Najnowsze trendy kuchennych stylizacji zmierzają w kierunku wysokiej ergonomii. Mocno podkreśla się dopasowanie wystroju kuchni do indywidualnych potrzeb jej użytkowników. W palecie barw kuchennych mebli już nie króluje tylko biel, ale coraz śmielej wkraczają odważne odcienie. Kolory w kuchni mają eksponować prostą, ale wyróżniającą się elegancję. Sprawdź, w jakich tonacjach aktualnie prezentuje się modna kuchnia.
Spis treści
Z tego artykułu dowiesz się:
- Aktualne trendy kolorystyczne stylowych mebli do kuchni
- Rozmiar kuchni, a właściwy dobór kolorów
- Kuchenne oświetlenie i kolor mebli – dekoracyjne porady
- Inspirujące aranżacje kuchenne
W przypadku mebli kuchennych słynna biel jest dalej modna, ale w macie. Lśnienia są widoczne tylko w armaturze lub dodatkach: złotych, stalowych i miedzianych. Bezapelacyjnym królem modnej kuchni jest drewno, które przestaje być delikatnym akcentem wystroju, a staje się jego głównym tematem. Sporo w najnowszych kuchniach także marmuru i granitu. A jakie kolory zmieniają dotychczasowy design na ten bardziej trendy?
Aktualne trendy kolorystyczne stylowych mebli do kuchni
Warto wiedzieć: Biel, czerń i grafit – ta trójka zdecydowanie wyprzedza inne kolory. Pojawia się też biel, ciemny brąz, szafir, turkus i granat.
Głęboka czerń to hit kuchennych aranżacji zwłaszcza w połączeniu ze złotem lub drewnem. Kuchnia w odcieniu matowej czerni i dodatki w różowej miedzi to absolutny faworyt. Podobnie jak granat i szmaragdowa zieleń. Ciekawym pomysłem na aranżację modnej kuchni jest zastosowanie szarości – zobacz pomysły na aranżację kuchni z wykorzystaniem szarych mebli. Mówi się nawet, że ten kolor to nowa biel, która wypiera śnieżnobiałe nurty skandynawskie. To praktyczny odcień, ponieważ kuchenne szafki wyglądają dobrze, zarówno w mlecznej odsłonie popieli, jak i ciemnego grafitu.
Biel nie znika, jest wszechobecna i można jej użyć jako głównego tematu kolorystycznego w każdej kuchni. Widoczną zmianą w trendach jest odejście od frontów błyszczących na rzecz matowych.
Pastele dalej obowiązują, ale błękit jest przełamany szarością, a zieleń i róż bielą. Meble kuchenne mają być stonowane i nie mogą dominować ostrością.
Design kuchennych mebli, który mocno się wyróżnia to połączenia dwukolorowe. Nie tylko czerni z bielą, ale coraz śmielsze duety czarnego i żółci, a nawet fioletu i limonki. Nowoczesne kuchnie wyróżniają też kompozycje intensywnych czerni i grafitów w komplecie z ciepłą odmianą drewna lub w wersji luksusowej marmuru i granitu. W parach z naturalnymi surowcami bardziej liczą się te odmiany, w których wyraźnie widać słoje i żyłki. To akcenty, które do kuchni w jednolitym kolorze wprowadzają dynamikę i energię.
Rozmiar kuchni, a właściwy dobór kolorystyki mebli
Przestronna kuchnia to idealna scena do mebli w każdym odcieniu. Jeśli jesteś fanem ciemnych tonacji, w większej przestrzeni taki aranż się sprawdzi. Możesz nawet zastosować stylizację typu total black, która nadaje się do dużych i dobrze oświetlonych metraży. Eleganckiego szlifu nadasz dużej kuchni, wybierając fronty szafek kuchennych w odcieniu antracytu, granatu i zieleni. Dla osób, dla których czarny jest kolorem zbyt przygnębiającym, warto zastosować rozwiązanie pośrednie w postaci mebli kuchennych z frontami w odcieniu ciemnej czekolady, które oprócz szlachetności mają w sobie ciepło.
Porada: W kuchniach dużych, będących osobnym pomieszczeniem sprawdzą się wszystkie kolory ścian. Ich barwa musi korespondować z tonacją podłogi, mebli i dodatków. Jeśli montujesz ciemne meble, możesz pozwolić sobie na ścianach nawet na kolor cytryny, różu i karminu. Większą harmonię wprowadzisz, malując powłoki na kolor szary lub biały.
W małych kuchniach królują meble o jaśniejszych wersjach kolorystycznych. Standardem jest śnieżna biel. Kremy, jasne pastele i szarości są mile widziane w niewielkim wnętrzu, bo rozpraszają światło. Meble kuchenne w tych kolorach nie pomniejszają pomieszczenia, tylko nadają mu przestronności. Tonacje ciemniejsze w małej kuchni muszą korespondować z dużą ilością naturalnego światła oraz jasnymi i lśniącymi dekoracjami. Antracyt jest idealny do budowania kuchni luksusowych i otwartych. W małych metrażach sprawdzi się lepiej niż czerń.
Porada: Biel jest świetlista, dlatego użyta na ścianach działa dobrze na korzyść małych kuchni i aneksów. W takich wnętrzach będą też pasować neutralne szarości.
Kuchnia łączona z salonem musi kolorystycznie współgrać ze stylistyką pokoju, a design być jego nawiązaniem. W otwartą przestrzeń możesz wprowadzić klasyczne kontrasty, w których czerń występuje obok bieli lub odważniejszy duet szarości z żółcią. Wyciszającym połączeniem jest zestawienie bieli z szarością. Użycie identycznych dodatków w salonie i w kuchni będzie stanowiło klamrę łączącą oba pomieszczenia.
Porada: W kuchni bez okna zastosuj połączenie bieli z jasną odmianą drewna i zamontuj sporo oświetlenia. To wymagający obszar, w którym musisz dobrze oświetlić wszystkie kuchenne strefy.
Podłoga w kuchni pojawia się przed meblami, dlatego musisz dobrze zaplanować jej kolor i fakturę. Kieruj się zasadą, że powinna być ona 2 tony jaśniejsza niż odcień ciemnych mebli. W przypadku jasnych frontów na podłodze zastosuj ciemne odcienie granitowych płytek lub drewnianych desek w odcieniu wenge.
Kuchenne oświetlenie i kolor mebli – dekoracyjne porady
Każda kuchnia musi mieć odpowiednią ilość światła. Im mniej jest naturalnego, tym więcej powinno być sztucznego. Najbardziej doświetlone w kuchni powinny być blaty, bo to główne obszary robocze, które muszą być funkcjonalne. Pamiętaj również o oświetleniu okapu, kuchenki i zlewozmywaka, zwłaszcza w kuchniach ciemnych. Miejsce zyska więcej ergonomii, jeśli część jadalnianą wyposażysz w dodatkowe światło.
Wykorzystuj moc LED-ów, które są praktyczne, bo można je zastosować w trudno dostępnym miejscach:
- W kuchniach ciemnych i małych mogą oświetlać nawet wnętrze szafek i szuflad. Pod górnym segmentem lepiej sprawdzą się wieńce, które nie są punktowymi źródłami świetlnymi, ale obejmują promieniem cały spód segmentu, oświetlając dużo większy obszar blatu.
- W kuchniach jasnych pod szafkami wystarczy użyć oczkowych opraw. Dobrym oświetleniem blatu są lampki montowane na wysięgniku nad górnym segmentem. To typowe oprawy świetlne dla obrazów, które idealnie sprawdzą się również do eleganckiej prezentacji ciemnych frontów.
Punktem wyjścia jest zawsze światło centralne, montowane na środku sufitu. Powinno ono być rozproszone i dawać równomierną dystrybucję. Standardowymi źródłami światła ogólnego w kuchni są:
Wszystkie lapy powinny dawać miękki strumień – ostry męczy oczy i nie nadaje się do kuchni.
Porada: Światło centralne białe pasuje do kuchni nowoczesnych, żółte dobrze komponuje się ze stylami tradycyjnymi.
Inspirujące aranżacje kuchenne
Minimalistyczna kuchnia w nowej odsłonie
Nowoczesne trendy kierują w stronę kuchni, która będzie gładką, zabudowaną powierzchnią, z „zatopionymi” w niej meblami i sprzętami. W takiej aranżacji rezygnuje się z uchwytów i ozdobnych frezów, a szafki mają wbudowane dotykowe systemy otwierające. W pomieszczeniu nie ma ozdób, a kuchnię czyści się ze zbędnych przedmiotów, ukrywając je za frontami. Taki trend ma sprzyjać szybkiej organizacji.
Warto wiedzieć: Barwy w minimalistycznych kuchniach opierają się na neutralności i monochromatyczności, są to: biele, czernie i szarości.
Heksagony – nowa geometria kuchni
To odmienna niż dotychczas aranżacja. Takiego wymiaru płytek używa się nie tylko na podłodze, ale także w przestrzeni pomiędzy segmentem górnym i dolnym oraz w kuchennych dekoracjach. Heksagony pasują zarówno do jasnych, jak i ciemnych tonacji mebli. Łączy się je w różnoraki sposób. Mogą charakteryzować się ostrą, geometryczną linią lub tworzyć miękkie, kwiatowe wzory.
Warto wiedzieć:Heksagony polecane są do kuchni małych i łączonych z salonem, ponieważ tworzą efekt trójwymiarowy, optycznie powiększając pomieszczenie.
Głębia koloru i biały marmur
Marmur to król nowoczesnych trendów. Jest plastycznym surowcem, który może być śmiało stosowany w kuchniach klasycznych i nowoczesnych. Blaty z marmuru pięknie łączą się z meblami w odcieniach czerni, szarości, bieli i granatu. Jest idealny do połączeń kontrastowych. W czarno-białej kuchni marmurowe blaty z motywem naturalnych żyłek wprowadzają trochę energii.
Warto wiedzieć:Luksusową kuchnię wykreujesz przy użyciu mebli w kolorze butelkowej zieleni, w której będą dominowały złote dodatki i marmurowe blaty.
Nowoczesna kuchnia ma kolorystycznie dostosowywać się do potrzeb właścicieli. Na co zwrócić uwagę, kiedy stoisz przed takim wyzwaniem?
- Użyj takich kolorów mebli i ścian, w których otoczeniu będziesz czuł się dobrze.
- W małych wnętrzach postaw na biel, szarości i pastele.
- Jeśli jesteś fanem ciemnych kolorów, koniecznie rozświetl małe wnętrze białym marmurem, szkłem, lśniącą armaturą i dodatkowym oświetleniem.
- Ciemne meble i matowe fronty to sposób na stworzenie wnętrz o charakterze ponadczasowej elegancji.
- Minimalizm i oszczędność kolorystyczna sprawdzą się w małych kuchniach.
- Łączenie dwóch kolorów w meblach ożywia małe wnętrze.
Kuchnia powinna tworzyć komfortowe miejsce pracy. Możesz kierować się nowoczesnymi trendami stylistycznymi i szaleć z kolorami, ale jeśli przełożysz design nad funkcjonalność, nie stworzysz kuchni ponadczasowej. A to element, który warto wziąć pod uwagę, ponieważ aranżacja tego wnętrza jest niemałym wydatkiem.