Estetyczna sypialnia to taka, w której wszystkie elementy pasują do siebie i tworzą harmonijną całość. Kolorystyka ścian w sypialni powinna współgrać z całym wystrojem, ale przede wszystkim z meblami. Dzięki temu łatwiej stworzysz stylowy efekt. Sprawdź, jak łączyć poprawnie ze sobą odcienie.
Spis treści
Zasada jest taka – kolor ścian dopasowujesz do mebli w sypialni, ponieważ są one długoletnią i bardziej kosztowną inwestycją. Żeby dobrze się prezentowały, muszą mieć korzystne tło. Poprawne zestawienie kolorystyczne pomoże Ci optycznie zmodyfikować pomieszczenie, dzięki czemu sypialnia będzie bardziej przestronne i dobrze rozświetlone. Błędnie dobrany odcień emulsji spowoduje, że pokój będzie zbyt ciemny, co negatywnie wpłynie na całą wizualizację.
Jaki dopasować kolor ścian do ciemnych mebli w sypialni?
Wybieraj tonacje, które pomogą Ci uniknąć stworzenia ponurej i klaustrofobicznej przestrzeni. Możesz pomalować ściany sypialni na jasne albo ciemne kolory, ale w małym pokoju koniecznie postaw na delikatność. W dużej sypialni możesz zastosować ciemne tło, ale uważaj, żeby zbliżony kolor ścian zupełnie nie przysłonił mebli.
Jasne kolory ścian i ciemne meble
Śnieżnobiała biel na ścianie sypialni to najlepsza baza do ciemnych mebli. To jednak chłodny zestaw, który warto ocieplić miękkimi tekstyliami – pledami, chodnikami lub makramami. Dla przełamania monochromatyczności możesz wprowadzić także inny, wyróżniający się odcień. Szalenie popularny kolor ścian, pasujący do ciemnych mebli znajdujących się w sypialni to mleczna szarość – ocieplaj ją ciepłym blaskiem świec i nocnych lampek. Ciekawie będzie prezentować się tło w odcieniu błękitu i pudrowego różu, ponieważ pastele wprowadzą subtelną scenerię dla ciemnych mebli. Oba kolory pięknie łączą się ze złotem, srebrem i bielą, a także szarością, dlatego stawiaj na dodatki w tych barwach. Kremowe ściany pozwolą Ci wykreować przepiękną sypialnię w kolonialnym stylu. Dodatki z rattanu i wikliny oraz lekkie, przeźroczyste tkaniny wykreują przytulną elegancję i wzmocnią spokojny aranż sypialni. Beżowe, cieliste lub jasno-brązowe tło również odpowiada harmonijnej i stylowej prezentacji ciemnych mebli. Elegancję w takim zestawieniu odcieni podkreślą złote dodatki.
Ciemne ściany i ciemne meble
To trudne duety, ponieważ zbyt intensywny odcień ścian spowoduje, że meble ciemne wtopią się w tło. Jeżeli wybierasz ciemne barwy na ścianach sypialni, zadbaj o śnieżnobiały sufit i jasną podłogę oraz wyraziste akcenty: połyskujące uchwyty, białe i rozświetlające dodatki. Na ściany wybieraj:
- antracyt – taką sypialnięprzełam jasnymi dodatkami w postaci tkanin, białych lamp, czy metaliczno-srebrnych świeczników,
- czerń – jest ryzykowna na ścianach w sypialni, ale niebanalna i coraz częściej spotykana w prestiżowych sypialniach;takie kolory wymagają wyraźnegoprzełamania wyraźnym dodatkiem, np. drewnianymi elementami, ozdobami w słonecznym złocie lub różowej miedzi; koniecznie wprowadź ciepłe światło i białe dodatki, budując w sypialni kontrast,
- ciemna zieleń – sypialnia w takim połączeniu wygląda pięknie, ale potrzebuje odpowiedniej dynamiki, dlatego wprowadź drewniane i złote dodatki; dla miłośników ekscentrycznych ozdób sprawdzą się poduszki lub obrazy zawierające elementy fuksji albo cukierkowego różu, ale w niewielkiej ilości, ponieważ sypialnia nie powinna dekoncentrować nadmierną wyrazistością żywych kolorów,
- bordo – taki odcień na ścianie w sypialni to odważny kolor, ale pasuje do duetu z ciemnymi meblami; dodaj wnętrzu dynamicznych nut poprzez drewniane dodatki oraz dekoracje w białym i antracytowym kolorze, choć sprawdzi się także złoto i atłasowe materiały.
Dekoracje pasujące do ciemnych mebli w sypialni
Monochromatyczność ciemnych mebli w sypialni przełamią metalowe uchwyty, np. w kolorze złota lub chromu. Dzięki temu aranżacja nabierze lekkości, ponieważ metal wygląda subtelnie. Aranżując sypialnię z ciemnymi meblami postaw na ścienne ramki w aluminiowej oprawie i dekoracje z tego surowca.
Do ocieplenia stosuj także drewno – jasna podłoga w sypialni dobrze wyeksponuje meble, a efektowny, drewniany zegar nad łóżkiem stworzy magnetyzującą ozdobę. Na nocnych stolikach możesz ustawić drewniane lampki boczne. Ciemna sypialnia zyska też na plus, jeśli użyjesz połyskujących tkanin – w pościeli, zasłonach i poduszkach.
Białe meble w sypialni – jaki wybrać kolor ścian?
Białe fronty stwarzają najwięcej możliwości aranżacyjnych. Bez względu na to, na jaki odcień mebli się zdecydujesz, będą idealnie się prezentować zarówno na ciemnym, jak i jasnym tle, które wykreujesz, stosując na ścianie sypialni farby w odcieniu:
- beżu,
- kremu,
- delikatnej szarości,
- jasnego beżu,
- rozbielonego brązu,
- pasteli, w tym błękitu, seledynu i mlecznego różu.
Jeżeli chcesz w sypialni użyć ciemnych emulsji, stosuj zieleń, granat, grafit, chłodny odcień ciemnego brązu i czerń. Dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie jednej lub dwóch ścian na inny kolor. Jeśli kreujesz sypialnię całą w bieli, pamiętaj o bardziej wyrazistych dodatkach, które sprawią, że w pomieszczeniu nie zrobi się zbyt surowo i sterylnie.
Dodatki dobrze pasujące do białych mebli w sypialni
Z białymi meblami w sypialni masz dużą dowolność w doborze dekoracji. Sprawdzą się przede wszystkim ozdoby w neutralnych kolorach: bieli, szarości i czerni. Takie mogą być osłonki do kwiatów doniczkowych, lampy oraz tekstylia w postaci zasłon, pledów i dywanów. Elegancko będą się prezentować biało-czarne fotografie w metalowych oprawach,
wiklinowe kosze i drewniane pudełka. Dekoracje zawsze dobieraj do stylu, w jakim jest urządzona sypialnia.
Brązowe meble w sypialni, a kolor ścian
To, jaki zastosujesz kolor ścian do brązowych mebli w sypialni, zależy od tego, jaką barwę prezentują fronty. To one dyktują dobór chłodnej lub ciepłej tonacji powłok. Meble mogą mieć:
- jasny, słoneczny brąz – prezentują zwykle delikatny odcień żółci, a odpowiednie dla nich tło należy wybierać wśród emulsji białych, beżowych i szarych; każda z nich stworzy uniwersalną bazę dla takich mebli i będzie dobrą scenerią do wielu aranżacji sypialni,
- odcień mlecznej czekolady – fronty w tej barwie tworzy głównie orzech, złoty dąb i jasny palisander królewski; pasujący kolor ścian to biel, krem, beż, jasny brąz, butelkowa zieleń, granat oraz czerń, choć w nowoczesnej odsłonie takie meble będą także dobrze wyglądać w otoczeniu błękitu, pudrowego różu i seledynu,
- brąz wpadający w czerwień – to głównie drewno wiśni, czereśni, mahoniu i sekwoi; kolor jest typowy dla rustykalnych sypialni, a ściany sypialni mogą mieć odcień metaliczny, jak srebro i złoto, choć doskonała będzie także biel i czerń,
- kolor wenge – to odmiana brązu, zbliżona kolorem do gorzkiej czekolady, którą prezentuje nie tylko egzotyczne drzewo afrykańskiego wenge, ale również palisander indyjski; mając takie meble w sypialni, możesz na ścianach zastosować nie tylko uniwersalną biel, ale także delikatny krem i beż; do odważnych kolorów należy ciemna purpura i śliwka,
- barwę hebanu i palisandru – to najciemniejsze odsłony brązowych mebli z mocną domieszką czerni, które, by wyglądać stylowo, potrzebują tła w tonacji śnieżnobiałej bieli lub chłodnego beżu; dobrze sprawdzi się także wodnisty błękit i pudrowy róż oraz neutralny odcień jasnej szarości.
Brązowe meble dobrze łączą się także z intensywnymi kolorami żółci, limonki czy intensywnej fuksji, ale sypialnia potrzebuje wyciszającego otoczenia, zbyt ostre zadziała niekorzystnie na psychikę i utrudni odpoczynek.
Dekoracje odpowiednie do brązowych mebli w sypialni
Odpowiednie będą dodatki w kolorze żółtego i różowego złota, miedzi, a także czerni – mogą to być oprawy lamp i ramki, a także oświetlenie. Do brązowych mebli w sypialni wybieraj tekstylia w ciepłych odcieniach żółci, czerwieni i pomarańczy, jeżeli chcesz wprowadzić wyraziste ozdoby w niewielkiej ilości. Z ciemnymi meblami pięknie będzie wyglądać biel stosowana w zasłonach, łóżkowym baldachimie i poduszkach. Stosuj jasną ceramikę i szklane ozdoby, np. mleczne kule w lampach i przeźroczyste świeczniki. Wprowadź naturalną zieleń w postaci roślin doniczkowych.
Dobierając kolor ścian do sypialnianych mebli, zwracaj uwagę na ich bezpośrednie sąsiedztwo. Jeśli jest ono dobrze rozjaśnione naturalnym światłem, wybierz kolory intensywne i czyste. Pamiętaj, że:
- ciepłe aranżacje pozytywnie wpływają na zmysły i sprawiają, że wnętrze wygląda jeszcze przytulniej,
- chłodną, ale przytulną sypialnię uzyskasz, zestawiając zimne kolory mebli z jasnym odcieniem ścian, np. bielą lub pastelową szarością,
- ciemne meble i ciemne tło są modne, ale trudne w aranżacji i polecane głównie do przestronnych pokojów.
Sypialnia to wnętrze, które ma charakteryzować się spokojem i komfortem odpoczynku, dlatego precyzyjnie łącz ze sobą odcienie frontów i ścian, ale w aranżacjach koniecznie kieruj się także własnymi upodobaniami.