Szafa w salonie to coraz częściej występujący element wyposażenia. Jej widok już nie dziwi, zwłaszcza w przypadku kawalerek i małych mieszkań w bloku. Czy poza względami praktycznymi mebel może w zaskakujący sposób dekorować pokój dzienny? Przekonaj się, czy szafa pasuje do salonu.
Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaką szafę umieścić w salonie?
- Jakie są wady i zalety aranżacji salonu z uwzględnieniem szafy?
- Czy szafa pasuje do salonu?
Perfekcyjnie urządzony salon wcale nie musi wykluczać w wyposażeniu szafy. Pomieszczenie może zyskać na takim rozwiązaniu, a dyskretnie wkomponowany mebel zupełnie zmienić wystrój. Sposobów na zagospodarowanie w taki sposób przestrzeni pokoju dziennego jest kilka. Kiedy je poznasz, już nie będziesz miał wątpliwości, czy wypada umieścić szafę w salonie.
Szafa w salonie – praktyczny i stylowy mebel
Umieszczając szafę w salonie, weź pod uwagę rozmiar pokoju i jego charakter. Łatwiej wtedy dopasujesz cechy mebla do pomieszczenia, tworząc udaną aranżację.
Szafa w małym salonie optycznie powiększy wnętrze, jeśli kolor mebla będzie taki sam jak ścian i sufitu. Taki trik zdaje egzamin w przypadku aranżacji total white, w których monochromatyczność przełamuje się na przykład wyraźnie wyróżniającymi się uchwytami. Wybór jednolitych odcieni obu powierzchni pozwala zmniejszyć widoczność bryły mebla w pokoju dziennym. Szafa nie rzuca się wtedy za bardzo w oczy i stanowi spójny element salonu. Innym sposobem na optymalne wyeksponowanie szafy w małym salonie jest:
- użycie w aranżacji wersji kompaktowej, czyli zamontowanie szafy na całej długości jednej ściany,
- zabudowanie szafy i połączenie jej jako przedłużenia z innymi meblami do salonu,
- użycie przesuwanych drzwi, które nie zabierają niepotrzebnie przestrzeni w trakcie otwierania szafy,
- zastosowanie lustrzanych frontów, które odbiją światło i optycznie powiększają metraż,
- umieszczenie szafy we wnęce, jeśli taka istnieje w salonie lub modeli narożnych,
- zainwestowanie w mebel, w którym zamknięte części połączone są otwartymi półkami i regałami; wniesie to do przestrzeni sporo lekkości, zwłaszcza jeśli półki są szklane,
- wybór takiej szafy, który może również spełniać inne funkcje, na przykład mieć podłużną i wysoką półkę na odbiornik telewizyjny.
Szafa w dużym salonie powinna być częścią zestawu i za pomocą określonego elementu ściśle się z nim łączyć. Czy szafa pasuje do salonu, w którym każdy mebel jest inny? Niestety taka aranżacja wprowadzi chaos, dlatego wpisując mebel w wyposażenie pokoju dziennego, musisz w sprytny sposób skompletować go z całym zestawem. Najlepiej to zrobić poprzez:
- wybór takiej samej stylistyki, koloru lub materiału szafy co pozostałe meble w salonie,
- postawienie na identyczny detal w całym układzie meblowym, na przykład wybór takich samych uchwytów lub lakierowanych frontów,
- umieszczenie długiej, kompaktowej szafy, na całości jednej ściany, która się w nią elegancko „wtopi”.
W przestronnym i dobrze oświetlonym salonie można się nawet pokusić o aranżacje w ciemnych kolorach. Hitem są głębokie odcienie czekolady, granatu lub czerni.
Kolor szafy do salonu –w salonie zdecydowanie sprawdzą się jasne tonacje frontów. Popularny jest biały odcień, lite gatunki jasnego drewna i rozbielone kolory pasteli. Bardzo modnym i neutralnym kolorem jest rozbielony odcień szarości. Dębowe wersje szaf o ciemnej barwie mogą wyglądać ciężko i przytłaczać niewielkie salony. Lekkości szafom stojącym w salonie dodadzą przeszklenia frontów: transparentne, mleczne i podświetlone od środka.
Rodzaj szafy do salonu –przeszklenia i lustra oraz ażurowe rodzaje frontów szafy z pewnością dodadzą bryle subtelności. Zabudowany model może mieć górę mebla zamykaną, a dolne półki prezentować w otwartej postaci. Taka szafa w salonie wygląda, jakby unosiła się w powietrzu, podobnie jak bryła podwyższona na długich i cienkich nóżkach. Dobrze wyglądają pojedyncze szafy dwudrzwiowe, w których jedno skrzydło eksponuje gładką, drewnianą powierzchnię, a drugie lustrzaną taflę. Najbardziej ergonomiczne są wersje szafy z przesuwanymi drzwiami. W dużych salonach ładnie będą prezentować się modele składane lub otwierane w tradycyjny sposób, z których wygodniej się korzysta.
Rozmiar szafy w salonie zależy od tego, co będziesz w niej przechowywać. Jeśli będzie ona garderobą na ubrania, powinna mieć głębokość 60 – 70 cm. Jeśli jest to szafa wnękowa, to jej wgłębienie musi mieć co najmniej 80 cm, ponieważ około 10 cm będziesz potrzebować na zamontowanie drzwi i prowadnic. Najpraktyczniejsza szafa sięga sufitu, wtedy maksymalnie wykorzystasz przestrzeń do przechowywania, podobnie jak jej zabudowanie wzdłuż jednej ściany, ale te rozwiązania muszą być dopasowane do wielkości salonu. Szafy przesuwne mają standardową szerokość do 250 cm, a to sporo dodatkowej przestrzeni.
Plusy i minusy aranżacji z umieszczeniem szafy w salonie
Jeśli dalej zastanawiasz się, czy wypada umieścić szafę w salonie sprawdź, jakie są zalety takiej aranżacji. Mocne plusy to:
- dodatkowe miejsce do przechowywania, czyli więcej półek i szafek,
- funkcjonalność – mebel może łączyć w sobie kilka ról: klasycznej szafy, witryny, regału, półki albo szafki pod telewizor,
- 2w1 – masz wszystko w jednym miejscu, a ta cecha szafy przydaje się w mieszkaniach wynajmowanych, przechodzonych i w kawalerkach,
- użycie szafy jako ścianki działowej – w dużych salonach, łączonych z aneksem kuchennym szafa może oddzielać 2 różne strefy,
- sprytne ukrycie rzeczy – szafa przydaje się zwłaszcza w małych pomieszczeniach i rodzinach z dziećmi; we wnętrzu szafy szybko schowasz niepotrzebne zabawki i gadżety,
- powiększenie pomieszczenia – szafa, która jest jasna i ma lustrzane fronty, małemu salonowi doda głębi i przestronności,
- zaskakujący aranż – jej wykorzystanie zawsze ożywia design salonu.
Szafa w salonie posiada mało wad. Z pewnością zabiera przestronność wnętrzu, ale zwalnia je w innym pomieszczeniu. Źle dobrana do niewielkiego pokoju może go pomniejszyć i przytłoczyć. Czy szafa pasuje do salonu? Choć jest duża, to stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania. A to silny atut mebla, który zachęca do eksperymentowania z nietypową, ale zyskującą na popularności aranżacją.