Meble łazienkowe odgrywają kluczową rolę w funkcjonalności oraz estetyce pomieszczenia. Dzielą pomieszczenie na strefy, pozwalając zachować porządek. Dopełniają całej aranżacji, podbijając jej wyjątkowy charakter. Ich zakup stanowi zazwyczaj inwestycje na długie lata, dlatego powinien być on przemyślany pod każdym względem. Na co zwrócić uwagę wybierając lustra, szafki i inne elementy umeblowania łazienki, aby była ona ergonomiczna, ale jednocześnie klimatyczna?
Spis treści
Przede wszystkim – plan Twojej łazienki
Proces umeblowania łazienki należy rozpocząć od wykonania dokładnych pomiarów pomieszczenia. Dzięki temu zobaczymy, ile mamy miejsca na sprzęt AGD czy szafki. Planując łazienkę należy wziąć pod uwagę ogólne zasady. Przed miską WC oraz umywalką powinno zostać ok. 70 cm przestrzeni, a po bokach ok. 25 cm. Przed kabiną prysznicową i wanną należy pozostawić z kolei ok. 70-80 x 100-120 cm wolnej przestrzeni. Górna krawędź umywalki nie powinna znajdować się wyżej niż 85 cm od podłogi. Lustra to sprawa indywidualna. Powinny one znajdować się na wysokości, dopasowanej do wzrostu domowników. Po zaplanowaniu armatury, można przejść do mebli. Meble należy wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami oraz możliwościami. W niektórych łazienkach zmieści się bowiem cały ciąg szaf, w innych zaś jedynie wysoka i wąska szafka. Różnie prezentuje się też rozmieszczenie sprzętu AGD. Niektórzy decydują się na zakup pralki oraz suszarki, inni pralko-suszarki, a jeszcze inni umieszczają urządzenia w kuchni.
Czym kierować się wybierając meble łazienkowe?
Wybierając meble łazienkowe należy pamiętać, że w tego typu pomieszczeniach panują specyficzne warunki. Wyposażenie musi więc być odporne nie tylko na działanie wody, ale także pary wodnej oraz zmienne temperatury. Przechodząc do estetyki, należy wziąć pod uwagę dłuższą perspektywę czasu. Nie powinno się więc wybierać chwilowych, sezonowych trendów. Najchętniej wybierane są tutaj rozwiązania ponadczasowe, które zawsze będą się dobrze prezentowały – białe ażurowe szafki, zabudowane wysokie meble czy komody dębowe to coś, co nie schodzi z okładek magazynów od wielu lat. Nie sposób nie wspomnieć też o jakości mebli. Te muszą być bowiem wykonane z odpowiednich materiałów, które będą zabezpieczone przed wilgocią.
Meble łazienkowe – najważniejsze zasady
Wybór konkretnego stylu mebli uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji mieszkańców. Obecnie na rynku możemy wybierać spośród tysięcy dostępnych propozycji różnych kolekcji meblowych, które różnią się od siebie budową, rozmiarem i kolorystyką. O ile wygląd mebli łazienkowych jest kwestią gustu, o tyle rozwiązania techniczne oraz użytkowe można ocenić dużo obiektywniej. Przed zakupem mebli należy sobie dwa ważne pytania.
Stojące czy wiszące?
Meble wiszące są bardziej nowoczesne i pozwalają na swobodne wykorzystanie oraz sprzątanie przestrzeni pod nimi. W przeciwieństwie do mebli stojących, wymagają jednak solidnego montażu i nie posiadają aż tak dużego udźwigu. Zamknięte czy otwarte? Meble zamknięte zapewniają lepszy efekt estetyczny, mogące utrudniać najmłodszym dostęp do potencjalnie niebezpiecznych produktów. Kolekcje otwarte to z kolei większa pojemność i łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego właśnie przy zakupie mebli warto zastanowić się, jakie cechy są dla nas najważniejsze. Ważny będzie wybór mebli z jednej kolekcji, aby zachować jak najlepszy efekt estetyczny.