Nowoczesne czy klasyczne trendy w oświetleniu wnętrz – co wybrać?

Lampy pełnią nie tylko funkcję źródła światła, ale także, a może nawet przede wszystkim, stanowią istotny element dekoracyjny, który jest w stanie odmienić charakter wnętrza. Wśród licznych wariantów, jakie mamy do wyboru, dominują dwa główne nurty, czyli: nowoczesny oraz klasyczny.

Nowowczesne lampy z oferty sklepu Edinos.pl

Oświetl swoją przestrzeń: Nowoczesne czy klasyczne trendy w oświetleniu wnętrz — co wybrać?

Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz stało się sztuką samą w sobie. Choć czasem niedoceniany, w rzeczywistości odpowiedni oświetlenia ma ogromne znaczenie pod kątem:

 • budowania atmosfery
 • funkcjonalności w pomieszczeniach

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, popularność zdobywają m.in. lampy o następujących kolorach: czarny, srebrny i złoty, a także lampy dotykowe oraz modele nawiązujące do stylu retro.
Jakie są cechy i zalety każdej z tych opcji i jak można je sprytnie ze sobą łączyć? Dlaczego warto zdecydować się na styl klasyczny lub nowoczesny?

Złota lampa w salonie

Styl nowoczesny w oświetleniach wnętrz — w jakich sytuacjach warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Oświetlenie w nowoczesnym stylu to minimalizm oraz funkcjonalność. W takim wariancie projektowanie oświetlenia skupia się na:

 • prostocie kształtów
 • funkcjonalności
 • innowacyjnym designie

Aby nawiązać do stylu nowoczesnego, wykorzystuje się głównie następujące materiały: metal, szkło oraz tworzywa sztuczne. Z kolei jeśli chodzi o kolory, to bardzo sprawdzają się takie barwy jak na przykład:

 • czarna
 • srebrna
 • złota

Kolory te bardzo dobrze doskonale komponują się z nowoczesnym wystrojem wnętrz, umiejętnie dodając im elegancji oraz ekskluzywnego charakteru.

Oprócz tego warto zdecydować się na rozwiązanie, jakie stanowią lampy dotykowe. Jest to wygodne oraz efektowne rozwiązanie, które pozwala regulować intensywność światła delikatnym dotknięciem.

Nowowczesna lampa w salonie

A może zdecydować się na styl retro/klasyczny? Kilka słów o pogoni za minionymi czasami

Pomimo zamiłowania do „futuryzmu” klasyczne podejście do oświetlenia wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. Takie podejście wręcz emanuje elegancją oraz klasą. Inspirowane stylem epok historycznych lampy klasyczne charakteryzują się takimi elementami jak między innymi:

 • ozdobne detale
 • misternie rzeźbione elementy
 • delikatne zdobienia

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku stylu nowoczesnego, czarne, srebrne oraz złote kolory również w stylu klasycznym nadają wnętrzom zupełnie innego charakteru.

Klasyczna lampa w sypialni

Dlaczego warto mieć lampy klasyczne?

Lampy w tych kolorach, o ile zostały one umiejętnie dobrane:

 • przywołują arystokratyczny klimat
 • emanują zmysłową elegancją
 • przypominają przepych i finezję dawnych czasów

Styl retro to kolejna warta uwagi opcja z punktu widzenia miłośników oświetlenia o wyjątkowym charakterze. Inspirowane designem lat 50., 60. i 70. lampy retro są w stanie dodać wnętrzom nostalgii oraz unikatowego charakteru. Takie czynniki jak np. wyraziste kolory, kontrastowe wzory oraz masywne kształty sprawiają, że oświetlenie staje się niemalże dziełem sztuki.

Nowowczesne lampy z oferty sklepu Edinos.pl

Nowoczesne czy klasyczne trendy w oświetleniu wnętrz — co wybrać?

Wybór między nowoczesnymi a klasycznymi lampami to czasem niedoceniany, ale w gruncie rzeczy niezwykle ważna kwestia. Wybór między różnymi rodzajami oświetlenia zależy od charakteru i stylu, jakie chcemy nadać swojej przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. Przykładowo, kolor czarny, srebrny i złoty dodaje elegancji; z kolei lampy dotykowe oraz urządzenia w stylu retro symbolizują oryginalność, oraz nostalgiczny akcent.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *