Pufy to coraz popularniejsze elementy wyposażenia wnętrz, ale jeszcze za mało doceniane. Puf jest nie tylko dekoracją, ale praktycznym meblem, który ma szerokie zastosowanie i nie jest przeznaczony wyłącznie do wnętrz glamour. Przekonaj się, że warto mieć w domu taki stołek, wtedy wszystko stanie się prostsze.
Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd się wziął puf?
- Jakie są najbardziej popularne pufy?
- Dlaczego warto mieć pufy?
Puf – historia mebla
Puf to mniejszy wariant siedzenia – niski taboret z położoną na nim poduszką. Cechą wyróżniającą jest jego nadzwyczajna miękkość.
Dawno temu, gdy puf był poduszką
Puf (tak brzmi jego prawidłowa odmiana) wraca współcześnie do łask. Jego historia jest długa. Pierwowzory mebla odnotowuje się po raz pierwszy na chińskim dworze, na którym były popularne niskie, drewniane i sztukateryjnie rzeźbione siedziska. W kulturze osmańskiej puf był otomanem, czyli krótką, wyścielaną ławeczką, a u Berberów i Murów, którzy prowadzili wędrowny tryb życia, szyto go ze skóry i sznurowano. Puf służył wtedy jako niska poducha do siedzenia. Wypełniano ją piaskiem, a zawartość opróżniano przed podróżą, w celu łatwiejszego przewożenia.
Pierwszy miękki taboret w Europie
W Europie wzmianki o pufie pojawiają się po raz pierwszy we Francji – w XVI wieku zanotowano w języku francuskim słowo pouf, oznaczające miękki taboret, ale w formie skrzyni. W zależności od kultury i kraju puf eksponował różne kolory – od fuksji i czerwonych odcieni, po turkusy i żółcienie. Takie kolory były wtedy charakterystyczne dla Imperium Osmańskiego, ale stołek z upływem czasu i rozpowszechniania po świecie zaczął zmieniać barwy na rzecz wzorzystych i mocno dekoracyjnych. Na starym kontynencie zachwycał zmyślnymi haftami, zwiewnymi frędzlami lub buttonami i stał się pomocniczym, choć niezbyt popularnym na salonach meblem. Jeszcze w wieku XVIII był wyłącznie wyposażeniem kuchni.
Puf współcześnie
Mebel w poprzednim stuleciu miał dwie ważne daty w swojej historii.
- W roku 1956 amerykańskie małżeństwo projektantów (Charles i Ray Eames) stworzyło luksusowy produkt – fotel z podnóżkiem, który jako drogi i prestiżowy komplet wypuścił ówczesny potentat mebli do siedzenia Lounge Chair & Ottoman. Fotel był inspirowany klubem gentelmena i miał kojarzyć się z niezapomnianym relaksem. Zestaw zdobył ogromną popularność, ale puf występował tutaj jako ekskluzywny dodatek, a nie jako osobny mebel.
- W roku W 1968 roku Henry Massonet, francuski projektant, wykreował poręczny stołek Tam Tam, który stał się ikoną stylu. W krótkim czasie sprzedało się go aż 12 milionów, a Massonet znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Niestety model ma płaską, twardą powierzchnię do siedzenia, bez poduszki.
Od tamtego czasu puf ewaluował i stał się odrębnym, pełnowartościowym wyposażeniem domu. Na nowo odkryto jego praktyczność i wysokie walory dekoracyjne – pufy do salonu opanowały apartamenty, pomieszczenia komercyjne i domowe salony. To dlatego, że mogą pełnić różne role.
Wielofunkcyjność i popularność puf
To wszechstronny mebel, który swoją ergonomią wygrywa wszystkie konkursy na praktyczność. Ozdobi każde pomieszczenie i przyda się w wielu sytuacjach. Poznaj możliwości produktu.
- Puf jako siedzisko – najczęściej wykorzystywany jest do siedzenia. Jego niewielki rozmiar pozwala na korzystanie ze stołka zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
- Puf jako podnóżek – jest wygodnym oparciem dla zmęczonych nóg. W duecie z fotelem pozwala na pełne odprężenie całego ciała i odpoczynek nóg w komfortowym ułożeniu.
- Puf jako podręczny stolik – swobodnie ułożysz na nim tacę z napojami lub odstawisz książki. Może być alternatywą kawowego stolika.
- Puf jako schowek – to rozwiązanie zwłaszcza dla małych metraży. W otwieranych siedzeniach możesz przechować piloty do telewizora lub magazyny. W przestrzeniach dziecięcych zastępuje pojemnik na zabawki.
- Puf jako mini fotel – w nowoczesnej wersji puf posiada oparcie i wtedy staje się wygodnym i niewielkim siedzeniem, odpowiednim zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
- Puf jako alternatywa łóżka – to aktualny hit pomieszczeń.Ta nowa, rozkładana wersja pufa udowadnia, że potrzeba jest matką wynalazku. Produkt idealnie sprawdza się w tworzeniu alternatywnych miejsc do odpoczynku.
- Puf jako estetyczna dekoracja – mocno i wyraźnie podkreśla charakter wnętrza i jest popularny w aranżacjach wnętrz.
Ze względu na to, że puf wygląda zgrabnie i estetycznie w urządzaniu pomieszczeń wykorzystuje się go nie tylko ze względów praktycznych, ale również ozdobnych, przez co prezentuje wiele odmian, dyktowanych trendami.
Puf tradycyjny to typowy, kwadratowy podnóżek na nóżkach, w wersji tapicerowanej. W klasycznych stylach szyje się go z ekoskóry lub tkanin syntetycznych. Kolory stołka podyktowane są wystrojem wnętrz, ale zazwyczaj prezentuje on stonowane barwy szarości, czerni lub brązu.
Puf nowoczesny prezentuje dowolność kształtu i wykonania. W tym trendzie liczy się nie tylko użyteczność mebla, ale również jego nietuzinkowy design. Produkt może być okrągły lub kwadratowy, ale prezentuje ciekawe, artystyczne wykonanie, na przykład obicie jeansem lub puchatą wełną.
Puf glamour to najbardziej popularny obecnie model, który zachwyca miękkością weluru i welwetu – dowiedz się więcej o meblach welurowych. Prezentuje mleczne, pastelowe lub głębokie, mocno nasycone barwy przykuwając uwagę lśniącymi zdobieniami oraz pikowaną tkaniną. Modele okrągłe z chwostami lub kwadratowe z kryształkami wpisują się w styl glamour idealnie.
Puf boho preferuje gładkie i naturalne tkaniny jak aksamit i bawełnę. Dużo w stylu boho jest puf w kształcie spłaszczonych, okrągłych poduszek lub luźnego worka. To modele niskie i płaskie wykończone sizalowym sznurkiem lub haftami, zdobione supełkami i pięknym splotem makramów. Niskie stołki na nóżkach w kolorze butelkowej zieleni, granatu, miedzi lub modele we florystyczne desenie również wpisują się w ten nurt.
Puf skandynawskiwyróżniają drewniane, niskie nóżki i jasne, neutralne kolory. To najczęściej kwadratowe lub prostokątne pufy prezentujące minimalistyczne formy praktycznego stołka w kolorach szarości, bieli lub czerni wykonane z bawełny albo mikrofibry.
Puf industrialny jest uniesiony na wysokich, metalowych nóżkach. Jego siedzisko wykonane jest z gładkiej, syntetycznej tkaniny lub skóry. Czasem przybiera on profil drewnianej skrzyni z siedzeniem. Zobacz, jak urządzić salon w stylu industrialnym.
7 powodów, dla których warto mieć puf
Puf jest uniwersalny, nadaje się do każdego wnętrza i stylu. Może pełnić wiele ról, ponieważ jest zaskakująco funkcjonalny i ze względu na wielkość poręczny. Warto go mieć w swoim otoczeniu, ponieważ:
- W klasycznej formie jest podręcznym dodatkiem salonu lub sypialni. Puf jest idealny jako mebel do budowania sfery relaksu. Wspaniale komponuje się z fotelem uszakiem, dzięki czemu możesz stworzyć sobie małą oazę spokoju. To niezbędnik dla miłośników książek i fanów Netflixa. Przydaje się zwłaszcza osobom, które wykonują prace fizyczne i stoją przez wiele godzin. Nie ma nic przyjemniejszego niż uniesienie nóg po całym dniu pracy i zasłużony relaks. To idealny stołek do toaletki. Przydaje się, kiedy chcesz szybko, ale wygodnie wykonać make-up. Puf do przedpokoju pomaga wyciągnąć rzeczy z pawlacza lub w komfortowej pozycji włożyć buty.
- Jako dekoracja wnętrza puf zupełnie zmieni aranż Twojego salonu. Jest bardzo plastyczny i ma wiele odsłon. W eleganckim wykonaniu puf kojarzy się z wygodą, estetyką, francuską elegancją, dlatego utrzymany w tej konwencji podkreśli prestiż miejsca, w którym jest ulokowany. To symbol luksusu, mający ogromną moc dekoracji. Może przybierać wyjątkowe formy designerskie, wyrażając wartości i upodobania użytkownika. Jeżeli kochasz podróże, bez problemu znajdziesz puf w kształcie walizki. Dla osób ceniących sztukę puf może być wyjątkowym egzemplarzem i eksponować zaskakującą bryłę. Dla botaników na rynku znajdują się pufy, których siedzenie ma postać kwiatowego kielicha.
- Puf zachwyca ergonomią. Jego różnorodność sprawia, że zawsze się przydaje.Jest tuż obok i możesz z niego skorzystać w każdej chwili. Gdy potrzebujesz się wspiąć wyżej, usiąść lub szybko coś odstawić. Sprawdza się idealnie jako siedzenie, kiedy zjawią się niezapowiedziani goście, a gdy opalasz się na tarasie, może służyć jako stolik na ustawienie tacy z lemoniadą lub odłożenie kremów przeciwsłonecznych. Jest niezwykle plastyczny i modeluje wnętrze. Wersja na nóżkachw małych pomieszczeniach wniesie pożądaną lekkość i dynamikę. Jego styl nada charakter pomieszczeniu. Pikowany model z ciemnej skóry podkreśli dostojność gabinetu.
- Puf jest dla wszystkich. Dziecięce pufysłużą nie tylko do odpoczynku, ale również zabaw. Przybierają różne kształty, najczęściej włochatych, przytulnych zwierząt, będąc pojemnikiem na zabawki lub sekretne przedmioty. W młodzieżowych pokojach puf może być stolikiem pod laptopa i designersko urządzać pokój nastolatka. W świetlicach jest idealny do budowania czytelniczych kącików, podobnie zresztą jak w bibliotece miejskiej dla dorosłych. Korzystają z nich kobiety podczas rytualnych spotkań i mężczyźni, kiedy gromadzą się na oglądanie meczu. To mebel spotkań i przyjaznych kręgów, który zaprasza do wspólnego bycia razem.
- Pufy w wydaniu casual to puszyste worki i poduchy. Miękkie i luźne formy, które mogą przybierać różną postać. Z łatwością posłużą do siedzenia, leżenia i komfortowego odpoczynku. Są idealne do kącików relaksu i tematycznych kręgów. Niezbędne do pracy z dziećmi i młodzieżą. Używane w salach zabaw, przedszkolach i żłobkach. Przydają się do pracy z ciałem i duchem – często są wyposażeniem pokojów rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych i psychologicznych. Nowoczesne modele rozkładane służą jako praktyczna alternatywa łóżka.
- Pufy na taras, balkon i do ogrodu są wykonane z odpornych na działania zewnętrzne materiałów i mają stabilniejszą oraz bardziej wytrzymałą formę. To siedzenia często szyte z marynarskich materiałów, odpornych na wilgoć, służące latem jako zewnętrze siedzenia. Idealne do spotkań przy grillu lub na wieczorne imprezy w ogrodzie. Nadają się do kameralnych spotkań pod chmurką lub letnich seansów filmowych na tarasie.
- Puf jako artystyczny mebel stanowi zupełnie oddzielny byt i ma ogromną wartość. Nie ma dziś projektanta, który nie jest autorem choćby jednego pufa. To dlatego, że mebel zawładnął umysłami artystów. Korzystają z niego nie tylko jak ze stołka, ale przede wszystkim traktują go jako bryłę do uprawiania sztuki. Paola Navone (autor słynnych puf w kształcie grzybka z włóczki) czy Edward van Vliet (twórca patchworkowych puf) to nie jedyni ojcowie uznanych na całym świecie mebli. Nie musisz odwiedzać muzeów, by zachwycić się nowoczesną formą pufy. Wystarczy sprawdzić kilka sklepów online.
Miękka tapicerka zachęca do korzystania ze stołka. Tego typu meble pokochasz, ponieważ:
- pufy są praktyczne i lekkie – szybko możesz przesuną, podnieść i ulokować pufy w innym miejscu,
- pufy prezentują ogrom możliwości – są najbardziej funkcjonalnymi meblami na świecie,
- pufy zachwycają formą, stylem i wykonaniem – to prawdziwe perełki sztuki meblarskiej,
- pufy mają niewielki rozmiar – idealnie nadają się do małych wnętrz,
- pufy są dedykowane każdemu – korzystają z nich wszyscy, niezależnie od wieku i płci,
- pufy mogą mieć różne przeznaczenia – są domowym lub komercyjnym wyposażeniem, a nawet dziełami sztuki.
Puf może mieć wiele odsłon, to jeden mebel o wielu możliwościach i prawdziwy przyjaciel domu. Niezbędnik, bez którego ciężko się obejść.