Wnętrza w stylu prowansalskim kojarzą się z urokiem, przytulnością, jak również i romantyzmem. Unoszący się w nich zapach lawendy, pastelowe kolory oraz wakacyjna swoboda przywodzą na myśl klimat rodem z południa Francji. Na szczęście, nie musimy nigdzie wyjeżdżać, aby wyczarować podobną aurę we własnym mieszkaniu. Czym jednak cechuje się styl prowansalski? Sprawdź.
Spis treści
Czym jest styl prowansalski?
Styl prowansalski narodził się z inspiracji Prowansją, krainą położoną w południowo-wschodniej Francji. To właśnie tam, wśród pól lawendy i zielonych wzgórz, pod majestatycznym błękitem nieba powstało wiele sławnych obrazów Van Gogha oraz Picassa. Skąpana w blasku słońca kraina była natchnieniem również dla podróżników, którzy zapragnęli przenieść jej unikalny klimat pod swoje dachy. W ten sposób ukształtował się wyjątkowy, aranżacyjny styl prowansalski, zachwycający świeżością i przytulnością.
Styl prowansalski w pigułce – jakie są jego najważniejsze cechy?
Oto najbardziej charakterystyczne elementy stylu prowansalskiego.
- Pastelowe kolory – nietrudno zauważyć, że w prowansalskich wnętrzach dominują miłe dla oka, pastelowe barwy, wśród których królują odcienie lawendy, błękitu, beżu oraz jasnych szarości. Często też można spotkać słoneczną żółć oraz subtelną zieleń.
- Naturalne materiały – we wnętrzach prowansalskich często można znaleźć drewno i wiklinę, z których wykonuje się głównie meble. Chętnie widziane są w nich równie bawełna i len.
- Klimatyczne meble – łóżka, szafy i kredensy w aranżacjach tego typu często są przecierane, celowo postarzane, z tzw. efektem shabby chic; dzięki czemu zyskują one sporo szlachetności i uroku.
- Świeże kwiaty i zioła – aranżując wnętrze w stylu prowansalskim warto umieścić w wazonie cięte kwiaty, tak aby ich piękny zapach wypełniał cały dom; można powiedzieć, że lawenda i zioła stanowią kwintesencję prowansalskiej estetyki; czasem warto pokusić się także o rośliny suszone.
- Ceramika – w prowansalskich aranżacjach mile widziane są talerze, kubki, dzbanki i imbryki. Wyróżniają się one ręcznie malowanymi wzorami, dominującymi motywami są jest tutaj natura: kwiaty i ptaki; naczynia często wyeksponowane są na ścianie lub półkach kredensu.
- Dekoracje vintage – aranżacje w stylu prowansalskim cechują się bogactem dodatków, wśród których dominują te utrzymane w estetyce vintage, znalezione np. na pchlim targu. Czasem są one jednak również stylizowane na stare.
Aranżacje w stylu prowansalskim
Łagodna kolorystyka
W aranżacjach prowansalskich idylliczna atmosfera idzie pod rękę z romantyzmem i subtelnością. Wnętrze tego typu należy stworzyć, bazując na odpowiednio skomponowanej palecie barw. Najczęściej prym wiedzie tu lawendowy fiolet, któremu towarzyszą piaskowe beże, kojarzące z zalanymi słońcem skałami, a towarzyszą im odcienie kości słoniowej i słodkiej wanilii. Nie brakuje w nich również mlecznych błękitów, kojarzących się z prowansalskim niebem. oraz popielatych szarości, które niekiedy dopełnia róż i sama zieleń. Swobodę i lekkość wnosi do nich alpejska biel, dla której kontrapunkt często stanowią mocniejsze, chabrowe tony.
Miękkie tkaniny
W stylu prowansalskim mile widziane są miękkie tkaniny, wnoszące do wnętrza sporo przytulności. Często wykonane są one z lnu, bawełny, płótna. Nierzadko można też spotkać w nich kreton, który można wykorzystać np. w formie stylowego abażuru lub wyjątkowych zasłonek, zastępujących drzwiczki w kredensie. Naturalne materiały pojawiają się też na obiciach kanap i foteli, jak również i drzwiczkach samych zasłon. Uroku często dodają im hafty oraz motywy roślinne (chodzi tu zwłaszcza o lawendę oraz inne, polne kwiaty).
Meble
W tradycyjnych francuskich domach dawniej można było spotkać głównie meble drewniane, które wprowadzały do wnętrza urzekającą lekkość. Istotne jest to, że nigdy bez powodu się ich nie pozbywano. Dzięki temu wspaniałe, wiekowe szafy, kredensy i komody zdobiły prowansalskie domy nawet kilku pokoleń. Widoczne oznaki starzenia sprawiały jednocześnie, że każdy mebel był wyjątkowy i opowiadał swoją własną historię, np. o codziennym życiu w Prowansji.
Obecnie meble w stylu prowansalskim często stylizowane są na starsze. Do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej fornirowane, przecierane i bejcowanego drewno. Celowe przebarwienia, sęki i nierówności nadają im tzw. efekt shabby chic, który podkreśla inspiracje naturą oraz wyraźnie eksponują surowiec, z którego powstają.
Wyraziste dodatki
Klimat lawendowych pól i brukowanych uliczek Prowansji najłatwiej wykreować w domu poprzez meble postarzane, które pięknie prezentują się we wnętrzach. Wśród nich ważne miejsce znajdują elementy celowo stylizowane elementy, które można znaleźć w świecznikach, lampionach oraz kutych żyrandolach, ale też np. w dekoracyjnych ramach łózek. W aranżacjach w stylu prowansalskim sprawdzą się również przyjemne w dotyku narzuty, dodatki wykonane z ceramiki oraz kamienia, a także wiklinowe kosze. Dekoracje sufitów często stanowią z kolei drewniane, bielone bale. Warto pamiętać również o przedpokoju – możesz w nim, przykładowo, powiesić klimatyczną, wykonaną z drewna szafkę na klucze.
Mieszkanie w stylu prowansalskim
Szukasz sposobu na aranżację doskonałą? Poniżej podajemy przepis na uzyskanie przyjemnego dla oka efektu w stylu prowansalskim. Wszystkie niezbędne meble oraz dodatki znajdziesz w internetowym sklepie Edinos.pl .
Salon w stylu prowansalskim
Salon stanowi serce domu, dlatego warto mu nadać odpowiednią oprawę. Pokoje dzienne w stylu prowansalskim są pełne światła. Na wygodnych kanapach ułożone są miękkie poduszki z florystycznymi motywami, które wspaniale ocieplają wnętrze. Ściany możesz udekorować pejzażami, inspirowanymi np. malowniczymi wzgórzami Prowansji. Na podłogach często spotykane są z kolei płytki terakotowe, kamienne lub gres, a czasem też drewniane, bielone deski.
Niekwestionowanym atutem mebli do mieszkania w stylu prowansalskim są też dekoracyjne zdobienia na frontach, które z pewnością przypadną do gustu wielbicielom tego klimatu. Wspaniałą aurę potrafi wnieść również zegar – najlepiej wiekowy lub stylizowany na starszy. Nastrój Prowansji w mieszkaniu pomogą przywołać romantyczne, muślinowe zasłony. Powiew delikatności można uzyskać dodatkowo dzięki wazonom z suszonymi kwiatami.
Kuchnia w stylu prowansalskim
W kuchni inspirowanej Prowansją warto postawić na meble gładkie, poprzecierane lub z ażurowymi wzorami, które nadadzą jej wyjątkowego, indywidualnego rysu. Jednym z najważniejszych mebli do kuchni prowansalskiej jest kredens, najczęściej z przeszkloną witryną. Niekiedy wyposażony jest on również w delikatne uchwyty z kutego żelaza. Całości dopełniają stoły i krzesła, których podstawę stanowią kabriolowe nóżki, inspirowane pałacowym szykiem. W kuchni w stylu prowansalskim na uwagę zasługuję jednak głównie duży stół, przy którym spotyka się cała rodzina.
Aby tchnąć powiew świeżości do wnętrza mieszkania i nadać mu unikalny charakter, warto postawić kwiaty i zioła doniczkowe – można je również podwiesić pod sufitem. Z bejcowanymi meblami w stylu prowansalskim pięknie komponują się ceramiczne naczynia oraz stylowe akcesoria, jak np. zabytkowa lampa, urokliwa konewka czy też tradycyjna waga szalkowa. Całości dopełniają urokliwe słoiczki z przyprawami, woreczki z lawendą oraz utrzymane w różnych kolorach karafki.
Sypialnia w stylu prowansalskim
Klimat niespiesznego, prowansalskiego życia warto odtworzyć również w sypialni. Podobnie jak i w pozostałych pomieszczeniach prowansalskiego domu lub mieszkania, również i tu prym wiodą drewniane meble. Solidna rama łóżka i dekoracyjne wezgłowie łączą się często z miękkimi poduszkami oraz przyjemnymi w dotyku tekstyliami. Interesujący efekt we wnętrzu prowansalskiej sypialni można uzyskać dzięki boutis, czyli pikowanym narzutom z bawełny. W wielu przypadkach pokryte są one czarującymi haftami.
Niektóre łóżka posiadają dodatkowo baldachim, dzięki czemu wyglądają tak, jakby były przeniesione prosto z francuskiego pałacu. Dzięki nim można stworzyć wnętrze pełne uroku i ponadczasowej elegancji. Wiklinowe koszyki, porcelanowe figurki oraz inne dodatki sprawią, że wnętrze prowansalskie jest bardzo przytulne. Szafę warto pomalować dodatkowo na biało i umieścić na niej kwiatowe ornamenty.