Krzesła i stół nie do pary coraz częściej zaskakują w aranżacji wnętrz. Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale czy dotyczy to również siedzeń w odmiennych kolorach i stylach? Przekonaj się, czy warto postawić na różnorodne krzesła, urządzając harmonijne i eleganckie pomieszczenie.
Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- Z jakim stołem można skompletować odmienne krzesła?
- Jak łączyć ze sobą krzesła nieidentyczne?
- W jakich stylach można zastosować różne siedzenia przy stole?
Stół w komplecie z niejednakowymi krzesłami
Moda na wyszukiwanie krzeseł nie do pary wzięła się z nurtu vintage, w którym zestawia się ze sobą różne tekstury i kolory, tworząc dobrze prezentującą się razem całość. Czy to oznacza, że w przypadku siedzeń możesz pozwolić sobie na zupełną dowolność? Niezupełnie. O tym, czy różne krzesła będą dobrze wyglądać obok siebie, decyduje rodzaj stołu.
STYL STOŁU
Stół skandynawski – drewniane, białe blaty paruj z jasnymi, neutralnymi w kolorze i prostymi w profilu krzesłami, obowiązkowo na drewnianym stelażu. Możesz pomieszać odcienie bieli i szarości. Dla osób preferujących klasykę odpowiednie będą tapicerowane siedzenia, a modele z tworzywa sztucznego to wersja dla ceniących nowoczesność.
Stół loftowy – masywny, drewniany blat na metalowym stelażu stworzy zgrany duet z krzesłami o metalowej konstrukcji, najlepiej w ciemnym kolorze. Modele mogą być wykonane w całości z metalu lub łączone z innymi materiałami – w wersji surowej z drewnem, a w przytulniejszej z tkaniną obiciową. W takiej aranżacji dobrze wypadną krzesła w kolorze czarnym, szarym i ciemnym brązie. Nie mieszaj bielonych odmian drewna z ich ciepłą tonacją, wyglądają razem nieestetycznie.
Stół tradycyjny – drewniane stoły mają różnorodny design, dlatego dobierając krzesła, należy wziąć pod uwagę ich stylistykę. Wersje z finezyjnie rzeźbionymi nóżkami lub oparciami będą podkreślać nurty retro, a proste i klasyczne w formie, nawiążą do charakteru lat 60 lub 70. Cechą wspólną tradycyjnych krzeseł są tapicerowane siedziska i oparcia, które w niejednorodnej aranżacji mogą różnić się profilem i geometrią.
Stół nowoczesny – w tym nurcie można pozwolić sobie na większą swobodę w dobrze różnych krzeseł. Postaw na minimalizm brył, reszta zależy od osobistych preferencji. Łączenie ze sobą różnych krzeseł w tym nurcie jest popularne. Komponuj modele o identycznej formie i różnych kolorach, ale nawiązując do reszty pomieszczenia. Dzięki temu aranżacje będą ciekawe, ale z wyczuciem smaku. Unikaj łączenia krzeseł na drewnianych i metalowych wspornikach.
Stół w stylu glamour – blaty w tym stylu to najczęściej szklane powierzchnie, które są przeźroczyste lub imitujące marmur, dlatego idealnie będą łączyć się z krzesłami z ekoskóry lub weluru. Egzamin zdadzą modele ze złotymi lub chromowanymi nóżkami oraz kontrasty bieli i czerni. Nie mieszaj złotych i ciepłych elementów krzeseł z chłodnymi i chromowanymi dodatkami.
KOLOR STOŁU
Białe i jasne blaty stwarzają wiele możliwości, ponieważ stanowią neutralną bazę, ograniczeniem jest styl stołu i pomieszczenia. Najlepsze duety z jasnym stołem tworzą:
- tapicerowane krzesła w różnych odcieniach (zwłaszcza pastelowe) na drewnianych, surowych nóżkach,
- białe lub szare krzesła, które różnią się geometrią,
- krzesła „patyczaki” na przykład w kontraście bieli i czerni,
- krzesła z ekoskóry, które prezentują różne style,
- krzesła pikowane, łączone z gładkimi obiciami,
- krzesła kolorowe i jaskrawe, w różnych barwach.
Ciemne blaty w jasnych i dużych pomieszczeniach można uzupełnić krzesłami o głębokim, ale nieidentycznym zabarwieniu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w małych i ciemnych wnętrzach – tutaj niezbędne będą krzesła o jasnym kolorze. Pamiętaj, że ciemne siedziska sprawiają wrażenie ciężkich, dlatego zainwestuj w krzesła o cienkich nóżkach lub modele zabudowane pomieszaj z ażurowymi. Do ciemnych blatów lepiej pasują krzesła stonowane w barwach – modele pstrokate będą tu wprowadzały chaos, zwłaszcza przy stołach z wyraźnie zaznaczonym usłojeniem. Ciemne powierzchnie tolerują stonowane kontrasty i różnorodną geometrię krzeseł.
KSZTAŁT STOŁU
Okrągły kształt daje więcej możliwości w wyborze krzeseł. Przy takim blacie, krzesła stykają się wyłącznie przednią częścią siedzisk, mogą być więc masywniejsze w formie i asymetryczne. Jeśli stół jest duży, a po rozłożeniu zmienia kształt na owalny, dobierz do niego krzesła przypominające wygodne fotele. Okrągły blat toleruje klasyczne i nowoczesne wersje siedzisk.
Kwadratowy blat harmonijnie wygląda z różnymi krzesłami, ale gdy kształt ich wsporników jest taki sam jak stołu. Dobór krzeseł podyktowany jest jego charakterem i stylem wnętrza. Świetnie będą wyglądać kolorystyczne kontrasty krzeseł lub tapicerka w dwóch różnych deseniach.
Prostokątny stół gwarantuje większą liczbę siedzisk, dlatego przy takim kształcie można sobie pozwolić na różnorodny zestaw krzeseł, zarówno w kolorze, jak i formie. Postaw na mocne akcenty, na przykład nowoczesne modele zmieszaj ze stylem vintage. Kieruj się stylistyką wnętrza.
Asymetryczny blat będzie dobrze eksponował swoją geometrę na tle krzeseł z wysokim i wąskim oparciem. Do niższych blatów będą idealne klubowe formy siedzisk, w różnych kolorach lub profilu. Przy nierównym stole należy jednak nie przesadzać ze zbyt wyraźną różnorodnością krzeseł.
RODZAJ BLATU
Szklany blat dobrze łączy się z:
- siedzeniami z ekoskóry, o różnych, ale neutralnych barwach,
- jasnymi i pomieszanymi kolorystycznie siedzeniami typu „eames”, z drewnianymi wspornikami i siedzeniem z tworzywa, kształtem przypominające prosty fotel;
- z zestawami, w których zabudowane, masywne krzesła ustawia się obok ażurowych,
- z siedzeniami drewnianymi, rattanowymi i metalowymi, które można układać naprzemiennie,
- z krzesłami transparentnymi – przeźroczyste modele w dwóch kolorach stworzą ciekawą i lekką aranżację.
Drewniany blat jest uniwersalny i z łatwością dopasujesz do niego każdy rodzaj krzesła.Surowiec idealnie prezentuje się przede wszystkim w otoczeniu drewnianych krzeseł, na przykład nowoczesnych połączonych z tradycyjnymi. Do drewnianej połaci będą pasować modele o szczebelkowym oparciu obok wersji z tapicerowanym siedzeniem. Podłokietniki to klubowa odsłona krzeseł, która sprawdzi się przy drewnianym blacie, razem z odmiennymi krzesłami loftowymi.
Metalowe stoły w loftowej stylistyce tworzą zgrany duet z krzesłami z tworzyw sztucznych lub mających metalowe elementy. Pod względem kolorystycznym sprawdzą się na przykład krzesła szare lub czarne. Do sielskich wnętrz z metalowym blatem możesz wstawić modele drewniane z tapicerowanym siedziskiem, w których gładkie modele łączą się z printami.
WIELKOŚĆ BLATU
Małe stoły dla 4 osób tolerują mniej ekstrawagancji, ale za to harmonijnie wyeksponują dwa odcienie krzeseł, na przykład pastelowego różu z seledynem, o ile te kolory występują w pomieszczeniu i mają wspólny ze stołem punkt. Średniej wielkości stół, zapewniający miejsce 6-8 osobom, to więcej przestrzeni na różnorodność, dlatego charakter nieidentycznych krzeseł dobieraj do stylistyki wnętrza. Duży stół, mieszczący powyżej 10 osób przy blacie, to idealna scena na podkreślenie asymetrii krzeseł, ale kieruj się w tym harmonią i wyczuciem smaku.
Rodzaj i styl krzeseł, a harmonijny dobór
Jakie krzesła ze sobą łączyć, by wyglądały dobrze? Możliwości jest sporo, ale najlepiej wyglądają siedzenia, które:
- są identyczne w profilu, ale różnią się wyłącznie kolorem – skoncentruj się wyłącznie na dwóch kolorach, jeśli dysponujesz niewielkim wnętrzem i małym stołem; wybieraj taką kolorystykę krzeseł, która jest neutralna lub znajduje się we wnętrzu,
- krzesła mają ten sam kolor, ale różny profil – na przykład krzesła z zabudowanym oparciem z modelami, które mają szczebelkowy charakter,
- prezentują ten sam kolor, ale są w różnych tonacjach – to idealna wersja dla miłośników mało wyraźnych różnic, gdzie mleczną szarość dwóch, przeciwległych krzeseł możesz połączyć z grafitową odsłoną pozostałych modeli,
- prezentują dwa różne nurty – w takiej aranżacji najlepiej wypada skompletowanie siedzeń nowoczesnych z wersjami vintage; świetnie sprawdzi się ustawienie minimalistycznych, współczesnych krzeseł obok modeli znalezionych na targu staroci,
- są odmienne, ale mają jeden, wspólny element – na przykład drewniane wsporniki lub metalowe stelaże; jeśli ten sam element powtórzy się w stole, to zachowujesz większą spójność kompozycji,
- wyróżniają się jednym, charakterystycznym modelem – to kontrowersyjne połączenia, w których oprócz jednolitych, tapicerowanych krzeseł dostawiasz przy jednym boku na przykład niższą, drewnianą ławkę.
W kompletowaniu krzeseł nie do pary należy zachować pewne podobieństwo, dlatego ustawiaj wokół blatu takie modele, które razem wyglądają dobrze.
W łączeniach źle będą się prezentować:
- krzesła o różnej wysokości – wprowadzą do pomieszczenia niepotrzebny chaos,
- ciepły kolor z chłodnym, na przykład śnieżnobiałą odmianę krzeseł z ciemną tonacją wiśniowego blatu,
- połączenie zbyt bogatych w bryle krzeseł z mocno rzeźbionym stołem – nawet w stylistyce miszmaszu sprawdza się zasada, że jeśli jeden mebel jest bogato zdobiony, to drugi powinien zachować prostą w kształcie formę,
- jaskrawe odmiany krzeseł w podobnie zachowanej stylistyce wnętrza – kolory ścian są tu istotne, dlatego żywe w barwach siedziska będą lepiej prezentować się na tle stonowanych powierzchni,
- duety krzeseł z drewnianymi i metalowymi nogami – to niepoprawność aranżacyjna, która zakłóca balans.
Jak łączyć kolory różnych krzeseł?
- Według tej samej gamy kolorów, pochodzącej z jednej palety na przykład skandynawskiej lub barw ziemi. W spójnej aranżacji scandi sprawdzi się ten sam model krzeseł, ale w różnej, neutralnej kolorystyce czerni, szarości i bieli, razem w parze z surowym drewnem.
- Wybieraj odmienne kolory, ale w jednej tonacji, na przykład jasnoszare modele z ciemniejszą odmianą grafitu, a mleczny, jasny róż z jego mocno przydymioną odmianą.
- Decyduj się na kolorowe krzesła, ale w tym samym charakterze – na przykład pastele łącz z mlecznymi odcieniami a głębokie barwy z intensywnymi, wtedy ujednolicisz aranżację.
- Ciepłe odcienie łącz z naturalnym drewnem lub brązem w odcieniu venge. Doda to elegancji wnętrzu i zachowa w nim przyjemną spójność.
- Jeśli całe wnętrze charakteryzuje się stosowanymi kolorami, postaw na mocny kolor krzeseł – czerwony, żółty lub pomarańczowy – ożywisz całą stylizację.
Do jasnego tła wnętrza dobierz ciemne krzesła lub o ton ciemniejsze niż ściana. Do ciemnego pomieszczenia zaimplementuj jasne wersje. Ciemne siedziska i otoczenie lub białe modele na takim samym tle to połączenia zbyt monochromatyczne – wprowadź odmienny element w krześle, by przełamać monotematyczność wnętrza.
Aranżacje przyjazne nieidentycznym krzesłom
EKLEKTYZM, CZYLI MISZMASZ
Eklektyzm pozwala na totalne pomieszczanie kolorów i stylów, więc może zdarzyć się tak, że we wnętrzu każde krzesło będzie inne. W tym nurcie jest to wyjątkowo akceptowalne, pod warunkiem, że wybierzesz proste i stonowane bryły. W eklektyzmie możesz:
- mieszać krzesła w różnym stylu, ale wszystkie zachować w jednym kolorze,
- zaprezentować jeden model krzeseł, ale w innych odcieniach,
- modele drewniane ustawić obok metalowych,
- krzesła w desenie skompletować z gładkimi,
- nowoczesne wersje zestawić z rustykalnymi.
To łamanie zasad, ale taki jest eklektyzm – nieszablonowy styl dla śmiałków. Istotną rolę odgrywa w nim otoczenie, czyli pozostałe meble i kolory ścian, które muszą być stonowane i jednolite, by zaskakujące różnorodnością krzesła mogły dobrze się prezentować i nie zakłócać balansu.
FUSION – NOWE ZE STARYM
Nowoczesny styl pozwala w łączeniach na więcej. Typowym duetem w tym nurcie jest ekspozycja krzeseł charakteryzujących się współczesnym i prostym designem z tradycyjnym zarysem mebli. Krzesła rodem z epoki PRL-u, różniące się kolorem możesz sparować z futurystycznym blatem. Dwa barokowe modele ulokuj razem z nowoczesną wersją tapicerowanych siedzisk – to zaskakujące, ale zrównoważone połączenie.
Ciekawie będą też wyglądać postarzałe stylistycznie drewniane krzesła z zupełnie nowymi, zachowane w tej samej kolorystyce, ale ustawiane na przemian.
STYLE LUBIĄCE FAUNĘ I FLORĘ
To nurty, które kochają tapicerowane wersje krzeseł, w których można pofolgować sobie z florystycznymi deseniami. Styl wiejski lub angielski dobrze wyeksponuje krzesła, które wokół stołu utworzą komplet złożony z tapicerowanych, jednolitych modeli i wersji z motywem w łąkowe kwiaty. W boho ważny jest nie tylko wzór, ale również intensywny kolor. Wszystkie krzesła w kolorze butelkowej zieleni byłyby zbyt przytłaczające w małym salonie, ale co drugie krzesło w bieli, z liściastymi akcentami rozjaśni i ożywi dynamikę pomieszczenia. Takie zabawy ze wzorami można zastosować również w innych stylach, zastępując kwiatowe motywy deseniami geometrycznymi, na przykład biało – czarną pipetką w salonie glamour.
Aby do wnętrza nie wkradł się dekoracyjny chaos, pamiętaj, że:
- dowolne krzesło nie zawsze można sparować z dowolnym blatem, ponieważ nie uzyskasz spójnej kompozycji,
- jeśli decydujesz się na krzesła nie do pary, najpierw sprawdź, jaki jest stół i z jakimi modelami go połączyć,
- w tradycyjnych stylach lepiej zachować mniejsze kontrasty w bryle, strukturze i kolorze siedzeń,
- nowoczesne trendy pozwalają na większą różnorodność krzeseł,
- eklektyczne aranżacje to idealne tło dla mebli nie do pary,
- pomimo różnic pamiętaj o spójności – wnętrze musi sprzyjać komfortowemu użytkowaniu, bo aranżacyjny chaos męczy.
Krzesła mogą całkowicie odbiegać od siebie stylem, kolorem i materiałem, choć to rozwiązanie raczej dla miłośników awangardowego stylu. Jeżeli nie masz takiej śmiałości, to wybierz bezpieczniejsze opcje – ten sam model krzeseł, ale w różnych kolorach. Takie połączenie coraz częściej spotyka się w architekturze wnętrz. Nic dziwnego, bo jest to świeża odmiana dla utartych i przewidywalnych koncepcji.