Są takie trendy aranżacyjne, w których łatwo zestawia się różne meble oraz elementy wyposażenia wnętrza. Nawet sielskie boho pozwala połączyć drewniane meble z rattanową etażerką i fotelem. Nurt glamour z kolei dobrze się prezentuje w kolorystycznym kontraście frontów. Oto przykłady, w których design stwarza idealne pole do różnorodnych połączeń.
Spis treści
Eklektyczna aranżacja salonu
Aranżacja eklektyczna to wypadkowa wielu połączeń – kolorów, materiałów, faktur, stylów. Wszystko jednak musi być ze sobą spójne, tworzące jeden obraz. Istnieje cienka granica między nurtem eklektycznym, a przypadkowo dobranymi elementami wyposażenia wnętrza. W takim salonie do jednolitego stołu możesz dopasować krzesła nie do pary lub pozwolić sobie na połączenie mebli z PRL-u z industrialnymi szafkami. Eklektyzm stwarza wiele możliwości oraz pozwala na znalezienie swojego osobistego stylu, dając poczucie siły.
Pokój dzienny w stylu vintage
Trend vintage wyróżnia zamiłowanie do rzeczy starych, klasycznego designu, a przede wszystkim historii, jakie mogą się za nimi kryć. Zapatrzenie w szeroko pojmowaną przeszłość jest cechą główną tego nurtu. Wykreuj bazę wnętrza pokoju dziennego w duchu vintage, wstawiając do niego starą komodę i nowoczesny stolik kawowy. Meble nie do pary lubią białe, gładkie ściany, na których tle mogą się zaprezentować w pełnej krasie. Pasują do nich także tapety w retro wzory lub odsłonięta cegła.
Wabi sabi – niedoskonały salon z Japonii
W świecie designu styl Wabi sabi robi furorę, ponieważ w salonie eksponuje meble, które kiedyś się chowało na strychu. Jego głównym założeniem jest akceptacja nieidealnej formy – zarówno w przedmiotach, jak i wnętrzu. To pełne życia, ale z głębokimi bruzdami historii pokoje. W takim nurcie możesz połączyć starą, barokową szafkę z prostą komodą. Na tle odrapanej ściany z kolei wyeksponuj elegancką, tapicerowaną sofę ze skóry lub weluru. Wabi sabi doskonale łączy wszelkie przeciwieństwa!
Salon w trendzie shabby chic
W tym stylu meble muszą wyglądać na używane. Niekiedy nawet nowe szafki celowo się postarza. Jedną z metod jest starcie drewnianych powierzchni wyposażenia na mokro, na przykład pumeksem, choć można posłużyć się też papierem ściernym. Shabby chic pozwala na połączenie takich niedoskonałych mebli z ich gładkimi wariantami.
Coraz modniejszy jest miks dwóch różnych stylów, w którym meble nie do pary wcale nie naruszą harmonii. Łączy się więc industrialne elementy ze skandynawskimi a meble luksusowe z nowoczesnym stołem i krzesłami.
Dlaczego w salonie warto łączyć ze sobą meble z różnych kolekcji?
Taki stylistyczny zabieg, choć jest wyzwaniem, ma wbrew pozorom wiele zalet. Pozwala przede wszystkim na wybór zarówno nowych, jak i odrestaurowanych szafek, a to duży plus, zwiększający możliwości aranżacyjne. Nareszcie stworzysz pokój, w którym meble będą wyrażać Twoje przekonania i wartości.
Łączenie mebli z różnych kolekcji – ukłon w stronę przyrody
W trendach wyraźnie czuć powrót do natury, co przekłada się na rosnącą popularność recyklingu, który w branży wnętrzarskiej może mieć wiele odmian – począwszy od samodzielnych prób modyfikacji meblarskich okazów znalezionych gdzieś na strychu, po wybór produktów, które powstały w duchu ekologii. Meble nie do pary idealnie się w to wpisują.
Stylistyczne niedopasowanie mebli – podkreśl osobowość
Trend niedopasowania łamie konwencje, maksymalnie dostosowuje się do użytkownika oraz podkreśla jego osobistą wolność i odwagę. Różne meble to sposób na spełnienie eklektycznych fantazji i tworzenie intrygującej aranżacji, która ciekawi, otwiera umysły i pokazuje nowe kierunki architektury wnętrz.
Meble nie-od-kompletu – sam kreuj modę
Zestaw mebli nie do pary gwarantuje stworzenie popularnej i ciekawej aranżacji salonu, ale na Twoich własnych zasadach. To nie jest katalogowe urządzenie wnętrza, ale tworzenie „otwartego” designu, bez początku i końca, który jednak mieści się w pewnych konwenansach. Połączenie mebli do salonu z różnych kolekcji to popularny styl, który pomimo zasad, daje Ci ogromne pole do własnej kreacji.
Drewniane meble z różnych kolekcji – jakich połączeń unikać w salonie?
Żeby zachować pełną spójność, uważaj przede wszystkim na kolory i odcienie drewna. Pokój dzienny z meblami nie do pary powinien prezentować maksymalnie dwa lub trzy gatunki surowca. Przede wszystkim nie mieszaj w salonie mebli wykonanych z odmian o ciepłej kolorystyce surowca z tymi, które są chłodne. Jakich mebli drewnianych nie powinno się jeszcze ze sobą zestawiać? Nie łącz:
- palisandru i wenge z żółtą sosną czy klonem,
- czerwonego mahoniu i pomarańczowej olchy z bielonym dębem,
- ciemnego hebanu z ciepłą barwą buku,
- czekoladowego orzecha z szarym dębem.
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić do jednego pomieszczenia trzy rodzaje drewna, dwa z nich możesz dobrać na zasadzie kontrastu, a trzeci niech nawiązuje do dwóch już użytych. Unikaj sytuacji, w której w jednym pokoju pojawiają się trzy skrajnie różne odcienie drewna (np. buk, wenge i dąb bielony).
Usłojenie to kolejna cecha mebli, którą należy wziąć pod uwagę, gdy tworzysz zróżnicowany salon. Najlepiej połączyć bogato usłojone drewno z innym gatunkiem o spokojnym rysunku. Jeśli zdecydujesz się na meble o mocnym usłojeniu, niech podłoga będzie bardziej gładka i odwrotnie.
Podsumowując, jeżeli marzy Ci się oryginalna aranżacja, najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest połączenie mebli z różnych kolekcji. Oto co należy uwzględnić.
- Meble nie do pary zawsze powinny mieć punkt wspólny, który optycznie je ze sobą skompletuje – wybrany kolor, element, surowiec.
- Zadbaj o stonowane tło – meble niedopasowane mają dominujący design, który uspokoi jednolita i jasna baza.
- Ustal, czym będą się różnić meble (designem, wielkością, kolorem) i trzymaj się wybranej koncepcji.
- Jeśli wybierasz kontrast kolorów nie pozwól, by fronty prezentowały więcej niż 3-4 różne odcienie.
- Meble z różnych kolekcji łącz tak, by ich tonacja była spójna – nie mieszaj ze sobą wielu gatunków drewna ani ciepłych kolorów z chłodnymi, bo wnętrze utraci balans.
Meble nie do pary idealnie wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Gwarantują niebanalność i pozwalają na tworzenie autorskich aranżacji. To dobry sposób, by zupełnie wyłamać się z utartych ram i nietuzinkowym wnętrzem wyrazić to, co Ci w duszy gra!