Sypialnia w salonie – jak ją wydzielić i urządzić?

Dwa pokoje w jednym? To możliwe! Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej użytkowników kawalerek i niewielkich M4. Czasem sytuacja zmusza do łączenia funkcji i choć jest to ogromne wyzwanie, można jemu sprostać. W tym artykule podpowiadamy, jak profesjonalnie wydzielić sypialnię w salonie i urządzić ergonomiczną przestrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wydzielić sypialnię w salonie?
  • Jak urządzić i umeblować pokój dzienny z sypialnią?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o doborze mebli do sypialni będącej częścią salonu jest metraż pomieszczenia. To on dyktuje rozmiar łóżka oraz wielkość poszczególnych sprzętów. Najczęściej wykorzystywanym meblem do zorganizowania łączonych funkcji salonu z sypialnią jest kanapa z dodatkową opcją spania lub niewielki, rozkładany narożnik. Możliwości w zakresie aranżacji jest więcej, jeśli salon cechuje spory metraż. Wtedy możesz pozwolić sobie nawet na nierozkładane, wygodne łóżko, które można sprytnie oddzielić w jednej części pomieszczenia i wykreować w niej wygodną alkowę.

Nowoczesne narożniki z oferty sklepu Edinos.pl

Jak wydzielić sypialnię w salonie? Poznaj kilka rozwiązań

W urządzeniu salonu z sypialnia kieruj się zawsze kubaturą pokoju dziennego. Łóżko może stać w miejscu, do którego najmniej dociera naturalne światło. Lekki półmrok nie zaburzy snu, a nawet będzie sprzyjał poobiedniej drzemce. Dobrze oświetloną część salonu wykorzystaj na aranżację strefy dziennej. Zastosuj również kolory do wyraźnego oddzielenia sekcji i oświetlenie. Inny odcień ścian możesz użyć w części sypialnianej, a inny do relaksacyjnej. Ciepłe, mniej intensywne światło w strefie do spania, w oczywisty sposób podkreśli intymną część pokoju.

Sypialnia w dużym i małym salonie

Jak wydzielić sypialnię w małym pokoju? W małym salonie warto postawić na kompaktowe i wielofunkcyjne wyposażenie, a nawet schowanie łóżka w szafie, po to, by rano móc powrócić do obszerniejszego metrażu – wolnego centrum, które zapewni przestrzeń na przykład do zabawy dzieciom. Podobny efekt uzyskasz, stosując futon – japoński materac, który rozwija się do spania na podłodze, a rano zwija i chowa do szafy. Takie rozwiązania praktykuje się w kawalerkach i niewielkich M4.

Duży salon to większe pole do popisu i dużo większe możliwości wydzielenia części przeznaczonej na sypialnię. Tu, w części sypialnianej salonu, sprawdzi się rozkładany narożnik lub kanapa. W większym pokoju dziennym nie będziesz miał problemów z wydzieleniem sypialni, ponieważ sekcja relaksacyjna może łączyć rozkładanym meblem również miejsce do spania. Jedynym minusem jest codzienne rozkładanie i składanie łóżka. W bardzo dużych salonach możesz zaadoptować oddzielną przestrzeń na wstawienie typowego łóżka. O ciekawych rozwiązaniach takiej aranżacji piszemy w dalszej części artykułu. Możliwości wydzielenia i urządzenia sypialni w salonie jest naprawdę sporo i zachwycają kreatywnością.

narożnik z funkcją w spania w salonie

Sypialnia w salonie z aneksem kuchennym

Jak wydzielić sypialnię w salonie z aneksem kuchennym? Jeżeli w takiej przestrzeni nie została ona wyraźnie oddzielona, wykorzystaj do tego meble do salonu, które mogą odgrywać rolę ścianek działowych. Aneks możesz rozgraniczyć wtedy z częścią sypialniano-salonową regałem, komodą lub wyspą z krzesłami. Bardzo często rolę podzielnika stanowi sama kanapa. Ustawia się ją wtedy tyłem do kuchni. W ciągu dnia jest ona siedziskiem do odpoczynku w zestawie z fotelem do salonu i stolikiem kawowym, a wieczorem przekształca się ją w miejsce do spania. Jeżeli salon z aneksem jest dużym pokojem, przesuń kanapę i fotele jak najdalej od kuchni. Widoczny podział stref będzie sprzyjał funkcjonalności, a w utrzymaniu harmonii pomoże zastosowanie minimalistycznych i niezbyt rozbudowanych mebli oraz tego samego stylu i tonacji w obu pomieszczeniach.

ścianka działowa pomiędzy salonem a sypialną

Zdecydowanie oddzielnie

W przestronnym salonie zaaranżowanie oddzielnej sypialni nie będzie stanowiło żadnego problemu. W tym miejscu możesz wydzielić dwie mniejsze, komfortowe części pokoju w granicach jednego pomieszczenia. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • stosując mobilne ścianki działowe – to przede wszystkim parawany, kotary i przesuwne meble, które mocno zaznaczą i wydzielą granicę salonu i sypialni,
  • oddzielając sypialnię od salonu wbudowaną ścianką działową – to zabudowania ze szklanych, drewnianych i murowanych powierzchni, które stanowią solidne ścianki działowe.

Możliwości podziału masz więcej niż się wydaje. W wysokim salonie możesz pomyśleć o zaadaptowaniu antresoli. Ciekawym elementem jest prześwitujący regał. Umieść na nim rozrastające się kwiaty doniczkowe. W ten sposób podzielisz wnętrze salonu i wprowadzisz do środka sporo natury, kreśląc przyjemną aurę. Do wydzielenia osobnej ściany pomiędzy pokojem dziennym i sypialnią można wykorzystać sporo surowców.

Jak urządzić i umeblować pokój dzienny z sypialnią? Inspirujące propozycje

Do rozdzielenia dwóch sfer stosuj takie ścianki działowe, które materiałem i designem będą spójnie pasować do wystroju obu sekcji. Czym można zamaskować rozłożone łóżko w salonie?

Mobilne elementy pomocne w wydzieleniu sypialni w salonie

KOTARA

To najłatwiejsza i najtańsza forma oddzielenia sypialni od części wypoczynkowej salonu. Wystarczy zamontować do sufitu podwójny karnisz i zawiesić materiał. Dzięki temu stworzysz dwie sale – kameralną, przy zasuniętej kotarze i dzienną przy odsuniętej. Do powieszenia wybierasz dowolny kolor tkaniny, najlepiej taki, by spójnie nawiązywał do stylistyki i tonacji pokoju dziennego. W dużym możesz zupełnie innym kolorem zasłony oddzielić sypialnię. Tkaniny przeźroczyste nie zdadzą tu egzaminu, lepiej sprawdzą się materiały kryjące jak: tafta, welur, aksamit czy welwet. Te jednak są ciężkie, mogą przytłoczyć mały salon, dlatego do niewielkiego pokoju wybierz tkaniny delikatniejsze: gęsty żakard, jutę lub perkal. Takie rozwiązanie ładnie łączy się ze stylem boho, vintage lub klasycznymi nurtami: prowansalskim i angielskim, w których tkaniny odgrywają dużą rolę aranżacyjną.

PARAWAN

Współczesne parawany są lekkie, prezentują atrakcyjne formy. Taka ścianka działowa wykreuje trochę prywatnej przestrzeni w salonie i dodatkowo pomoże w podkreśleniu charakteru wnętrza. Na rynku znajdziesz nie tylko materiałowe, rozkładane ścianki, ale również bambusowe, metalowe i drewniane. Niektóre z nich prezentują stylowe ażury – rattanowe podkreślą nurty kolonialne i klasyczne, metalowe – industrialne. Produkty z ciekawym nadrukiem, na przykład morskiego krajobrazu w małym salonie dodadzą większej głębi i optycznie go powiększą. Parawan to kluczowa dekoracja stylów japońskich i wnętrz urządzanych w trendzie minimalistycznym lub zen.

aranżacja salonu przedzielonego od części sypialnianej modnym regałem.

MEBLE

Jak wydzielić sypialnię w salonie z wykorzystaniem mebli? W prosty sposób – ustaw odpowiednio meble. Rozłożone łóżko częściowo zakryjesz regałem, ustawionym na granicy wypoczynku. Wysoki i z zabudowanym tyłem dobrze zamaskuje część sypialnianą, a w salonowej ładnie wyeksponuje na półkach pamiątki, książki lub inne dekoracje. Takie meble używaj w salonach przestronnych i dobrze oświetlonych. W małych salonach do wydzielenia sypialni lepiej wykorzystać regał bez tyłu lub ażurowy – mają w bryle dużo światła i pomogą uniknąć przytłoczenia niewielkiej przestrzeni. W dużym pokoju dziennym możesz z gotowego zestawu mebli ułożyć ścianę i zupełnie ukryć sypialnię.

Stałe ścianki działowe

SZYBY I LUKSFERY

Salon ze szkłem to charakterystyczny element współczesnych aranżacji. Całkowicie transparentne, szklane ścianki działowe nie zabiorą przestrzeni, ale nie maskują tak jak ścianki z luksferów. Szklane ściany z otwieranymi lub przesuwanymi drzwiami, zupełnie obudowujące łóżko w salonie tworzą spektakularny efekt. Takie rozwiązanie stosuje się w podziale przestrzeni pomieszczeniach nowoczesnych, w których szklana kabina może zabudowywać zupełnie wnękę, w jakiej umieszczone jest łóżko albo stanowić tylko połowiczny podzielnik przestrzeni. Szklane powierzchnie świetnie łączą się również z przestrzeniami luksusowymi, w stylu glamour. Zamontowanie dodatkowego oświetlenia oraz ustawienie srebrnych świeczników i lampionów wzdłuż przeźroczystej ściany wykreuje oszałamiający rezultat dekoracyjny. Ściana zbudowana z metalowej konstrukcji wypełnionej szkłem, oddzielająca salon od sypialni, dobrze wkomponuje się w style loftowe.

Nowoczesne łóżka tapicerowane z oferty sklepu Edinos.pl

PRZESUWANE DRZWI

Podobnie jak kotara, przesuwane drzwi pozwalają w każdej chwili na swobodne zaprezentowanie lub ukrycie sypialni znajdującej się w salonie. Jak urządzić i umeblować pokój dzienny z sypialnią, kiedy do rozgraniczenia stosujemy drzwi przesuwne? W małym salonie możesz zastosować system wewnątrz ściany z kasetą. Drzwi wysuwa się z muru, a ich gabaryty zupełnie nie są widoczne, przy otwartym miejscu do spania. System naścienny przesuwa jedno lub dwa skrzydła wzdłuż ściany. Takie rozwiązanie prezentuje drzwi, dlatego warto zadbać o ich elegancki kształt i wykończenie, korespondujące stylistycznie z dwoma pomieszczeniami. Przesuwne drzwi w salonie to element modnego stylu japandi lub industrialnego.

ŚCIANKI DZIAŁOWE

Nie musi to być wcale gruby mur, zabudowany na całej długości i zupełnie tworzący oddzielny pokój, ale cienka, połowiczna ścianka działowa pomiędzy salonem a sypialnią, która profesjonalnie wkomponuje się, nie zmieniając jego rozmiaru i kształtu. Ozdobiona, podkreśli styl pokoju i skutecznie oddzieli sypialnię. Używając do tego strukturalnych farb czy stiuków, możesz dobrze wpasować się w każdy nurt, łącznie z industrialnym, jeśli użyjesz powłok imitujących cegłę lub beton. Niskie ścianki działowe stanowią barierę, która wyraźnie wydziela miejsce do spania, ale nie zabierają małemu salonowi dopływu światła.

aranżacja antresoli w salonie

ANTRESOLA

Oddzielna sypialnia, zlokalizowana na podwyższeniu we wnętrzu salonu, możliwa jest do urządzenia tylko w wysokich pokojach – pofabrycznych, starych kamienicach lub w nowoczesnych budynkach. W sypialni zaaranżowanej na antresoli miejsce do spania tworzy wygodny materac lub łóżko o lekkiej konstrukcji, które nie powinny być oddalone od stropu na mniejszą odległość niż 120 cm, po to, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i chronić przed uderzeniem się w głowę. Do sypialni powinny prowadzić wygodne schodki z poręczami i antypoślizgowym wykończeniem. Jeśli używasz drabiny, zastosuj bezpieczne, boczne balustrady.

NIESTANDARDOWE POMYSŁY

Łóżko zamontowane do sufitu w salonie jest nietuzinkowym i oryginalnym rozwiązaniem, powoli wkraczającym do polskich salonów. Zbudowane jest na mechanizmie przeciwwagi, dzięki czemu łóżko opuszcza się i lekko podnosi. Krótszy bok jest połączony ze szyną umieszczoną w ścianie, która je rozkłada lub chowa w specjalnie wydzielonej wnęce sufitowej. Innym rozwiązaniem, pozwalającym na wydzielenie sypialni w salonie, jest opuszczanie łóżka na linkach. Oba systemy prezentują mechaniczne działanie, które może być zastąpione elektrycznym. Łóżko schowane w szafie wygląda dyskretnie i nie zabiera potrzebnego w ciągu dnia salonowego metrażu. Do oddzielenia i ukrycia części sypialnianej przeznacza się meblościanki i większe komody do salonu, które za dnia stanowią harmonijne wyposażenie salonu, by wieczorem przekształcić się w idealne miejsce do spania.

Nowoczesne komody z oferty sklepu Edinos.pl

Jak urządzić i umeblować pokój dzienny z sypialnią? W nietypowym salonie dobrze jest wykorzystać na sypialnię gotową wnękę lub skos, jeśli pokój znajduje się na poddaszu. Miejsce do spania można oddzielić jedną z powyższych propozycji.

W tak trudnych aranżacjach pierwszym krokiem jest poznanie możliwości wnętrza: rozmiaru, kubatury, dostępu światła, a drugim mądre zaplanowanie przestrzeni. Jeżeli stoisz przed takim wyzwaniem, zapamiętaj kluczowe informacje.

  1. Jak wydzielić sypialnię w salonie?
  • W otwartej przestrzeni wyraźnie podziel strefy.
  • W salonie z aneksem sypialnię umieść jak najdalej od strefy, w której przyrządza się posiłki.
  • Żeby wyraźnie oddzielić alkowę od stref dziennych, stosuj takie produkty do jej zamaskowania, by idealnie komponowały się ze stylem salonu i dodatkowo poprawiały jego wizualizację.
salon przedzielony regałem modułowym
  1. Jak urządzić i umeblować pokój dzienny z sypialnią?
  • Ustaw łóżko w miejscu najmniej oświetlonym.
  • Wykorzystuj grę kolorem do aranżacji wnętrza salonu.
  • Każdy centymetr przeznacz na mądre zagospodarowanie przestrzeni.
  • Wstaw rozwiązania typu 2w1, zapewniające dodatkowe miejsca do przechowywania.
  • Zadbaj o ergonomię pomieszczenia.

Sypialnia w salonie może być wygodna i estetyczna. Wcale nie musi zaburzać spójności wnętrza, a dobrze przemyślana pomoże stworzyć dwa pomieszczenia w jednym. Czasem zupełne zamaskowanie łóżka wcale nie ogranicza ergonomii pokoju dziennego. Wystarczy wykorzystać kreatywne rozwiązania, by z jednego wnętrza wyczarować dwa osobne – równo praktyczne i eleganckie.

Dowiedz się również jak zaaranżować oświetlenie w sypialni.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *