Ława rozkładana – inwestycja, która się opłaca

Zakup rozkładanej ławy jest z całą pewnością bardzo dobrym pomysłem. Dodatkowa funkcja pomaga oszczędzić miejsce i sprzyja rodzinnym spotkaniom. Z tego artykułu dowiesz się jak dopasować odpowiedni model do salonu i na co zwrócić uwagę przy zakupie ławy z funkcją rozkładania. Przekonasz się, że rozkładana ława to mebel, który warto mieć w domu.

aranżacja salonu z wykorzystaniem ławy w stylu nowoczesnym

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym charakteryzuje się rozkładana ława?
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie ławy z rozkładanym blatem?
 • Jakie są wady i zalety ławy z funkcją rozkładania?
 • Dlaczego warto mieć taki model w salonie?

Ława rozkładana – hit salonowych aranżacji

Ergonomię rozkładanego stolika w salonie najbardziej docenisz, kiedy zjawią się niezapowiedziani goście. Taki model to prawdziwy skarb, jeśli szybko potrzebujesz zwiększyć powierzchnię użytkową blatu. Wersja z podnoszonym blatem rozwiązuje z kolei problem tymczasowego zapotrzebowania na dodatkowe miejsce do pracy. Skąd bierze się fenomen rozkładanych ław oraz stolików i dlaczego ostatnio są tak popularne? W przeciwieństwie do stołów podążają za potrzebami użytkowników i wykazują dużą wszechstronność. Są wspaniałą alternatywą tradycyjnego stołu.

Nowoczesne ławy rozkładane z oferty sklepu Edinos.pl

Gdzie najbardziej sprawdzi się rozkładana ława?

 • W małych pomieszczeniach, w których ważny jest każdy metr pokoju. Nowoczesne modele rozkłada się jednym ruchem i równie błyskawicznie składa, a obszar blatu dopasowuje do aktualnych potrzeb.
 • We wnętrzach, które łączą w sobie kilka funkcji. Jeśli pracujesz nad pilnym projektem, możesz w każdej chwili rozłożyć ławę i zaadaptować ją jako tymczasowe miejsce pracy.
 • W rodzinach, w których każdy z domowników prowadzi inny styl życia i trudno jest jadać razem regularne posiłki.
 • W pomieszczeniach biurowych i gabinetach, w których czasem trzeba podjąć gości.

Ława z funkcją rozkładania jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują wielkim metrażem pokoju i potrzebują mebla pośredniego pomiędzy dużym, klasycznym stołem, a niskim i małym stolikiem kawowym. Ława rozkładana idealnie wpisuje się w taką charakterystykę, bo łączy obie funkcje. Na rynku dostępnych jest kilka modeli.

ŁAWA ROZKŁADANA

Ława rozkładana posiada dodatkową wkładkę, schowaną pod blatem, która wydłuża powierzchnię blatu średnio od 110 do 160 cm. Funkcja rozkładania w nowoczesnych modelach jest łatwym w użyciu systemem, wspomaganym przez mechanizm innowacyjnych prowadnic.

Jak w rozkładanej ławie wydłuża się blat?

 • asynchronicznie – rozsuwając obie części blatu, otrzymujesz wolną przestrzeń, którą wypełniasz dodatkową wkładką,
 • synchronicznie – wystarczy lekko pociągnąć jedną część blatu, a druga rozsunie się sama,
 • kopertowo – to system, w którym blat przed rozłożeniem jest podwójny; w celu zwiększenia powierzchni przekręcasz jego pozycję o 60o, przesuwasz maksymalnie do jednej krawędzi, a powstałą przestrzeń uzupełniasz otwarciem blatu, uzyskując większą, jednowarstwową powierzchnię.
aranżacja salonu z wykorzystaniem ławy z drewnianym blatem na metalowej podstawie

ŁAWA PODNOSZONA

Ława podnoszona przydaje się, kiedy chcesz na blacie zaserwować obiad. Dzięki funkcji uniesienia blatu możesz podnieść go od 12 do 21 cm, w zależności od zastosowania mechanizmu podnoszenia:

 • korbka– gwarantuje odpowiednią stabilność i maksymalnie unosi blat ławy na 16 cm do góry; zaletą jest możliwość zatrzymania wysuwających się metalowych elementów konstrukcyjnych na dowolnej wysokości; minus to widoczność po podniesieniu blatu metalowych rurek mechanizmu, co wpływa niekorzystnie na estetykę mebla,
 • pajączek– to nic innego jak podnoszenie za pomocą korbki, ale w innym nieco systemie; blat przy tym mechanizmie unosi się tylko do wysokości 12 cm, ponieważ w tej opcji chodzi o estetyczne ukrycie metalowych wsporników,
 • podnośnik pneumatyczny– najprzyjemniejszy mechanizm w użyciu; blat unosi się za pomocą dźwigni, podobnie jak w regulowanych fotelach; podnoszenie można zatrzymać w dowolnym momencie i nie trzeba kręcić korbką, bo cały proces jest w pełni automatyczny; blat pneumatycznej ławy możesz podnieść aż o 21 cm,
 • siłownik gazowy – system podnoszenia stanowią estetyczniejsze od metalowych rurek płyty, ale musisz użyć trochę siły, żeby podnieść blat do góry, ponieważ siłownik wspiera tę czynność tylko w niewielkim stopniu; minusem jest brak możliwości ustawienia podniesionego blatu na wysokości pośredniej; ławę blokuje się w wyższej pozycji, dokręcając uchwyt siłownika; blat można podwyższyć o 15 cm.
 • wymienne nogi– najbardziej czasochłonny system, w którym krótsze nogi zastępujesz dłuższymi; przy wymienianych wspornikach nie ma możliwości ustawienia wysokości pośredniej – ława może mieć wysokość 60, albo 76 cm; plusem jest to, że pod blat możesz swobodnie wsunąć krzesło.
rozkładana ława do salonu

ŁAWA PODNOSZONA I ROZKŁADANA

Ława podnoszona z możliwością rozłożenia blatu łączy w sobie dwie funkcje i jest najbardziej ergonomiczna. Zyskuje ogromną popularność w pomieszczeniach, w których zastosowanie wielofunkcyjnego mebla pozwala oszczędzać miejsce. Ława podnoszona i rozkładana idealnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach. Model 2w1 ma zarówno mechanizm synchronicznych prowadnic, jak i podnośnika gazowego, które pozwalają na jednoczesne wydłużenie blatu i uniesienie go do góry.

ŁAWOSTÓŁ

Ławostół to wyższy (65 – 75 cm) model ławy, który charakteryzuje się wydłużeniem blatu o 130 do 180 cm, a po rozłożeniu jest stołem. Mechanizmy rozkładania w tym modelu są teleskopowe i często przy uzyskaniu dużej powierzchni wzmacniane dodatkowymi podpórkami.

Jak kupować ławę rozkładaną?

Ławy mają ogromny wpływ na wystrój pomieszczenia. Modele kupowane bez namysłu mogą przytłoczyć wnętrze, przez co będzie ono wyglądać na mniejsze i niespójne.

Przy zakupie rozkładanej ławy wato zatem zwrócić uwagę na:

Wysokość ławy

Standardowo wysokość rozkładanej ławy wynosi od 45 – 55 cm, wybierając wysokość ławy warto jednak zasugerować się wysokością podsiadanych mebli wypoczynkowych. Przyjmuje się, że powinna być ona taka sama jak wysokość kanapy lub wyższa od 1 do 6 cm. Wysokość ławy ma wpływ na komfort użytkowania. Zbyt duża różnica między blatem a siedzeniem utrudni korzystanie z mebla, co wpłynie również na komfort siedzenia. W modelach z unoszonym blatem wysokość ławy może osiągać nawet 72 cm.

ława w salonie

Wielkość ławy

Rozmiar rozkładanej ławy zależy od wielkości salonu. Zakłada się, że optymalna wielkość ławy powinna stanowić 2/3 długości kanapy i być szeroka na minimum 40 – 50 cm. Modele rozkładane zwiększają swój blat średnio o 60 – 120 cm. Najbardziej popularne ławy mierzą 90 – 100 cm długości i 50 – 60 cm szerokości. Standardowa ława o długości 100 cm i szerokości 60 cm nie sprawdzi się jednak w wąskim salonie, uniemożliwiając swobodne przemieszczanie. W malutkich salonach idealna będzie szerokość blatu wynosząca 40 cm.

Kształt ławy

Funkcje rozkładania i unoszenia blatu stosuje się głównie w modelach prostokątnych i kwadratowych. Najbardziej popularny i klasyczny jest prostokąt. Taki kontur dobrze wpisuje się w każde wnętrze. Ława okrągła ma zwykle nowoczesną i elegancką formę, ale nadaje się wyłącznie do przestronnych wnętrz, kompletnie nie sprawdzając się w przestrzeniach małych i wąskich. Do nich zdecydowanie lepszy będzie model kwadratowy, który ma znacznie większe możliwości, jeżeli chodzi o rozmiary i zapewnia więcej powierzchni użytkowej, która w małych salonach jest na wagę złota.

Nowoczesne ławy rozkładane o kształcie okrągłym z oferty sklepu Edinos.pl

Funkcjonalność ławy

Ergonomia i funkcjonalność mebla powinny być dopasowanado potrzeb użytkowników. W modelach z rozkładanym i podnoszonym blatem sprawdź dokładnie mechanizmy działania oraz stabilność mebla, upewnij się, czy jest odpowiednio wyważony. Zwróć uwagę na schowki i szuflady. Dodatkowa półka pod blatem przyda się na podręczne odłożenie pilotów lub czasopism. Ławy mobilne na kółkach, pozwalają na swobodne przesuwanie, a podświetlane wpływają nie tylko na design produktu, ale również na lepszy stopień oświetlenia małego pokoju.

Styl – nowoczesne ławy rozkładane

Nowoczesne ławy zaskakują designem i kreatywną formą, doskonale wpisując się w style modernistyczne.

 • Skandynawskie ławy rozkładane to najpopularniejszy trend od kilku sezonów. Design eksponuje mariaż chłodnej bieli z ciepłym odcieniem drewna naturalnego, który do aranżowanych wnętrz wnosi przytulną i harmonijną atmosferę. Blaty mają kolor jasnego, litego lub bielonego surowca, albo eksponują współczesną, śnieżnobiałą powierzchnię w błysku.
 • Ława glamour to szyk i elegancja, co podkreślają błyszczące stelaże w zestawieniu ze szklanymi blatami. Modele podnoszone to głównie przeźroczyste powierzchnie. Białe i czarne wersje marmuru wraz ze złotymi lub srebrnymi elementami wyróżnią pełen przepychu styl nowojorski.
 • Industrialne ławy w geometrycznych i surowych połączeniach drewna z metalemcieszą się również sporym zainteresowaniem. To proste profile, które charakteryzują się minimalizmem, stając się przez to uniwersalnym i ponadczasowym meblem.
prostokątna ława w pokoju dziennym

Styl – ławy tradycyjne

Solidne, tradycyjne ławy rozkładane są najczęściej wykonane z drewna i cechuje je oszczędna i pozbawiona zbędnych zdobień forma, wyłączając nurty rustykalne. Dostępność w ciemniejszych i jaśniejszych odcieniach drewna ułatwia wybór pasującego do wnętrza modelu. W klasycznych odmianach ławy mają matowe blaty, choć w stylach retro mogą zdarzyć się politury w delikatnym połysku.

 • Ławy retro eksponują stylizowane finezyjnie nogi i wprowadzą do wnętrza nutkę romantyzmu. To często barokowe, ludwikowskie kształty, które prezentują głównie modele o okrągłym lub owalnym kształcie, na jednej masywnej i rzeźbionej nodze.
 • Ławy w stylu prowansalskim lub angielskim mają biały albo kremowy kolor, często z postarzałym akcentem. To trendy, w których wsporniki są tłoczone w kształcie litery S i są delikatnie dekorowane.

 • Ławy stylizowane na lata 60 lub 70 zachowuję stylistykę PRL-u i wyróżniają się prostokątnym blatem oraz nadzwyczajną prostotą bryły. To matowe, wyglądające czasem na niezadbane blaty, które unoszą się na cienkich wspornikach osadzonych pod kątem 30o.
ława w salonie urządzonym w stylu angielskim

Plusy i minusy rozkładanej ławy

Ławy rozkładane zdecydowanie mają więcej zalet niż wad i najbardziej cenione są za możliwość powiększenia blatu. Jednak są na tyle użyteczne i niezastąpione, że ceni się je dodatkowo za:

 • praktyczność – ławy rozkładane to modele wszechstronne, które mogą być stolikiem kawowym, blatem idealnie imitującym stół lub wygodnym miejscem do pracy: zwiększają ergonomię pokoju,

 • różnorodność – zachwycają ogromną plastycznością zarówno pod kątem profilu, koloru, jak i użytego do produkcji surowca,

 • indywidualne dopasowanie – rozkładane ławy to meble, które są w stanie sprostać każdym wymogom; sam dobierasz właściwy dla siebie model,

 • rozmiar – fantastycznie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, przed rozłożeniem nie zabierają wnętrzu przestronności; są polecane do kawalerek i M4 w bloku,

 • estetykę – ich design podkreśla charakter wnętrza, a swoim uformowaniem ożywia stylistykę pokoju i wyróżnia jego styl,

 • szybką transformację – nowoczesne mechanizmy są na tyle proste, że bezproblemowo zmienisz wielkość i wysokość blatu.
rozkładana ława z półką

Rozkładana ława ma niewiele minusów. Ze względu na system łączenia blatu jest delikatniejsza w przenoszeniu i trochę cięższa. Modele rozkładane są droższe od tradycyjnych, a w miejscu łączenia blatów może zbierać się kurz i nieczystości.

Po zakupie odpowiedniej ławy często pojawia się pytanie o to, jak udekorować ławę rozkładaną? Z reguły blaty ław są na tyle eleganckie, że eksponuje się je takie, jakimi są. Co jednak można położyć na ławę w salonie?

 • Maty – chronią powierzchnię przed porysowaniem, zalaniem i zabrudzeniem, kiedy serwujesz obiad,
 • Podkładki – zabezpieczają blat ławy przed uszkodzeniem na skutek gorącej temperatury,
 • Serwetki – znajdują zastosowanie jako dekoracyjne dodatki w stylach boho jako plecione sznurki i makramy oraz sielskich jako koronkowe ozdoby.
 • Obrus – ozdoba sprawdza się wyłącznie w stylach tradycyjnych i retro; korzystają z niej również miłośnicy wnętrz wiejskich i angielskich.
Nowoczesne ławy z oferty sklepu Edinos.pl

5 powodów, dla których warto kupić ławę rozkładaną

Ławy z możliwością rozłożenia to meble, bez których korzystanie z małej przestrzeni jest utrudnione. Umeblowanie salonu to wyzwanie, a rozkładana i podnoszona ława rozwiązuje za jednym razem wiele problemów.

Najważniejsza korzyści z posiadania ławy rozkładanej:

 1. Walory estetyczne – bogate wzornictwo pozwala na wybór ławy, który idealnie wpisze się w aranżację wnętrza. Dzięki temu możesz cieszyć się stolikiem z dodatkowymi funkcjami, ale również designerskim meblem. Ławy ze względu na swoją konstrukcję są lepsze w aranżacjach niż stoły i tworzą zgrane duety z pozostałymi meblami w pokoju.

 2. Możliwości wykorzystania – rozkładana ława to wygodna powierzchnia do prac ręcznych, miejsce do pisania lub zwykły stolik do kawy. Modele podnoszone są dodatkowo stołem i coraz częściej zastępują ten mebel w salonie.

 3. Mobilność – dzięki stosunkowe niewielkiej wadze i rozmiarom, możesz łatwo zmienić lokalizację ławy rozkładanej, umieścić w innym miejscu lub bezproblemowo usunąć, jeśli uznasz, że wystarczy Ci wyłącznie kanapa.

 4. Funkcjonalność – niektóre wersje modele rozkładanych ław mogą posiadać dodatkowe półki, a nawet pojemniki pod blatem. Ława podnoszona z łatwością dopasuje się do wzrostu użytkownika, a różne wersje blatu mogą odpowiednio modelować przestrzeń. Jasne i szklane wprowadzają do małej i ciemnej przestrzeni dodatkowe światło. Drewniane ocieplą wnętrze i wykreują przyjemny klimat.

 5. Indywidualny charakter – rozkładane ławy to niebanalne meble, które cały czas się zmieniają. W przeciwieństwie do stołu zachwycają designem i nietuzinkową geometrią. Mogą mieć szuflady, podświetlany blat albo zaskakiwać futurystyczną formą.

Jeśli potrzebujesz pięknego i funkcjonalnego stolika, rozkładana ława będzie idealnym wyborem. Zdecydowanie wygrywa z tradycyjnym stołem. Nie zabiera wiele przestrzeni i jest niezastąpiona w aranżacji niewielkich wnętrz. To mebel do zadań specjalnych.

Autor:#Smok Beksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *