Co zamiast stołu w kuchni? Ciekawe alternatywy klasycznego blatu

Stół jest sercem każdej kuchni, ale nie może być zbyt duży, jeśli dysponujesz niewielkim metrażem. Wtedy z pomocą przychodzą alternatywy. Czym zastąpić tradycyjny model, by nadal cieszyć się komfortową kuchnią? Wbrew pozorom masz sporo ciekawych rozwiązań.

Badacz kultury, Aleksander Brückner opisywał stół jako „deseczkę na ziemi”, która otrzymała nogi, by wznieść się wyżej i osiągnąć dzisiejszy kształt. Czy w małej kuchni można zupełnie zrezygnować z kluczowego mebla, który łączy ludzi? Tak, jeśli masz dodatkową przestrzeń na zaaranżowanie osobnej jadalni. W przeciwnym razie sięgaj po praktyczne zamienniki stołu.

Nowoczesne stoliki okrągłe z oferty sklepu Edinos.pl

Stół – funkcja, jaką pełni w kuchni

Stół ma określone zadanie – tworzy wyjątkowe i praktyczne miejsce do rodzinnych spotkań i stanowi niezawodny blat do serwowania i spożywania posiłków. Przy stole toczą się ważne rozmowy i zapadają życiowe decyzje. Mebel ma symboliczny wymiar, dlatego został wykorzystany w obrazie „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci jako 14 bohater. Współcześnie stół kojarzony jest choćby z popularnym serialem „Przyjaciele” – jest w nim nierozerwalnie wkomponowanym w kuchnię i życie bliskich sobie osób dodatkiem.

Stół to ważny mebel, który wyznacza strefę jadalnianą, bywa też dużą stolnicą, stanowiącą przedłużenie kuchennego blatu. Goście dzięki niemu częściej zatrzymują się w kuchni, bo idealnie zastępuje stolik kawowy. Jeśli nie masz prestiżowego miejsca na gustowną jadalnię, konieczne jest zastosowanie dobrej alternatywy stołu. Jaką wybrać, by kuchnia nie straciła swojej funkcjonalności? Jest wiele rozwiązań, które godnie zastąpią stół w małej kuchni.

Co zamiast stołu w kuchni? Praktyczne zamienniki tradycyjnego mebla

Każda kuchnia potrzebuje dodatkowego miejsca na wygodne spożycie posiłku. Niestety, blat kuchennych mebli nie może w pełni zastąpić stołu, choć wiele osób w taki sposób go używa. Nie doradza się tego choćby ze względu na bezpieczeństwo – zabudowa dolnych szafek uniemożliwia wygodne przybranie pozycji siedzącej, odsuwając sylwetkę od blatu, co może grozić poparzeniem podczas spożywania gorących napojów. Co stosować opcjonalnie? Oto 7 propozycji, które możesz wybrać zamiast stołu w kuchni.

Wyspa kuchenna zamiast stołu

Wyspa kuchenna to moduł meblowy, najczęściej w kształcie prostokąta, który może być dodatkowo wyposażony w półki i szuflady. W zależności od budowy wyspa kuchenna może służyć jako dodatkowy blat do przygotowywania posiłków lub jako stół. W tym drugim przypadku powinna prezentować wolną przestrzeń pod blatem. Przykuwa uwagę gładką powierzchnią z kamienia, szkła lub drewna, w zależności od charakteru kuchni, do której stylu powinna nawiązywać.

Wyspa kuchenna jako alternatywa stołu w kuchni

Gdzie najlepiej umieścić wyspę kuchenną w formie stołu?

Kuchenną wyspę należy zawsze umieścić blisko kuchni. Jeżeli jest przedłużeniem blatu lub stoi pod ścianą, tylko z jednej strony ma dostawione krzesła. W zależności od jej wysokości są to klasyczne siedziska lub hokery. Wyspy wolnostojące umieszcza się często na granicy aneksu kuchennego i salonu – wtedy stanowią mebel oddzielający dwie strefy. Jej lokalizacja na środku pozwoli na dostawienie więcej krzeseł z obu stron, ale taki układ jest podyktowany większym metrażem pomieszczenia.

Zalety kuchennej wyspy

Mebel jest idealną alternatywą stołu i służy jako dodatkowa przestrzeń robocza. Rozbudowane wyspy kuchenne często przejmują funkcję tradycyjnych mebli kuchennych. Korzystają z nich najczęściej nowoczesne kuchnie, w których pożądane są innowacyjne rozwiązania. Mogą być nie tylko klasycznym blatem czy obszarem roboczym, ale zawierać w sobie także płytę grzewczą i zlewozmywak. Taki rodzaj jednak jest wyposażeniem tylko dużych i otwartych pomieszczeń.

Aranżacja kuchenna z wykorzystaniem wyspy kuchennej

Ciekawostka

Wyspa kuchenna ma także mobilną wersję, która sprawdza się w małych kuchniach. To najczęściej kwadratowa forma na kółkach, która jest zabudowana w dodatkowe schowki i szuflady oraz wyposażona w wygodne poręcze. Przypomina trochę wózek stewardessy, ale może być traktowana jako stolik lub obszar roboczy. Nazywa się ją także kontenerem.

Konsola zamiast stołu w kuchni

To ergonomiczny mebel, ceniony za wąską i prostą formę. Choć głównie spotyka się go w przedpokojach i salonach, coraz częściej znajduje zastosowanie w kuchni jako podręczny blat, zastępując czasami mały stolik kuchenny. Poszukaj solidniejszego wykonania niż dekoracyjne wersje, w których blat jest zrobiony ze szkła. Do małej kuchni wybieraj drewniane warianty z metalowymi wspornikami – industrialne konsole będą idealne! Stabilny mebel gwarantuje większe bezpieczeństwo spożywania gorących posiłków. Wybieraj takie konsole, w których stelaż podtrzymujący jest przesunięty do środka lub ma 4 klasyczne wsporniki, wtedy mebel odsłoni wolne miejsce na wygodne wsunięcie nóg. Do konsoli dobieraj proste stołki i taborety.

Stoły barowe z oferty sklepu Edinos.pl

Gdzie umieścić konsolę w kuchni?

Na jej prezentację wykorzystuj wolną ścianę lub wnękę. Konsola będzie dobrze wyglądać pod oknem. Jeżeli blat mebla dopasujesz do parapetu, możesz powiększyć obszar roboczy. Konsolę stawia się w dwojaki sposób – równolegle ze ścianą lub prostopadle do niej. Przy meblu ustawionym prostopadle do ściany, usiądzie większa liczba osób niż przy równoległym układzie.

Plusy konsoli

Oszczędna forma mebla optycznie nie zabierze małej kuchni limitowanej powierzchni i jest idealna do trudnych aranżacyjnie miejsc – zwłaszcza małych i wąskich kuchni. Lekka bryła konsoli przekłada się także na subtelniejszy charakter pomieszczenia. To blat zastępczy, na którym co prawda nie rozłożysz stolnicy, ale wygodnie zjesz obiad i wypijesz kawę. Masz na to obszar roboczy szeroki na 25-30 cm i długi na około 100-120 cm. Tradycyjne konsole są wysokie na 70-80 cm.

Barek zastępujący stół

Barek zwany jest też półwyspem, ponieważ najczęściej stanowi przedłużenie kuchennego blatu – zwykle z jednej strony dotyka ściany lub kuchennej szafki – w efekcie sprzęty ustawione są w kształt litery L. Znakomitym pomysłem jest użycie barku jako stołu do spożywania szybkich posiłków w rodzinnym gronie. Barek wyposażony w półki dobrze sprawdzi się do przechowywania naczyń. Mebel pełniący funkcję blatu powinien mieć wysokość minimum 75-80 cm, wtedy wystarczy dostawić do niego zwykłe krzesła. Wyższe barki będą wymagały hokerów. Jeśli półwysep ma służyć tylko do jedzenia, jego szerokość nie musi przekraczać 60 cm. Korzystając z niego również do pracy, sięgaj po model z szerszym, minimum 90-centymetrowym blatem.

Stolik na kółkach w kuchni

Gdzie znajduje się zwykle barek w kuchni?

To funkcjonalne rozwiązanie, które pomoże zorganizować przestrzeń w kuchni otwartej na salon. Dzięki niemu w wyraźny, ale subtelny sposób odseparujesz część służącą przygotowaniu posiłków od części wypoczynkowej. Barek jest z reguły adoptowany w miejscu, w którym kończą się kuchenne meble.

Jaki korzyści gwarantuje barek?

Jego rozmiar dopasowujesz do swoich potrzeb. Barek może mieć kształt prostokąta lub kwadratu, idealnie wkomponowując się w jedyną wolną przestrzeń kuchni. Może też prezentować różny styl – jest prosty i niezabudowany, dlatego nie przytłacza małej kuchni, choć detalami powinien nawiązywać do jej aranżacji. Prosty wariant możesz zrobić sam.

Stoliki na kółkach do kuchni z oferty sklepu Edinos.pl

Wysuwany stolik zamiast klasycznego stołu kuchennego

Ten praktyczny i mobilny blat może być umieszczony w szufladzie kuchennych mebli lub być schowany w barku albo wyspie, stanowiąc przedłużenie mebli po rozłożeniu. Jego ergonomia polega na tym, że jest on wysuwany tylko wtedy, gdy go potrzebujesz. Po skończonej pracy lub jedzeniu, z powrotem chowasz deskę, ciesząc się wolną przestrzenią kuchni. Wysuwany stolik to świetny sposób na aranżacje wnętrz w bloku. Nie możesz go dowolnie ustawiać, ponieważ ma tymczasowych charakter i jest częścią składową mebli. Zawsze znajduje się w tym samym miejscu.

Zalety wysuwanego blatu

Złożony jest niewidoczny, dlatego nie obciąża dodatkowo bryłą małej i wąskiej kuchni. Wysuwany stolik możesz traktować jako stół lub deskę do krojenia. Idealnie się dopasowuje do potrzeb – mała wersja przypomina trochę wysuwaną z mebla stolnicę, większy, schowany w szafce mebla, ma dodatkową, rozkładaną nogę, stanowiącą solidne wsparcie blatu. Większy wariant jest idealny w zastępowaniu stołu.

Ciekawostka

Co jeszcze dobrze się sprawdzi zamiast stołu do kuchni o podobnej koncepcji? Stolik mocowany do ściany! Jeżeli nie chcesz umieszczać blatu w meblach, zamontuj stolik ścienny. Składana wersja jest zbudowana z drewnianego blatu i zawiasów – prezentuje niezwykłą użyteczność. Jednym ruchem ręki stawiasz alternatywny stół wtedy, gdy go potrzebujesz, a po skończonej pracy zwalniasz i znów przylega do ściany. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie go pod oknem. Wtedy 10 cm półka, po złożeniu blatu może stanowić wysunięty parapet, a sam blat imitować grzejnik, idealnie wkomponowując się w niewielkie otoczenie.

Biały stół w stylu skandynawskim z oferty sklepu Edinos.pl

Mały, okrągły stół

Niewielki, okrągły stół to mebel, który jest częstym wyposażeniem małych kuchni, choć jest wygodny wtedy, kiedy nie przylega do ściany, co w wąskiej przestrzeni może być problematyczne. Nieco większy metraż jednak dobrze prezentuje taki stół. Okrągły kształt nadaje kuchni delikatności, dzięki czemu optycznie ją powiększy. Jest również plastyczną formą, która poza wąskim wnętrzem sprawdzi się w każdej innej kuchni.

Jak wpasować okrągły stół w małą kuchnię?

Okrągły i niewielki stół idealnie będzie się prezentował pod oknem lub w rogu. To również model do nowoczesnych wnętrz, z narożnym oknem. W przypadku większej kuchni będzie idealnie prezentował się na środku.

Okrągły stoik w aranżacji kuchni

Zalety okrągłego stołu w kuchni

Pozwala zasiąść większej ilości osób w małej przestrzeni. Okrągły, mały stół może być ciekawym, stylowym uzupełnieniem miejsca. Gwarantuje taką samą odległość każdemu użytkownikowi i nie ma ostrych kantów, dlatego jest idealny do niewielkiej kuchni. Pasuje do niego każdy rodzaj krzeseł. Popularne wersje są krzesła drewniane, ale w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się także transparentny model ze szkła lub tworzywa sztucznego, który wprowadzi do kuchni więcej światła.

Składany stolik

Składana wersja stołu wcale nie musi przypominać modelu turystycznego. Nowoczesne rodzaje doskonale zastępują klasyczny stół, ponieważ są wyjątkowo solidne i prezentują wysoką stabilność. Na ryku znajdziesz wiele wersji i rozmiarów składanego stołu. Zwrócić uwagę czy mechanizm działa sprawnie, płynnie i cicho. Dla wielu osób ważne będzie również, by taki stolik był odpowiednio lekki. W małej kuchni często zachodzi potrzeba, by mebel przenosić, dlatego powinien być poręczny. Stoły rozkładane są dobrą opcją dla osób, które mieszkają w pojedynkę, a jedynie okazjonalnie podejmują gości. Po złożeniu mebel możesz przechować za drzwiami lub w składziku.

Stolik na kółkach jako alternatywa stołu w kuchni

Dlaczego warto kupić składany stolik?

Składany stolik możesz rozłożyć w każdej, wolnej przestrzeni, nawet na balkonie. Zajmuje on przestrzeń tylko wtedy, gdy jest używany – w pozostałym czasie może spokojnie stać pod ścianą i nie ograniczać swobody ruchu. Dzięki niemu szybko stworzysz jadalnię lub miejsce do pracy.

Długa deska w formie szerokiej półki

To nowoczesne rozwiązanie, które możesz wykonać sam. Wystarczy, że na całej długości ścinany do jej powierzchni równolegle zamontujesz blat w formie grubszej półki. Jego szerokość jest zależna od wolnego miejsca, jakim dysponujesz, ale powinno to być co najmniej 20 cm. Wysokość 80 cm pozwoli Ci przystawić zwykłe krzesła lub stołki. W nowoczesnej kuchni odległość od podłogi 1m umożliwia wprowadzenie hokerów, które są korzystniejsze dla małych pomieszczeń, bo pozwalają na usadzenie większej ilości osób i nie zabierają tyle miejsca co tradycyjne krzesła. Taki komplet pozwoli Ci wykreować w małej kuchni ciekawą stylistycznie jadalnię, w formie baru szybkiej obsługi.

Aranżacja miejsca do spożywania posiłków w kuchni za pomocą długiej deski

Korzyści z zamontowania długiej półki

Taki dodatek nie zabiera optycznie wnętrzu światła, ponieważ ma oszczędną budowę. Jest ciekawym rozwiązaniem, które będzie pasować do większości stylów poza tradycyjnymi.

Alternatywą dla klasycznego stołu jest jego składana, wysuwana lub mniejsza alternatywa. Mebel możesz zamówić na wymiar, zrobić sam lub kupić gotowy. Dodatkowy blat zawsze umieszczaj blisko kuchennych zabudowań, o ile to możliwe. O tym, co wybrać zamiast stołu w kuchni decyduje tak naprawdę rozmiar przestrzeni oraz potrzeby domowników.

Podsumowując:

  • w wąskich, trudno ustawnych kuchniach sięgaj po stoliki ścienne, składane i wysuwane,
  • w małych kuchniach dobrze egzamin zdadzą kontenery, konsole i drewniane blaty w formie deski,
  • w nieco większych wnętrzach stół zastąp małym, okrągłym blatem, wyspą lub barkiem,
  • zawsze zwracaj uwagę na formę krzeseł – źle dobrane i masywne okroją mały metraż, dlatego wybieraj proste formy, nawet bez oparcia,
  • ustawiaj alternatywne stoliki w miejscu, w którym nie zakłócą ciągu komunikacyjnego,
  • postaraj się, by estetyka zastępczego stolika nawiązywała do stylu kuchni.

Jeżeli już wiesz, co wybrać zamiast stołu w kuchni, urządzaj praktyczną kuchnię, nawet jeśli jest niewielka. Stałe rozwiązania będą pomocne dla małej liczby domowników. Rodzinom z dziećmi poleca się uzupełnić wnętrze mobilną wersją funkcjonalnego stolika.

Autor:#Smok Beksa

Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *