Meble w kolorze wenge – do salonu, kuchenne, łazienkowe. Jak je zaaranżować?

Stylowe, klasyczne, eleganckie – takie są meble w kolorze wenge. Nic więc dziwnego, że w polskich domach święcą one tryumfy od wielu lat. Odcień ciemnej czekolady podnosi walory wizualne wnętrza, wprowadzając do niego aurę spokoju i harmonii. Z drugiej strony projektanci udowadniają, że meble tego typu świetnie prezentują się również we wnętrzach nowoczesnych – wystarczy dobrać do nich odpowiednie dodatki. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!

szafa przesuwna w kolorze wenge z lustrem
SZAFA PRZESUWNA TALLA 3X – WENGE

Wenge to w rzeczywistości typ egzotycznego drewna o ciemnej barwie. Pozyskiwane jest ono z drzewa Millettia laurentii, rosnącego w środkowej oraz zachodniej części Afryki. Początkowo przybiera ono żółtawy odcień, z czasem jednak ciemnieje, zyskując charakterystyczną, głęboką barwę. Jednocześnie drewno to wyróżnia się oryginalnym, dekoracyjnym rysunkiem słojów. Dziś określenie „wenge” stosuje się jednak nie tylko w stosunku do drewna, ale również i samego ciemnobrązowego koloru.

Meble w kolorze wenge do salonu

Salon to przestrzeń zarówno reprezentacyjna, jak i wypoczynkowa. Pomimo pozornej surowości, ciepłe, a zarazem bardzo stylowe meble wenge podkreślają przyjazną atmosferę tego pomieszczenia. Z egzotycznego drewna mogą być wykonane zarówno komody i szafki RTV, jak i witryny czy nawet regały w kolorze wenge. Warto jednak pamiętać, że ów brązowy kolor warto dawkować z umiarem – zwłaszcza jeśli salon jest stosunkowo niewielki. Aby wnętrze salonu było jasne i przytulne, warto odcień wenge przełamać nieco jaśniejszymi tonami – sprawdź, jak dobrać kolor ścian do brązowych mebli.

regał w kolorze wenge w pokoju dziennym
REGAŁ IRVAN 2X – WENGE

Meble wenge z szarym kolorem ścian to jedno z tych połączeń aranżacyjnych, które świetnie spisze się w pokoju dziennym. Dodaj do tego czarne i białe akcenty, a całość będzie prezentowała się klasycznie, elegancko i ponadczasowo. Ciekawym rozwiązaniem w salonie będą też kremowe meble, które posiadają jedynie obudowę w kolorze wenge.

ława w kolorze wenge
ŁAWA TONSA – WENGE

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, iż ciemnobrązowy kolor wenge dobrze komponuje się nie tylko z barwami o neutralnym charakterze – to jeden z jego największych atutów. Jeśli chcesz zatem wnieść do wnętrza salonu nutkę ekstrawagancji, połącz odcień ciemnej czekolady z czerwonym fotelem, niebieską sofą lub też turkusowym pledem – w ten sposób ożywisz wnętrze, a stoliki kawowe czy też półki na książki lub komody w odcieniu wenge – poprzez ciekawy kontrast – zyskają nowe, odmienne oblicze. Ważne jest, że zmieniając dodatki w salonie, możesz całkowicie odmienić charakter wnętrza – zobacz, jakie dodatki sprawdzą się w szarym salonie.

Meble kuchenne wenge

Meble z egzotycznego drewna wenge wyróżniają się odpornością na wilgoć, dlatego też doskonale sprawdzą się m.in. w kuchni. Tworzą one niekiedy efektowne, a zarazem bardzo klasyczne połączenia. Przykładowo, meble kuchenne w kolorze wenge z białym blatem to propozycja dla miłośników sprawdzonych rozwiązań – ciemne fronty pięknie kontrastują z jasnymi powierzchniami. Jeśli blat będzie dodatkowo wykonany z kamienia, przez długi czas będzie stanowił gustowną i estetyczną ozdobę kuchni – sprawdź, jako dobrać kolor kuchennego blatu.

meble kuchenne w kolorze wenge
KUCHNIA W KOLORZE WENGE

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest również zastosowanie dwóch kolorów zabudowy kuchennej. Jedna część pomieszczenia kuchennego może być utrzymana w kolorze wenge (który nadaje całości klasy i powagi), druga natomiast – w bieli lub beżu (które wprowadzają do wnętrza lekkość i blask). Z drewna wenge może być wykonana także wyspa kuchenna, która znacząco zwiększy funkcjonalność pomieszczenia, a przy okazji będzie jego główną dekoracją.

zestaw mebli kuchennych z białymi blatami i frontami w kolorze wenge

Masz dość typowych, klasycznych wnętrz? Jeśli tak, możesz przełamać ich monotonię, eksperymentując z różnymi fakturami i materiałami. Przykładowo, meble wenge doskonale będą czuły się w sąsiedztwie ścian z cegły lub kamienia dekoracyjnego w kolorze beżu. Apetyczny kolor zabudowy kuchennej można dodatkowo wyeksponować poprzez ułożenie na podłodze jasnych, połyskujących płytek z polerowanego gresu.

Meble łazienkowe wenge

Brąz uspokaja, relaksuje i wycisza, dlatego meble wenge z powodzeniem można wykorzystać również w łazience. Doskonale spełnią one swoje zadanie w roli kolorystycznego akcentu, który bajecznie wygląda na tle jaśniejszych podłóg, jak również i ścian łazienki. W odcieniu wenge może być wykonana np. szafka pod umywalkę. Aby urozmaicić wnętrze łazienki, warto wnieść do niego nieco klimatu retro oraz dobrać do całości złotą, stylizowaną armaturę. Kropką nad „i” w takiej łazience będzie umywalka w kształcie misy, wykonana z białego marmuru bądź też z inspirowanej jego fakturą ceramiki. Aby wnętrze wyglądało harmonijnie, kolor wenge powinien się powtórzyć np. na znajdujących się obok półkach czy też w ramie lustra. Zobacz, jak urządzić małą łazienkę.

szafka łazienkowa wenge
SZAFKA ŁAZIENKOWA HELTA 2X – WENGE

Ze względu na trwałość drewna wenge, inwestycja w szafki stojące lub naścienne, wiszące szafki do łazienki, czy też meble łazienkowe pod umywalkę, może zapewnić Ci lata przyjemnego użytkowania, bez potrzeby konserwacji. To samo tyczy się również np. wanny z panelami wenge, która nie tylko zachwyci Cię trwałością, ale i przeniesie do pokoju kąpielowego prawdziwy klimat uzdrowiska.

Jakie dodatki dobrać do mebli w kolorze wenge?

Kwestię dodatków częściowo omówiona została w poprzednich akapitach. Dobór dodatków zależy przede wszystkim od stylu, w jakim chcesz urządzić wnętrze oraz innych, zastosowanych w nim kolorów. Jeśli lubisz subtelne zestawienia i zależy Ci, aby wnętrze było utrzymane raczej w klasycznej tonacji, postaw na białe lub szare akcesoria, które nie zginą na tle ciemnego koloru wenge, a jednocześnie rozjaśnią wnętrze. Do mebli w kolorze wenge dobrze będę także pasowały dodatki z akcentami w odcieniach brudnego różu, beżu czy lawendy, a jeżeli chodzi o materiały – mleczne szkło i lniane tekstylia. Meble wenge śmiało można zestawiać również z rozmaitymi okładzinami ściennymi np. z piaskowca czy trawertynu, ale też z granitem, marmurem czy też cegłą klinkierową.

kwadratowy regał komorowy w kolorze wenge we wnętrzu salonu
KWADRATOWY REGAŁ KOMOROWY MALEO 7X – WENGE

Jeśli nie chcesz, aby odcień gorzkiej czekolady przytłoczył Twoje wnętrze i lubisz styl nowoczesny, warto wzbogacić wnętrze o bardziej energetyczne akcenty i dodatki. Przykładowo, do wnętrza salonu lub sypialni możesz wprowadzić dodatki w postaci poduszek, zasłon i wazonów w odcieniu intensywnego różu, koralu, amarantu, limonki, burgundu, lazuru czy też słonecznej żółci. Z powodzeniem możesz zestawić ciemne drewno z kolorowymi grafikami, ozdobnymi naklejkami ściennymi czy też dywanem urozmaiconym geometrycznym motywem.

szafka pod telewizor w kolorze wenge
SZAFKA POD TELEWIZOR VERTA 3X 140 CM – WENGE

Jaki kolor ścian pasuje do mebli wenge?

Kolor wenge jest niesamowicie uniwersalny, dlatego doskonale będzie współgrał z szeroką gamą wariantów kolorystycznych. Na tle jakich ścian najlepiej się jednak zaprezentuje? Przede wszystkim dobrze się sprawdzi w połączeniu z neutralnymi, jasnymi barwami: alpejską bielą, łagodnym beżem oraz jasnymi szarościami. Meble w kolorze wenge znakomicie będą prezentować się na tle ścian pomalowanych barwami pastelowymi, a więc odcieniami kości słoniowej, miętą, pistacją, błękitem czy nawet lawendą.

wysoki regał na książki w kolorze wenge
REGAŁ NIDAN 4X – WENGE 

Jeśli nie przekonują Cię rozbielone barwy, możesz rozważyć wybór bardziej intensywnych kolorów ścian. Drewno wenge tworzy ciekawe zestawienia z czerwienią, ochrą, fuksją, a nawet limonką i innymi, żywiołowymi barwami – kluczem są tutaj odpowiednie proporcje. Wyrazista ściana może być atrakcyjnym i ekspresyjnym akcentem, jeżeli jednak kolor zastosujesz na wszystkich, efekt będzie zbyt przytłaczający.

Autor:#Cięty

Smok Cięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *