Fotel uszak – czyli jaki?

Niekwestionowany wzór elegancji oraz wygody. Mebel owiany legendą, nie rozczarowuje kolejnych pokoleń. Zacny fotel uszak pojawił się co najmniej kilka wieków temu i na stałe wszedł do panteonu klasyków wzornictwa. Ja oprócz stylowego designu szczególnie doceniam komfort, jaki osiągnąć można, rozsiadając się w nim. Jeżeli ergonomia siedzenia ma określone parametry, uszak odtwarza je perfekcyjnie, co do milimetra!

Fotel uszak tapicerowany Devan - ciemny popiel
Fotel uszak tapicerowany Devan – ciemny popiel

Fotel elit

Jeden z najbardziej nobliwych mebli, jakie zapisały się na kartach historii designu, podejrzewa się o dwa źródła pochodzenia. Angielska genealogia zakłada, że modny fotel uszak pojawił się mniej więcej w XVII wieku. Jak wiele przedmiotów sztuki użytkowej, powstał z potrzeby… W tym przypadku z chęci ochrony przed hulającym we wnętrzach wiatrem. Ówczesne angielskie mieszkania zlokalizowane w kamienicach gnębiło zimno i permanentne przeciągi, więc wygodny fotel z „uszami” był zbawieniem dla marznących mieszkańców. Szczególnie dla pań, którym moda dyktowała odkryte ramiona i nieliche dekolty.
Druga teoria wskazuje na to, że słynny uszak miał swoją premierę na francuskim dworze. Krąży historia, jakoby „uszaty” mebel został zaprojektowany na życzenie króla Ludwika XIV. Jego szatę wzorniczą opracowano na wzór królewskiego tronu, więc w swoim założeniu miał być siedziskiem elit. W tej historii musi być ziarno prawdy, ponieważ fotel uszak jest meblem dostojnym, wytwornym blisko mu więc elitarnym konwenansom.

Fotel uszak wypoczynkowy Narin - melanż
Fotel uszak wypoczynkowy Narin – melanż

Meblarska perła
 

Jestem pewien, że uszak zrobił zawrotną karierę ze względu na uszy. Boczne listwy z charakterystycznymi, półkolistymi poduszeczkami oraz wysokie, lekko odchylone oparcie stały się znakiem rozpoznawczym bestsellerowego fotela uszaka. On sam natomiast doczekał się mnóstwa najrozmaitszych interpretacji. Jedne z nich na nowo stały się ikonami designu. Popularny fotel jajo – Arne Jacobsena – ojca duńskiego wzornictwa, współtworzy scenografię wielu światowych produkcji filmowych. Z kolei Tom Dixon zaprojektował Wingback Chair nowoczesny archetyp XVIII – wiecznego modnego fotela dla dżentelmenów.
Osobiście przewiduję uszakom świetlaną przyszłość. Dostępność pod względem wzorów, typu konstrukcji, rodzaju tkaniny, z jakiej wykonana została tapicerka, jest przeogromna. Przekonać możesz się o tym, zaglądając na stronę sklepu Edinos.pl.

Fotel uszak welurowy Lorice - bordowy
Fotel uszak welurowy Lorice – bordowy

Baza fotela uszaka z wdzięcznością robi ukłon w stronę tradycji i staje na czterech, drewnianych nogach lub czerpie z nowoczesności, bo jego filarem jest solidny, stalowy stelaż. Dodatkowo zostaje on wyposażony w ponadprogramowe funkcje:

  • obrotu
  • kołyski
  • blokady fotela
Od lewej: obrotowy fotel uszak Zoltis - patchwork; obrotowy fotel uszak Eggi 2 - zielony.
Od lewej: obrotowy fotel uszak Zoltis – patchwork; obrotowy fotel uszak Eggi 2 – zielony.

Wygodny fotel nieźle „nadstawia uszu”, żeby idealnie wpasować się w aktualne trendy. Skóra, welur, wysokogatunkowe tkaniny łatwe w utrzymaniu, odporne na zaplamienia i mechacenie się, a nawet rattan stały się synonimem nieprzeciętnej jakości. Za sprawą szerokiej gamy kolorystycznej oraz sporemu wyborowi wśród tekstur modny fotel uszak może stanąć nie tylko w klasycznym salonie, lecz także w modernistycznym gabinecie lub w pastelowym pokoju niemowlaka. W ostatnich latach poczciwy fotel z uszami ukochały sobie szczególnie matki karmiące. A one zawsze powinny posiadać przywilej królewskiego siedzenia.

Rozkładany fotel uszak wypoczynkowy Alden - beżowy
Rozkładany fotel uszak wypoczynkowy Alden – beżowy

Autor:#Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *