Nie jest chyba żadną tajemnicą, że w 2023 roku nowoczesność i minimalizm to trendy, które bezsprzecznie królują w wyposażeniu wnętrz mieszkalnych. Czy oznacza to, że nie mamy już miejsca na alternatywę? Nic z tych rzeczy! Okazuje się bowiem, że styl vintage to rozwiązanie, które wciąż można z powodzeniem wykorzystać podczas aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane meble i dodatki vintage mogą skutecznie przypominać nam o pięknie przeszłości. Dodają one nie tylko uroku naszym wnętrzom (świetnie sprawdzają się w szczególności w salonie!), ale także są w stanie obudzić w nas nostalgiczne wspomnienia oraz wprowadzić wyjątkową atmosferę do wnętrza.
Spis treści
Styl vintage. Co to takiego jest?
Czym właściwie jest styl vintage? Jest to termin, który stosuje się w odniesieniu do przedmiotów oraz elementów wyposażenia wnętrz charakterystycznych dla minionych dekad, przy czym najczęściej jest to wystrój typowy dla okresu od lat dwudziestych do osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Generalnie, jest to styl, który się charakteryzuje:
- bogatymi detalami
- ciepłymi kolorami
- unikalnym wzornictwem
Wnętrza, które zostały utrzymane w stylu vintage, nierzadko emanują wyjątkowym urokiem oraz przytulną atmosferą.
Styl vintage — meble to podstawa
Jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o wnętrza urządzone w stylu vintage, są meble. Takie starannie odnowione elementy wyposażenia wnętrz jak na przykład:
mogą stać się perełkami wystroju wnętrza. Aby tak się stało, powinny one charakteryzować się następującymi elementami:
- drewno patynowane przez lata
- delikatne, acz wyraźne zdobienia
- lekko zaokrąglone kształty
Wyżej wymienione to tylko niektóre cechy, które są w stanie nadać meblom vintage, a zatem także całym wnętrzom, interesujący, nietuzinkowy image.
Styl vintage. Co poza meblami?
Rzecz jasna, meble to ważny element z punktu widzenia aranżacji wnętrz, ale tak naprawdę nie tylko one decydują o stylu vintage — równie ważną rolę odgrywają dodatki. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
- lustra w ozdobnych ramach
- stojące lampy (dobrze sprawdzają się tu takie rozwiązania jak na przykład lampy z abażurami w kwieciste wzory)
- porcelanowe figurki,
- duże, ozdobne zegary na ścianę
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić do swojego domu meble oraz dodatki w stylu vintage, możesz nie tylko zapewnić interesujący design, ale także — co jest równie ważne — korzystać z funkcjonalnych rozwiązań, które sprawdzają się w dzisiejszym życiu. Przykładowo, stolik kawowy wykonany użyciem odrestaurowanego drewna to nie tylko element dekoracyjny (choć rzecz jasna może, a nawet powinien, przyciągać on nasz wzrok swoim designem), ale także praktyczne miejsce do przechowywania prasy itp.
Kolorystyka w stylu vintage
W stylu vintage niezwykle ważna jest umiejętnie dobrana kolorystyka. W tej kwestii musisz wiedzieć, ze styl vintage często kojarzy się nam z ciepłymi odcieniami, do których można zaliczyć na przykład:
- pastele
- beże
- odcienie brązu
Poza wyżej wymienionymi warto postawić również na takie kolory jak na przykład czerń oraz biel.
Oprócz tego ciekawym dopełnieniem mogą okazać się również klasyczne tapety z kwiecistymi wzorami (mogą być one wielokolorowe, aczkolwiek warto zdecydować się na dominację zieleni). Odpowiednio dobrana tapeta może łatwo stać się doskonałym tłem dla mebli i dodatków w stylu vintage.