Garderoba otwarta czy zamknięta? Jaka wersja lepiej się sprawdzi?

Za tym pytaniem kryje się wątpliwość, jaki rodzaj garderoby lepiej zda egzamin. Jedna i drugi rodzaj garderoby ma swoje plusy i minusy. Przekonaj się, który wariant idealnie się wpisze w Twoje potrzeby.

Otwarty model garderoby jeszcze do niedawna był mało atrakcyjny, dziś cieszy się ogromną popularnością. Zamknięty z kolei pozwala ukryć bałagan. Garderoba powinna być dostosowana do osobistych preferencji, ale ważne są także inne czynniki – jej usytuowanie, wielkość i design. Warunkiem niezbędnym dla obu przechowalni jest funkcjonalność.

Pojemne szafy z oferty sklepu Edinos.pl

Otwarta czy zamknięta garderoba? W czym tkwią różnice?

Garderoba to miejsce, w którym przechowuje się odzież i obuwie. Na ogół jest lokowana w sypialni, ale może znajdować się także w innych częściach domu. Garderoba charakteryzuje się wygodnym magazynowaniem oraz uporządkowaną segregacją ubrań i dodatków, ułatwiając tworzenie stylizacji. Zaleca się, by garderoba miała co najmniej 2-3 m2, ale ponieważ specyfika współczesnych domostw nie zawsze pozwala na wygospodarowanie takiego metrażu, często jej rolę przejmuje szafa. Miejsce przechowywania może jednak zaskoczyć kreatywnością i prezentować przepiękną przechowalnię, jak z filmu, która jest osobnym wnętrzem.

Garderoby różnią się między sobą – na ich odmienny charakter wskazuje już sama nazwa. Zamknięty wariant garderoby stanowi zwykle pojemna meblościanka, w której drzwi zakrywają jej zawartość. Może być ulokowana w sypialni, przedpokoju, poddaszu lub zupełnie innej części domu. Otwarta garderoba to taka, w której zawartość jest w całości widoczna. Jej interpretacja może być jednak rozumiana dwojako. Z pewnością jest nią otwarta szafa bez drzwi, do której masz ciągły dostęp, najczęściej umieszczona we wnęce lub będąca samodzielnym zabudowaniem. Mianem otwartej garderoby określa się także osobne pomieszczenie, które w środku prezentuje wieszaki, regały i półki bez żadnych ścianek działowych. Może być ono wydzieloną częścią sypialni lub stanowić odrębny pokój, w którym otwarte regały okalają wnętrze dookoła, a w jego centrum jest umieszczony szezlong, pufa, a nawet sofa i dodatkowy stolik.

wnętrze garderoby otwartej

Różnica między dwoma rodzajami garderób polega na tym, że zamknięta garderoba lepiej chroni ubrania przed działaniem promieni słonecznych i zabezpiecza przed osiadaniem kurzu. Garderoba otwarta jest za to wygodniejsza w doborze szybko zmieniających się stylizacji. Ma jeszcze jedną zaletę – możesz ją zorganizować praktycznie w każdym miejscu. Wybór odpowiedniego rodzaju garderoby podyktowany jest kilkoma względami:

 • miejscem, jakie możesz przeznaczyć na garderobę – dyktuje wielkość i charakter przechowalni,
 • własnymi upodobaniami – jeżeli jesteś typem osoby, która lubi mieć uporządkowane i jednolite przestrzenie, otwarta garderoba raczej nie będzie Twoim wyborem,
 • stylem życia – jeśli pracujesz w domu, to nie potrzebujesz tak częstej zmiany ubrań, jak fanka mody, dlatego zadowolisz się zamkniętą wersją,
 • ilością ubrań i dodatków – duża kolekcja odzieży wymaga dedykowanego miejsca, które dobrze przechowa całą odzież.

Garderoba otwarta czy zamknięta? Jej wybór powinien być podyktowany również designem i doskonałym wkomponowaniem się przechowalni w stylistykę wnętrza. W sypialni retro otwarty wieszak na kółkach będzie psuł wizualizację alkowy – widoczne, kolorowe ubrania wprowadzą dysharmonię do otoczenia, które powinno prezentować balans. Stylowa i fornirowana szafa będzie nieodpowiednia, jeśli pokój jest urządzony w nowoczesnej, geometrycznej odsłonie.

przykład garderoby otwartej w stylu boho

Garderoba otwarta – charakterystyka

Otwartą garderobę nie ograniczają drzwi. Wyznacza ją specjalna meblościanka, która prezentuje półki, wieszaki i szuflady. Doskonale wiesz, gdzie znajdują się poszczególne ubrania, ponieważ z daleka rozpoznasz ulubioną koszulę lub bluzkę. Łatwy dostęp skraca czas kompletowania stylizacji. Otwarta garderoba wcale się nie musi kojarzyć z nieporządkiem, ponieważ współczesna sztuka efektownej ekspozycji ubrań może nawiązywać także do niepowtarzalnego charakteru wnętrza. Cechą otwartej garderoby jest jej duża funkcjonalność – ubrania i rzeczy osobiste są zawsze w zasięgu ręki.

Lokalizacja otwartej garderoby

Bardzo często otwarta garderoba stanowi integralną część sypialni. Umieszcza się ją na jednej ze ścian lub w narożniku. Idealnym miejscem na jej zaadaptowanie jest wnęka. Współczesne aranżacje otwartą garderobę oddzielają szybą, tworząc spektakularne bryły, które są zaskakującym dodatkiem wnętrza. Choć zawartość przechowalni jest dalej widoczna, transparentna ścianka jest wyraźną granicą pomiędzy dwoma sferami – relaksacyjną i garderobianą. Otwarta przechowalnia w sypialni (a nawet salonie, jeśli jest częścią kawalerki), może sprowadzać się także do mobilnych stojaków i regałów umożliwiających wyeksponowanie ubrań. Na ogół jednak tworzy ją zabudowa złożona z korpusów szaf i pełnego wyposażenia wewnętrznego.

Sposobów na jej urządzenie jest dużo, w zależności od tego, co przechowujesz i w jakich ilościach, np. fan krawatów powinien mieć odpowiednią szufladę do ich segregacji.

otwarta garderoba w nowoczesnym stylu

Co powinna zawierać otwarta garderoba?

 • Klasyczne półki i szuflady będące miejscem na bieliznę, topy czy podkoszulki.
 • Zróżnicowane półki na buty, pomocne w przechowywaniu nie tylko szpilek, ale również wysokich kozaków.
 • Szuflady na dodatki i akcesoria – węższe od typowych wersji i wyposażone w wygodne przegródki do bielizny czy biżuterii.
 • Drążki na wieszaki, na których można zawiesić zarówno długie sukienki, jak i koszule.
 • Wieszaki – mocniejsze do ciężkich płaszczy, lekkie do zwiewnych sukienek oraz krótkie wersje na spodnie.
 • Kosze, pudła i organizery, które pomogą Ci ukryć inne dodatki, np. chustki czy kapelusze.
 • Oświetlenie wnętrza – ledowe taśmy czy halogenowe lampki u szczytu garderoby będą przydatne podczas korzystania z przechowalni.

Wyposażenie otwartej garderoby powinno tworzyć zaplanowany system przechowywania, wyróżniający się uporządkowaniem, segregacją oraz wysokim komfortem użytkowania. Każdy powinien mieć własną strategię na sprawny system otwartej garderoby, podyktowany wielkością i rodzajem posiadanej kolekcji ubrań. Zdarza się, że przechowalnię stanowi jedynie metalowy drążek na kółkach, z jedną lub dwoma półkami.

Aranżacja otwartej garderoby

Jak zaprojektować otwartą garderobę?

Wnętrze otwartej garderoby powinno stanowić harmonijny i przemyślany układ. Ergonomia takiego miejsca powinna wyróżniać się maksymalnym uproszczeniem. Idealna garderoba jest „szyta” na miarę, ale prezentuje koncept, w którym:

 • głębokość szafy ma minimum 60 cm, co pozwala na wygodne umieszczanie wieszaków w sposób równoległy; jeśli wynosi ona ekstremalne 45 cm, wieszaki umieszczaj prostopadle,
 • półki mające 80 cm głębokości i 30 cm wysokości; oprócz nich pokuś się o wyższe wersje na przechowywanie wysokich butów; przy dużej garderobie możesz jedno ze skrzydeł przeznaczyć na obuwie i zainwestować w profesjonalne drążki na buty lub uchylne szuflady,
 • drążki rozplanuj na różnych wysokościach; bluzkom i koszulom wystarczy około 100 cm wysokości, z kolei płaszczom, dżinsom czy spódnicom o długości maxi potrzeba 150 cm.

Aranżuj otwartą garderobę, wykorzystując do tego różne materiały. Metalowe profile są dedykowane zwolennikom wnętrz industrialnych. Stalowe stelaże przypadną go gustu każdemu, kto ceni sobie wolną przestrzeń i nowoczesne trendy. System rurowy eksponuje ubrania w nowoczesnej odsłonie, inspirowanej nurtem industrialnym. To aluminiowe rurki, stanowiące elementy konstrukcyjne i bazę garderoby, które są niezwykle oryginalnie i stylowo prezentują się w towarzystwie szklanych półek. Miłośnicy klasycznych rozwiązań wybiorą otwartą garderobę w wersji tradycyjnej, wykonaną z drewnianych płyt.

Metalowe wieszaki z oferty sklepu Edinos.pl

Zalety i wady otwartej garderoby

Otwarta garderoba w sypialni daje możliwość szybkiego komponowania stylizacji, bez konieczności otwierania szaf i szuflad. Znajduje się zwykle w bliskiej odległość od łóżka, dlatego z sypialni wychodzisz ubrany, bez paradowania po domu w piżamie. Inne korzyści otwartego sposobu przechowywania ubrań to:

 • szczególna strefa prywatności i intymności, do której dostęp mają jedynie użytkownicy sypialni,
 • nowoczesny charakter – nadaje sypialni oryginalnego i ciekawego wyglądu oraz poprawia jej funkcjonalność,
 • łatwe dopasowanie do małych wnętrz – to praktyczne rozwiązanie, stosowane w małych mieszkaniach lub kawalerkach.

Instalacja pozbawiona frontów sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne oraz wypełnione światłem. Widoczna wnęka optycznie powiększa cały pokój. Istotną zaletą jest również komfort jej użytkowania w trakcie, kiedy druga osoba jeszcze śpi.

Wadami otartej garderoby jest konieczność utrzymania porządku. Wszystko w takiej przestrzeni jest widoczne, dlatego dla osób zabieganych może być to niepraktyczne rozwiązanie. Otwarta garderoba nie sprawdzi się również w przypadku właścicieli pupili. Psia lub kocia sierść łatwo przylega do ubrań, podobnie zresztą jak kurz. Intensywność koloru delikatnych tkanin może także osłabić intensywne padanie promieni słonecznych.

Aranżacja wnętrza garderoby zamkniętej

Garderoba zamknięta – opis mebla

Garderoba zamknięta to tradycyjny sposób na przechowywanie ubrań, gdzie zawartość pozostaje ukryta za przesuwanymi lub uchylanymi drzwiami. Podstawę takiej garderoby stanowi duża szafa. Możesz wybierać spośród:

 • szaf wolnostojących – tradycyjnych wersji szaf stojących, które ustawia się w dowolnym miejscu; do wyboru masz meble wykonane z litego drewna, płyty MDF lub HDF, jak i również ze szkła hartowanego,
 • szaf pod zabudowę – wykonane są na specjalny wymiar; niezależnie od wielkości taki mebel będzie wyposażony w drzwi, ścianki boczne, sufit pomieszczenia i jego podłogę; bazę stanowią drzwi, które przymocowane są na specjalnym stelażu, a pozostałe elementy są tworzone przez naturalne ograniczenia architektoniczne,
 • szaf przesuwnych lub z drzwiami uchylnymi – tradycyjne meble eksponują drzwi uchylne, a nowoczesne szafy przesuwne, które są cenione za oszczędność miejsca,
 • szaf narożnych – sprawdzają się w małych i trudnych do aranżacji pomieszczeniach; mogą otwierać się na wprost narożnika lub mieć kształt litery „L”.

Popularną wersją jest szafa z lustrem na froncie, która stanowi wsparcie małych wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele zabudowujące wnękę – pozwalają dobrze zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu. Garderobiana szafa powinna być długa, szeroka i pojemna. W przestronnych przechowalniach meble wypełniają całe wnętrze w kształcie kwadratu lub prostokąta.

Przykładowa aranżacja garderoby zamkniętej

Wyposażenie zamkniętej garderoby

Układ poszczególnych sekcji zamkniętej garderoby jest podyktowany osobistymi potrzebami, nie mniej elementy, jakie powinny znaleźć się w zamykanej garderobie, są dokładnie takie same, jak w wersji otwartej. Do segregacji ubrań i dodatków tak samo potrzebujesz drążków, wieszaków, półek i szuflad. Zwróć jednak uwagę, jak segregujesz poszczególne rodzaje odzieży. Zasady urządzania garderoby wskazują na pewien schemat.

Dolną część zamkniętej garderoby przeznacz na przechowywanie butów – wstaw półki do ich magazynowania, uwzględniając także wysokie obuwie. W tym miejscu mogą się znaleźć również kosze. Środkową część garderoby powinny stanowić wieszaki na koszule, eleganckie bluzki i krótkie kurtki. Miejsca przy bocznych ścianach są odpowiednie na zawieszenie długich ubrań. W środkowej sekcji zamkniętej garderoby warto także ulokować półki na bawełniane topy oraz szuflady, choć mogą one w wydzielonej przestrzeni prezentować zgrabny słupek. Miejsce pod sufitem jest idealne na przechowywanie rzeczy, po które rzadko sięgasz – sezonowe ubrania przechowywane w kartonach, nakrycia głowy, torebki i walizki. Warto zadbać o dobre oświetlenie poszczególnych stref, które w profesjonalnych garderobach zamkniętych automatycznie zapala się podczas otwierania drzwi.

Przykładowe umiejscowienie garderoby zamkniętej w sypialni

Jak zaplanować garderobę zamkniętą?

Wymarzoną wersję szafy uwzględnisz wyłącznie w modelu robionym na zamówienie. W przypadku gotowych szaf zawsze wybierasz kompromis. Oto planowanie zamkniętej garderoby, w 5 krokach.

 1. Ustal potrzeby. Jak dużym miejscem dysponujesz i jak wiele rzeczy masz do przechowania? Przemyśl, ile osób będzie korzystać z szafy.
 2. Wybierz lokalizację. Zastanów się, gdzie najlepiej umieścić zamkniętą garderobę. Może to być osobne wnętrze lub wnęka, w której doskonale zmieści się szafa robiona pod zamówienie. Dobrze wykorzystuj miejsca, jeżeli masz ograniczony metraż. Pamiętaj, że poddasze wymaga dodatkowej wentylacji i odpowiedniej temperatury.
 3. Zdecyduj o rodzaju mebla. Weź pod uwagę stylistykę szafy i to, jakie powinna mieć drzwi. Pamiętaj o lustrze, które jest niezbędne i systemach cichego domyku, a co najważniejsze wygodnych drążkach.
 4. Ekspozycja. Środek szafy jest kluczowy. W modelu zabudowanym sam dobierasz rozstaw półek i szuflad, w gotowej musisz dobrze przemyśleć, czy proponowany układ Ci odpowiada.
 5. Rozmiar. Wolny metraż dyktuje wielkość garderoby oraz to, czy mebel będzie dwu, czy trzyskrzydłowy. W garderobach na wymiar możesz pokusić się o zabudowę od podłogi po sufit, by co do centymetra wykorzystać przestrzeń. Pamiętaj o tym, by przed frontem szafy zachować co najmniej 1m2 wolnej przestrzeni, gwarantując sobie wygodne korzystanie z mebla.

Jeżeli dysponujesz miejscem jedynie na niewielką szafę, unikaj nadmiaru ubrań. Mebel ma ograniczoną pojemność, dlatego organizacja małej garderoby wymaga selekcji odzieży. Pozbądź się rzeczy nienoszonych i pozostaw tylko potrzebne. Dużym wsparciem w tym zakresie jest szafa kapsułowa – sprytna koncepcja tworzenia przemyślanej i oszczędnej garderoby.

Pojemne szafy jako garderoba zamknięta

Zalety i wady garderoby zamkniętej

Drzwi sprawiają, że nie musisz zbytnio martwić się o nieporządek, choć jest pożądany w każdym miejscu. Garderoba zamknięta to wersja, która dobrze chroni ubrania zarówno przed okiem osób trzecich, sierścią pupili, jak i osiadaniem kurzu. Zamykana garderoba zabezpiecza odzież przed działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza odzieży z naturalnych tkanin, która jest mniej odporna na intensywne promieniowanie słoneczne. Odpowiednia szafa to wygodny i bezpieczny sposób na przechowywanie odzieży. Dużą korzyścią jest różnorodność – design zamykanej garderoby możesz dostosować zarówno do wnętrza w stylu retro, jak i nowoczesnym. Drzwi możesz zewnętrznie wykorzystać na umieszczenie lustra, a wewnętrznie na zamontowanie dodatkowych haczyków.

Pojemne meble do garderoby niestety nie są dedykowane małym wnętrzom. To zdecydowana wada garderoby zamykanej, która jest monumentalną bryłą, zwykle zabierającą dużo miejsca. Należy to uwzględnić w projekcie, ponieważ instalacja wyposażona w drzwi skupia na sobie wzrok i staje się dominująca – taki model lepiej prezentuje się w przestronnym wnętrzu, choć w niewielkich sypianiach czy przedpokojach można zastosować ciekawe triki, pomocne w optycznym modelowaniu, jak błyszczące lub lustrzane wykończenie drzwi i jasne kolory konstrukcji.

Aranżacja otwartej garderoby w stylu boho.

Dla kogo garderoba otwarta, a dla kogo zamknięta?

Charakter otwartej garderoby, nie będzie odpowiedni dla tradycjonalisty. Taki styl przechowywania sprawdzi się za to w przypadku osoby twórczej i kreatywnej, która kocha modę.

Otwarta garderoba jest designerskim rozwiązaniem, które:

 • gwarantuje szybki dostęp do ubrań,
 • idealnie wpisuje się w charakter nowoczesnych wnętrz,
 • może mieć różne formy,
 • nie ogranicza małej przestrzeni.

Z takiej garderoby korzystają najczęściej osoby młode, które żyją szybko i kolorowo oraz mają potrzebę silnego podkreślenia swojej wyjątkowości. To również sposób przechowywania, który doskonale „ogra” mały metraż.

Pojemne regały do garderoby zamkniętej z oferty sklepu Edinos.pl

Zamknięta garderoba bez względu na wiek użytkownika idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z utrzymaniem porządku. Ponadto jest polecana tym, którzy:

 • lubią typową, harmonijną architekturę wnętrza,
 • są właścicielami zwierząt,
 • dzielą garderobę z inną osobą,
 • dysponują większą przestrzenią,
 • chcą sami dostosować mebel do swoich potrzeb.

W zamkniętym systemie przechowywania masz większą różnorodność. Możesz dobrać zarówno klasyczne wersje szaf w ciemnym gatunku drewna, jak i nowoczesne – emanujące połyskującą bielą, lustrem, albo na wpół transparentnym zamknięciem.

Garderoba otwarta czy zamknięta? Który z omawianych modeli stanowi lepszy wybór? W niektórych przypadkach trafniejszą decyzją będzie zabudowa, a w innych rezygnacja z takiego zabiegu. Z całą pewnością jednak garderoba powinna być dostosowana do Twoich wymagań.

Autor:#Smok Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *