy z nich pokazuje klasyczne skandynawskie biurko z kilkoma szufladami, w których posegregowane notatki oddzielone zostały od podręczników. Na blacie biurka znalazło się miejsce na laptopa oraz lampkę, a w rogu stoi mała zielona roślinka umilająca naukę.

W drugim scenariuszu wróć na momencik do opisywanego wcześniej łóżka. Znów notatki walają się dookoła Ciebie, kilka podręczników leży gdzieś obok, a ten akurat potrzebny został w kuchni, bo… tam przedtem z niego korzystałeś.

Z którego scenariusza byś skorzystał chętniej? Oczywiście, że z pierwszego! Lepiej, gdy wszystko jest na swoim miejscu, prawda?

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *