Dąb sonoma nie jest tymczasowym trendem. Już kilka dekad meble w tym kolorze utrzymują silną pozycję na liście wnętrzarskich bestsellerów. Ich estetyka nie ma nic wspólnego z monotonią. Czy wiesz co stoi za sukcesem mebli dąb sonoma? W jaki sposób możesz maksymalnie wykorzystać ich potencjał? Z jakimi kolorami ścian i podłóg je łączyć? Śpieszę się z wyjaśnieniem.
Spis treści
Naturalny i neutralny kolor dąb sonoma
Enigmatyczna nazwa dąb sonoma nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jaki to kolor?”.
Robi to jednak wzór okleiny meblowej, dokładnie odwzorowujący rzeczywisty rysunek drewna. Słowami
kluczowymi mebli występujących w kolorze dąb sonoma są: uniwersalność, subtelność, harmonijność. O
ich specyfice decyduje jasna, beżowa barwa nawiązująca do kolorów ziemi. Wzór dąb sonoma posiada
wyraźne, niejednorodne usłojowanie wzbogacone niewielkimi sękami. Dzięki temu faktura każdego
mebla jest niepowtarzalna.
Dąb sonoma – kolory ścian i dodatków pasujących do mebli w tym odcieniu
Pewnie zastanawiasz się, jaki kolor ścian najlepiej pasuje do mebli dąb sonoma? Z pewnością biel, brąz w tonacji mlecznego latte, écru oraz szarość we wszystkich swoich obliczach. Dąb sonoma i jasne kolory ścian to zawsze dobre połączenie. Choć przejrzysty, bezpretensjonalny design mebli wykończonych okleiną dębową w tej tonacji tworzy równie oryginalne zestawienie z butelkową zielenią, modną we wnętrzach urban jungle czy z ciemnym odcieniem niebieskiego – wybranym kolorem roku 2020.
Jeżeli kolejne Twoje pytanie brzmi – jaki kolor narożnika lub fotela będzie przystawał do estetyki mebli dąb sonoma? Musztardowy, bordowy, antracytowy, indygo, nie mniej jednak paleta pasteli będzie równie mile widziana. Tolerancyjność odcienia dąb sonoma jest w stanie zaakceptować zarówno kontrastową
kolorystykę, jak i różnorodność deseni. Dlatego angielskie róże bądź orientalny paisley, zdobiące
tapicerkę sofy, będą bezkonfliktowymi elementami aranżacji.
Wszechstronność mebli sonoma z okleiną doskonale imitującą strukturę i barwę naturalnego drewna dębowego, polega na tym, że one same mogą stać się tłem aranżacyjnym. Futurystyczne rzeźby wykonane ze szkła czy urocza zastawa z ceramiki zostaną odpowiednio wyeksponowane. Dzięki neutralności mebli staną się Twoim point of view wnętrza. O tym, jakie dodatki dopasować do mebli w kolorze jasnego dębu powinna decydować Twoja własna inwencja twórcza i całościowa koncepcja stylistyki wnętrza.
Meble dąb sonoma – jaki kolor podłogi wybrać?
Kiedy decyzja dotycząca ścian zapadła, powinieneś się zastanowić nad tym, jakie kolory i faktury podłogi
pasują do wzoru dąb sonoma. W kwestii kolorystyki istnieje pewna dowolność. Neutralność mebli w
odcieniu dąb sonoma nie narzuca tego, jaka podłoga ma partnerować im we wnętrzu. Jednak, abyś
maksymalnie mógł wyeksponować walory wizualne mebli warto abyś zdecydował się na podłogę w odcieniu dębu o ton lub dwa ciemniejszą od mebli.
Jakie panele pasują do mebli w odcieniu dąb sonoma?
Panelami pasującymi do mebli dąb sonoma są z pewnością te, posiadające oszczędną „infrastrukturę”
usłojowania. Zbyt duża ilość powierzchni o bogatym rysunku drewna dębowego sprawia, że aranżacja jest
przytłaczająca, monotonna. Na to, jakie kolory paneli podłogowych współgrają z meblami dąb sonoma ma wpływ również styl aranżacji. W loftowym wnętrzu może to być szarość we wszystkich możliwych tonacjach, np. w postaci paneli imitujących beton lub kamień. Alternatywą dla tych powierzchni jest z kolei biała podłoga. Panele wzorowane na bielonej desce dębowej perfekcyjnie wpisują się w estetykę stylu skandynawskiego. Swoboda zmiany wystroju wnętrz bez drastycznego remontu to naprawdę ogromny komfort. Ponadczasowy i jednocześnie uniwersalny charakter dębu sonoma posiada rzadko spotykany potencjał. Wystarczy zmiana dekoracji, abyś przeprowadził metamorfozę, której efektem będzie zupełnie nowa jakość wizualna Twojego wnętrza.