Meble do kuchni kupujemy na wiele lat, dlatego podejmując decyzję o ich wyborze, ważymy wiele kwestii, w tym również wykończenie frontów. Mat czy połysk? Oto pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników. Jak wygląd szafek dopasować do stylu kuchni? Poniższy wpis rozwiewa wątpliwości!
Spis treści
Fronty mebli kuchennych różnią się kolorem i strukturą, co ma ogromne znaczenie, w przypadku wykończenia szafek. Kuchenne meble w macie i w połysku mają zupełnie inny charakter, który warto wykorzystać w perfekcyjnym modelowaniu wnętrza. Ogólne zasady aranżacji kuchennej podpowiadają, że matowe meble są uniwersalne, gdyż mogą zdobić zarówno wnętrza tradycyjne, jak i nowoczesne, jednak nic tak optycznie nie powiększy małej przestrzeni, jak meble z połyskiem. Te z kolei królują w nowoczesnych kuchniach.
Rodzaj frontów meblowych a estetyka kuchni
Politura wpływa na aurę wnętrza. Połysk dodaje wnętrzu chłodnej elegancji, natomiast mat wizualnie ociepla aranż. Błyszczące fronty kuchennych mebli pasują do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, natomiast matowe świetnie wyglądają w opcji drewnopodobnej, czyli wpisują się idealnie do kuchni skandynawskich, rustykalnych oraz tradycyjnych.
Matowe fronty mebli kuchennych
Matowe fronty mebli kuchennych są bardziej stonowane i kreują przyjazny wystrój. Mat doskonale komponuje się z takimi materiałami, jak drewno, welur i aksamit, przełamując fabryczny wizerunek betonu, metalu czy szorstkiej w dotyku cegły. Kuchenne meble bez połysku są więc gwarancją przyjemnego klimatu.
Zalety i wady kuchennych mebli matowych
Matowe fronty kuchennych mebli delikatnie rozpraszają światło, budując poczucie elegancji, ale jednocześnie nie pozbawiają aranżacji naturalności. Taka baza optycznie „wycisza” pomieszczenie, wprowadzając do niego przyjazne nuty. Matowe meble sprawdzą się w każdej kuchni – bez względu na jej wielkość i styl. Są idealne do aranżacji zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym – wszystko zależy od designu frontów. Gładkie i satynowe mogą zdobić aranżacje scandi czy japandi, nawiązując do wzorniczej prostoty, jaka wyróżnia kierunki minimalistyczne, modernistyczne czy klasyczne.
Frezowane i zdobione matowe meble będą dopełnieniem kuchni prowansalskich i retro. Wybierając do kuchni matowe fronty, możesz dowolnie dobierać ich kolory i masz pewność, że dłużej zachowają swój odcień. Poza tym nie uwidaczniają tak mocno odbitych palców, jak wersje w połysku i są przyjemniejsze w dotyku. Czy matowe meble kuchenne mają wady? W zasadzie nie, ale uważaj na kolorystyczny dobór frontów. Mat w ciemnym granacie, brązie czy czerni może przytłaczać zbyt małe pomieszczenia.
Fronty kuchenne z połyskiem
Meble kuchenne z połyskiem wyróżniają się nowoczesnym designem i mają niezwykle reprezentacyjny charakter – olśniewają dosłownie i w przenośni, będąc niezwykle efektownym rozwiązaniem. Meble z połyskiem perfekcyjnie pasują do monochromatycznych, prostych kuchni z nowoczesną wyspą i chromowanymi hokerami. Błyszczące powłoki frontów mebli sprawią, że kuchnia wygląda jak z żurnala! W skandynawskiej aranżacji podkreślą lekkość, a w nurcie glamour zaprezentują pożądany blask.
Zalety i wady mebli kuchennych w połysku
Błyszczące szafki kuchenne to synonim elegancji i czystej formy – są nie tylko piękne, ale również pomocne w rozświetlaniu i optycznym powiększaniu wnętrza. Efekt głębi można dodatkowo wzmocnić, montując w kuchni oświetlenie LED. Dzięki gładkim i lśniącym frontom stworzysz ekskluzywne wnętrze. Proste szafki kuchenne, charakterystyczne dla mebli z połyskiem pozwalają na dowolność aranżacji i dobór ulubionych dekoracji. Są doskonałym rozwiązaniem monochromatycznych wnętrz, gdzie jeden kolor wymaga zastosowania większej ilości inspirujących i wyróżniających się faktur. Kuchnia na wysoki połysk to wnętrze energetyczne.
W porównaniu do mebli matowych kuchenne fronty z połyskiem są mniej odporne na wilgoć, zarysowania i promieniowanie UV. Błyszczące powłoki nie sprawdzą się idealnie w każdym aranżu. Projektując kuchnię w stylu tradycyjnym, lepiej postawić na mat. Fronty w połysku mogą sprawiać wrażenie chłodnej aury we wnętrzu, a wadą, która najczęściej jednak jest wymieniana, jest widoczność odciśniętych palców.
Mat czy połysk – jakie fronty będą bardziej praktyczne?
Lśniące powierzchnie odbijają światło, dlatego uważa się, że należy je często przecierać, gdyż mocno uwydatniają zabrudzenia. To jednak tylko przekonanie, ponieważ zarówno mat, jak i połysk wymagają regularnego czyszczenia, a intensywność użytkowania, sposób otwierania oraz obecność dzieci w domu mają większe znaczenie niż samo wykończenie frontów.
Niestety meble kuchenne z połyskiem są pokrywane błyszczącą warstwą, mniej odporną na zarysowania. Dużo trudniej jest wykonać dobrej jakości błyszczący front mebli kuchennych, ponieważ w odbiciu widać każdy defekt czy nierówność materiału. Jednak to nie wina samego połysku a jakości produktu. Zawsze sprawdzaj warstwę wykańczającą, ponieważ na gładkiej i połyskującej dostrzega się każdą nierówność i rysę. W przypadku gorszej jakości frontów lakierowych czy foliowanych będą widoczne w szczególności ślady po ręcznym polerowaniu.
Trwałość matowych i błyszczących mebli kuchennych
W przeszłości meble kuchenne z połyskiem uznawane były za zupełnie nietrwałe. Łatwo można było uszkodzić błyszczącą powłokę, a to z kolei prowadziło do nieestetycznych wybrzuszeń – były skutkiem wilgoci dostającej się w głąb mebla i ostatecznie prowadziły do zniszczenia frontu. Wysoką jakość kuchennych mebli na wysoki połysk zagwarantował jednak rozwój technologiczny i dziś takie zestawy kuchennych mebli są bardziej wytrzymałe i pożądane, zwłaszcza w małych i ciemnych wnętrzach.
Prawdą jest, że lakierowane fronty szybciej się utleniają i kolor mebli kuchennych po upływie lat może się nieznacznie zmienić, zwłaszcza jeśli na szafki bezpośrednio padają promienie słoneczne. Białe, błyszczące powłoki mogą wtedy delikatnie zżółknąć. Najbardziej trwałe są meble z drewna, bez dodatkowych powłok wykańczających, ale one są drogie. Błyszczący efekt uzyskuje się poprzez zastosowanie folii, laminatu lub pokrycie akrylem. Jeśli marzy ci się kuchnia na wysoki połysk w stylu minimalistycznym, to warto wybrać fronty lakierowane lub akrylowe, przy czym te z akrylu będą miały zdecydowanie większy połysk, niż lakierowane i są trwalsze. Foliowane powłoki są najmniej odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Dobrze sprawdza się także polimerowe szkło, ale jest dość ciężkie i wymaga stosowania mocniejszych zawiasów.
Wielkość kuchni a wybór rodzaju frontów mebli
Metraż kuchni i dostęp do naturalnego światła wpływają na wybór kuchennych frontów. Dużą rolę odgrywa kolor mebli, który optycznie modeluje wnętrze. Poprzez lustrzane odbicie światła błyszczące powłoki kuchennych mebli optycznie powiększają przestrzeń, dlatego świetnie sprawdzą się w małych blokowych kuchniach (zobacz, jak urządzić kuchnię w bloku), natomiast w dużych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej i postawić nawet na czarną kuchnię w macie lub połysku.
Popularne kuchnie z aneksem czy też bez okna będą lepiej się prezentować, jeśli zastosujesz w nich białe, połyskujące meble. Chłodna politura z blaskiem optycznie powiększy, a w zestawieniu z odpowiednim światłem, może zdziałać prawdziwe cuda. Kuchnia zyskuje wtedy głębię i staje się optycznie przestronniejsza.
Mat czy połysk – jakie kolory mebli kuchennych łączyć z wybraną politurą frontów?
Połysk idealnie łączy się z białymi frontami mebli do kuchni. To klasyka, stanowiąca bazę dla wielu stylów wnętrzarskich i szybkich metamorfoz bez konieczności wymiany umeblowania. Z użyciem tylko dodatków można szybko wyczarować odmienne wizualnie wnętrze, ponieważ biel świetnie komponuje się z szeroką paletą barw. Warto także postawić na monochromatyczną kuchnię z błyszczącymi frontami w czarnym kolorze – to kwintesencja elegancji, szczególnie w duecie z chromowaną lub złotą armaturą. Błyszcząca kuchnia w kolorze butelkowej zieleni będzie z kolei odświeżającym dopełnieniem podłóg i ścian wykończonych jasnym betonem lub białymi płytkami, natomiast bordowe meble w połysku na tle czarnych ścian wprowadzą element wyszukanej awangardy. Wybierając kuchnię na wysoki połysk w odważnym kolorze, dobieraj pozostałe elementy w stonowanych barwach, by zachować harmonię wnętrza.
Matowe meble kuchenne są ponadczasowe i niezwykle uniwersalne. Wyciągają przede wszystkim naturalną szlachetność surowca, jednak doskonale wyglądają w każdym kolorze, ale szczególnej wyjątkowości nabierają w tonacji:
- naturalnego drewna,
- klasycznej lub kremowej bieli,
- modnego grafitu.
Warto stosować mat, kiedy łączysz go z beżem czy mleczną szarością, ale wyjątkowy i niezwykle ciekawy efekt uzyskasz, wybierając kuchenne meble w kolorze czerni, ciemnej czekolady, butelkowej zieleni, granatu czy też bordowej tonacji. Do małych kuchni poleca się szafki w jasnej kolorystyce, a ciemne do dużych, w których będą zachwycać. Meble kuchenne w macie dobrze prezentują się bez uchwytów, zdobiąc nowoczesne wnętrza industrialne i minimalistyczne.
Jaki blat kuchenny wybrać do mebli z połyskiem, a jaki do mebli matowych?
Do frontów błyszczących najbardziej pasują kuchenne blaty z naturalnego kamienia jak łupek, granit czy marmur choć spieki kwarcowe też zdadzą egzamin. Grubsze obszary robocze i znacznie cieńsze półki to modna gra kontrastów, którą stosuje wielu projektantów kuchni. Do połysku warto dodać także lite drewno, które nieco ociepli chłód aranżacji. Odpowiednie są też kuchenne blaty imitujące matowy beton jak płytki, mikrocement, kompozyty czy też laminaty. W nowoczesnej kuchni na wysoki połysk możesz użyć również blatów wykonanych z hartowanego szła albo stali nierdzewnej.
Klasyczne meble kuchenne w macie można urozmaicić połyskującym blatem z naturalnego kamienia, konglomeratu czy kompozytu. Jeśli fronty mebli są drewniane, zestawiaj je z czarnym, białym i ciemnobrązowym blatem, choć zieleń, rudy i biel też są odpowiednie (zobacz, jak dobrać kolor kuchennego blatu). Tańszą alternatywą do drewna może być kuchenny obszar roboczy wykonany z laminatu. W nowoczesnych kuchniach z matowymi frontami sprawdzonym kontrastem będzie blat przypominający beton, który pasuje do industrialnego wnętrza. Białe kuchnie matowe przełamuj czarnym blatem, np. z granitu – surowiec zaprezentuje elegancki efekt lustra. Sprawdzi się także drewno w każdym kolorze. Do ciemnych kuchni w macie stosuj podobny kolor blatu co fronty lub wybierz kamienny wariant w jasnych odcieniach szarości. Jeżeli budujesz kuchnię w kontraście, do czarnych i matowych mebli możesz dobrać biały marmur lub mleczne szkło hartowane.
Jaki rodzaj mebli wybrać do kuchni w aneksie – matowe czy błyszczące?
Do kuchni dzielonej z salonem lepiej dopasować jednolite fronty. Zabudowa, w której każda część jest z innego materiału lub koloru, na pewno lepiej sprawdzi się w większych przestrzeniach (sprawdź, jak łączyć kolory aranżując kuchenne wnętrze). W małych kuchniach na plus działa połysk. Błyszczące fronty kuchennych mebli rozświetlą i optycznie powiększą aneks kuchenny. Stosuje się je tam, gdzie wpada mniej światła i jest ciasno. W błyszczących powłokach zawsze się coś odbija – wtedy przestrzeń nabiera życia. Poza tym gładkie i lśniące fronty sprzyjają minimalizmowi pożądanemu w pomieszczeniach łączonych. Połysk jest symbolem nie tylko luksusowego glamour, ale także nowoczesności, dlatego doskonale się komponuje z metalowymi hokerami kuchennymi czy też kamiennymi, szklanymi i kwarcowymi blatami, jakie pokrywają wyspy kuchenne.
Czy meble z połyskiem są wciąż modne?
W aktualnych trendach aranżacyjnych widać, że rośnie popularność matowych frontów mebli kuchennych – to za sprawą mody na styl loftowy oraz surowy minimalizm. Walory funkcjonalne frontów matowych i błyszczących w zasadniczej mierze zależą od sposobu wykończenia powierzchni oraz indywidualnego gustu. Dobrze wykonane meble w połysku mogą zaskoczyć elegancją i stylowym designem, który sprawdzi się w nowoczesnych i małych kuchniach.
Jakie meble wybrać do kuchni – z frontami matowymi czy błyszczącymi? Oto krótkie podsumowanie.
- Do małej kuchni zastosuj jasne fronty – wykończone matowo lub z połyskiem.
- Jeśli marzysz o grafitowych, granatowych czy czarnych meblach kuchennych, lepiej wybrać wykończenie na wysoki połysk, które będzie odbijać światło.
- Duża kuchnia pozwala na większą swobodę w aranżacji. Dobrze będą się tu prezentować zarówno jasne, jak i ciemne meble, w połysku albo w macie.
- Kuchnie matowe są trwalsze, praktyczniejsze i tworzą przyjazny klimat we wnętrzu. Są też bliskie naturze.
- Meble do kuchni z połyskiem dają elegancki, ale chłodny efekt aranżacji, który wnosi do pomieszczenia lekkość, energię i świeżość. Są magnetyzujące i ekstrawaganckie.
Jakie meble do kuchni? Mat czy połysk? Nie tyle rodzaj wykończenia jest ważny, ile jego jakość. Nawet z najpiękniejszego frontu może odpryskiwać farba, jeśli szafki prezentują słabe wykonanie. Zatem połysk w oku, a mat w sercu!